Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Vychází Ženy v pohybu

  Prostřednictvím nově vydané publikace Ženy v pohybu se Institut umění – Divadelní ústav zapojuje do ediční řady Ministerstva kultury (O)hlasy žen v české kultuře.  Kniha přibližuje životní a profesní příběh šesti umělkyň, jejichž kariéra byla spjata s tancem, pohybem a pantomimou a realizovala se především ve druhé polovině minulého století. Klíčem k jejich výběru byl projekt IDU Orální historie českého divadla. Vzpomínková vyprávění jsou v knize doplněna odbornými reflexemi na danou oblast. Bohatý obrazový doprovod pochází především z osobních archivů narátorek. 

  Obálka knihy Ženy v pohybu. Foto: archiv IDU.

  Knihu Ženy v pohybu v grafické úpravě Terezy Melenové a s ilustracemi Terezy Cerhové připravilo Informačně-dokumentační oddělení IDU, konkrétně Lucie Čepcová a Vilém Faltýnek, jenž natočil všechny rozhovory pro projekt Orální historie českého divadla, ze kterého vychází vzpomínková vyprávění 6 protagonistek knihy. Jsou jimi tanečnice, choreografka, publicistka a pedagožka Božena Brodská, tanečnice, mimka, choreografka, režisérka a pedagožka Zdenka Kratochvílová, tanečnice, choreografka, pedagožka, režisérka a publicistka Eva Kröschlová, tanečnice, sólistka baletu a choreografka Hana Machová, baletka, choreografka a pedagožka Jiřina Šlezingrová a choreografka, tanečnice, pedagožka, moderátorka, tlumočnice a překladatelka Inka Vostřezová.

  Orální historie jako jedna z metod historiografie je pro náš výzkum velmi důležitá, protože dokresluje dobový kontext a dotváří tak celkovou představu o zkoumaných tématech. Nicméně osudy osobností českého divadla 20. století, které jsou pevně spojeny s bouřlivými proměnami celé země, jsou zajímavé a unikátní i pro širokou českou veřejnost, zdůrazňuje ředitelka IDU Pavla Petrová. Jak se život konkrétních osobností i pohybové divadlo jako takové vyvíjelo, přiblíží čtenářům kontextové studie a dobové fotografie, které pro potřeby knihy zpracované rozhovory doplňují. Odborné studie zpracovali Dorota Gremlicová, Kateřina Klementová, Lucie Kocourková, Ladislava Petišková a Roman Vašek.

  Tématu postavení žen v české kultuře a faktu, že dějiny umění jsou spíše dějinami umělců, než umělkyň, se věnuje také nový díl podcastu IDU Suflér, který se zamýšlí nad potřebami, vizemi a strategiemi v kultuře a umění. V 5. vydání podcastu, který pro IDU připravuje Jana Návratová a Veronika Černohous, popisuje vznik knihy Ženy v pohybu její editorka Lucie Čepcová. Metody mapování žité a zkoumané reality přibližuje spisovatelka, nakladatelka a literární dokumentaristka Barbora Baronová. Nad tím, co lze vyčíst z výpovědí šestice umělkyň se ve své eseji zamýšlí novinářka a koučka Jana Bohutínská. Kontextový rámec, v němž vznikla ediční řada (O)hlasy žen v české kultuře, doplňuje ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády a garant vládní strategie pro rovnost žen a mužů Radan Šafařík.

  ///

  Více o projektu IDU Orální historie českého divadla naleznete zde.

  Podcast IDU Suflér k tématu žen v české kultuře lze přehrát na běžných podcastových platformách (Spotify, Apple Podcasts) či zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. května 2021

  Komentáře k článku: Vychází Ženy v pohybu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,