Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Výročí znovuotevření D. Jiřího Myrona

  Před 35 lety – dne 28. dubna 1986 – bylo opět otevřeno Divadlo Jiřího Myrona. Rekonstrukce požárem zničeného kulturního stánku trvala dlouhých 10 let. Divadlo vyhořelo v noci ze 6. na 7. prosince 1976 po představení muzikálu Švejk. Po rekonstrukci bylo prvním představením uvedení reprízy muzikálu Štěstí pro Annu Petra Millera, dnes emeritního sólisty souboru opereta/muzikál NDM.

  Divadlo Jiřího Myrona. Foto: archiv NDM

  Po požáru zbylo z původního divadla a jeho zázemí velmi málo: zničeny byly sály, jeviště, hlediště i šatny. Jeden ze členů souboru ostravské operety Josef Kobr řádění ohně sledoval. Hoří Divadlo Jiřího Myrona – toto naléhavé volání, plné rozechvění, mne probudilo z hlubokého spánku. Vždyť jsem uléhal dost vyčerpán po roli Švejka, kterého jsem před několika hodinami na scéně Myronova divadla dohrál. Vyskočil jsem z postele a přesvědčil se na vlastní oči, že je to hrůzná pravda. Zlověstná zář požáru mi sevřela srdce bolestí. Bylo mi, jako bych ztrácel někoho milého a drahého, popsal tehdy své bezprostřední dojmy.

  Divadlo Jiřího Myrona. Foto: archiv NDM

  Divadlo muselo být z velké většiny zbouráno až do úrovně terénu. Zůstala prakticky jen hlavní vstupní část s historickou fasádou. Projekt nového divadla vypracoval architekt Ivo Klimeš ze Stavoprojektu Ostrava a stavbu realizoval Okresní stavební podnik Ostrava. Nový interiér foyer, hlediště i jeviště navrhl architekt Radim Ulman. Foyer tak od té doby dominuje světelná plastika složená z 3000 skleněných kroužků, tu jsme zachovali i při nedávné velké rekonstrukci zázemí divadla, přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil. V hledišti jsou od roku 1986 pohodlnější sedadla a nové je i uspořádání sálu: kukátkové divadlo s možností rozšířit jeviště i na prostor proscénia a bočních předscén či na zadní jeviště. Železná protipožární opona s polozrcadlovým efektem váží téměř 14 tun. Velká rekonstrukce v letech 2018–2019 financovaná městem Ostrava vylepšila především zázemí, vybudováno bylo komorní Divadlo „12“ a připojeny byly i rohové sekce komplexu budov, kde dříve sídlily jiné služby a obchody. V komplexu je nová pasáž prodeje vstupenek, navazující kavárna a vedle Divadla „12“ je nový bar. Rohová sekce slouží Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM. Fasáda se novou rekonstrukcí více přiblížila původnímu vzhledu Národního domu (první český kulturní stánek v Moravské Ostravě, v němž DJM sídlí, postaven byl 1894). Rekonstrukcí prošel slavnostní sál v prvním patře. Divadlo tam pořádá výstavy nebo společenská setkání, jiní pořadatelé využívají sál například ke koncertům. Na rekonstrukci ovšem stále čekají jeviště, veškerá jevištní technika a hlediště Divadla Jiřího Myrona. Divadelní budova a její vybavení po 35 letech intenzívního užívání bez větších oprav dosluhuje, technologicky je vybavení na hranici životnosti a potřebuje zmodernizovat. Jeviště Divadla Jiřího Myrona je největším divadelním prostorem na Moravě a potřebuje v duchu 21. století zásadně vylepšit technické možnosti pro potřeby scén muzikálu, baletu i činohry, uzavírá ředitel NDM Nekvasil s tím, že divadlo už má připraven projekt.

  Divadlo Jiřího Myrona. Foto: Martin Popelář.

  Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě existuje od roku 1919. Dnes má dvě budovy a tři divadelní scény: Divadlo Antonína Dvořáka, v dalším komplexu budov je Divadlo Jiřího Myrona a nové komorní Divadlo „12“. Čtyřsouborové NDM je dnes největší kulturní institucí v Moravskoslezském kraji. Nabízí operu, činohru, muzikálovou produkci a balet.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. dubna 2021

  Komentáře k článku: Výročí znovuotevření D. Jiřího Myrona

  1. Jana Vildungová

   Avatar

   To jsou ale dřisty!!!

   30.04.2021 (13.12), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Můžete být konkrétnější?
    A upozorňuji po zkušenostech s vámi, že bereme jenom věcné argumenty, dřísty nezveřejníme, do diskuse nepatří.

    30.04.2021 (16.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Kateřina Herková

   Avatar

   Den po svátku sv. Kateřiny
   vybuchl plyn u Mostu Pionýrů. Čekala jsem svou první dceru a výbuch nám rozrazil okno. Den po Mikuláši, za 10 dní, další tragédie, vyhořelo naše milované divadlo. Kouř a rudé nebe jsme sledovali z okna. Koncem prosince se mi narodila moje dcera. Za 10 let jsme byly společně na znovuotevření divadla.
   Smutné i krásné vzpomínky…

   19.11.2022 (23.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Kateřina Herková

   Avatar

   Konec roku
   byl pro Ostravu tragický. V listopadu vybuchl plyn u Mostu Pionýrů a v prosinci vyhořelo naše milované divadlo. Výbuch nám rozrazil okna, záři požáru jsme viděli a manžel s tatínkem k divadlu jeli.
   Po dlouhých 10 letech jsem s dcerou byla přítomna slavnostního znovuotevření divadla.
   Dcera se narodila 3 týdny po požáru.
   Smutné i krásné vzpomínky.
   Ať se divadlu a Vám vše daří!!
   Katka Herková Brázdová

   20.11.2022 (9.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,