Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  VyšeHrátky slaví 20 let

  Divadelní představení Studia Damúza a dalších souborů. Výtvarné, pohybové a vzdělávací workshopy. Koncerty kapel Bombarďák nebo Rozbal to! Tak bude vypadat oslava 20. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé s názvem VyšeHrátky, který proběhne v termínu od 1. do 4. září 2023 v prostorách Knížecí a královské akropole poblíž budovy Starého purkrabství na pražském Vyšehradě.

  Foto: Pavla Humlová

  Čtyřdenní divadelní program pro školáky i batolata

  Hlavní část divadelního programu tvoří představení pro děti z dílny Studia Damúza. Kromě populárních titulů z repertoáru Damúzy proběhne v rámci VyšeHrátek i každoroční premiéra nové inscenace. Právě dozkušujeme naši novinku podle knihy Oty Šafránka Bosí rytíři. Diváky vezme na dobrodružné pátrání po zmizelé holčičce Blance, kterou se snaží najít skupina žižkovských chlapců z doby předmnichovské republiky, přibližuje inscenaci koordinátorka divadelního programu Veronika Čefelínová. Na VyšeHrátky jsme pozvali i naše spřátelené soubory – například Holektiv, Bratři v tricku nebo My kluci, co spolu chodíme. Diváci také budou mít možnost vidět tvorbu začínajících umělců z řad studentů DAMU. A myslíme i na nejmenší návštěvníky. Každý den proběhnou na Vyšehradě v dopoledních hodinách představení pro děti ve věku od 10 měsíců do 3 let, doplňuje Čefelínová.

  Workshopy pro malé i velké

  Tradiční součástí festivalu jsou také workshopy pro děti i jejich dospělý doprovod. V programu jsou k dispozici jak pohybové workshopy BabYogy pro rodiče s nejmenšími dětmi od 10 měsíců, tak výtvarné a vzdělávací pro děti školkového věku i školáky. Letos máme opět v nabídce dvě lekce, které měly v předchozích letech na festivalu velký úspěch – workshop znakového jazyka a poznávací lekci o asistenčních psech a canisterapii. Chystáme také hudební workshop k inscenaci Uši pro princeznu, nebo výrobu tahací hračky, ptačí budky či loutek z odpadků a materiálů určených k recyklaci, představuje nabídku workshopů koordinátorka doprovodného programu Františka Jesenská.

  Dva koncerty kapel pro děti i dospělé

  Na VyšeHrátky se také opět vrací oblíbená kapela Bombarďák. Tentokrát představit své šesté studiové album Luděk, vydané letos v květnu. Na Vyšehrad opět vtrhne s koncertem pro děti plným divokých písní, ztřeštěných tanečků a slovních fórků, díky kterým se nebude nudit ani dospělý doprovod. Pestrou paletou barev, písní, nástrojů i žánrů pak oslavy 20. ročníku VyšeHrátek uzavře herecká kapela pro děti Rozbal to!

  Výtvarné dílny a divadelní bojovka

  Pro 20. ročník VyšeHrátek opět chystáme výtvarné dílny a drobné atrakce v podobě stavebnic nebo stanovišť uplynulých ročníků divadelní bojovky. Ta letošní nás zavede do „devadesátek“ – divokých let náhle nabyté svobody a překotných společenských změn. Děti se během společných návštěv v rámci školních skupin dozví o rozpadu Československého státu, o tom, jak jsme se za pochodu učili demokracii, politické pluralitě, kapitalismu i rozvoji nových tvůrčích vlivů a trendů, představuje část programu pro školní třídy ředitel Studia Damúza Jakub Phillipp. Bojovku pro školy obvykle tvoří 7 až 8 stanovišť, na kterých účastníci sami zažijí události týkající se významných mezníků naší historie. V minulosti jsme se věnovali např. období Národního obrození, komunismu, Druhé světové válce nebo vládě Karla IV, doplňuje.

  Dvacátý ročník festivalu VyšeHrátky se koná od 1. do 4. září 2023 v prostorách Knížecí a královské akropole poblíž budovy Starého purkrabství na pražském Vyšehradě.

  Více informací najdete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. srpna 2023

  Komentáře k článku: VyšeHrátky slaví 20 let

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,