Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vracíme se k barokní době

  Dnes se na zámku v Českém Krumlově po více než roční pauze sešla komise ministra kultury pro řešení problematiky Otáčivého hlediště a revitalizace zámeckých zahrad v Českém Krumlově.

  Otáčivé hlediště Český Krumlov. FOTO archiv Otáčivé hlediště

  Otáčivé hlediště Český Krumlov během představení. FOTO archiv Otáčivé hlediště

  Za předsednictví ministra kultury Daniela Hermana se komise shodla na dosažení řešení otáčivého hlediště. Bude vypracován návrh podmínek pro vypsání mezinárodní dvoukolové architektonické soutěže na nové řešení točny při zachování stejného umístění nového projektu v zámecké zahradě.

  Sdílíme filozofii, že památky nemohou zůstat nevyužité a statické, ale je třeba je využít i v kontextu dnešní doby, řekl ministr Herman novinářům po skončení jednání komise, a dodal: Vracíme se k barokní době, kdy se v zámeckých zahradách běžně odehrávala divadelní představení. Velmi dobře jsme našli cestu, jak spojit podporu turistického ruchu s péčí nad památkovým objektem.

  Český Krumlov, 11. dubna 2014


  Komentáře k článku: Vracíme se k barokní době

  1. DN

   Profilový obrázek

   Současná podoba scény
   musí ze zámecké zahrady zmizet do konce roku 2015. Česká republika se k tomu zavázala Výboru UNESCO, který trvá na odstranění točny. Architektonická soutěž na novou podobu točny bude dvoukolová, mezinárodní a vyzvaná. Podmínkou je, aby scéna měla maximálně 650 míst a divadelní fenomén konvenoval s barokní zahradou. Náklady na vybudování budou hradit České Budějovice. Podle primátora Juraje Thomy cena vyjde na několik desítek milionů korun. „Na soutěž jsme měli v rozpočtu dva miliony. Vlastní investici v tuto chvíli konkrétně nepředjímáme. Začíná nové programové období, kde mohou být i výzvy na revitalizaci památek, ve kterých bychom mohli zažádat o podporu,“ řekl Thoma. A dodal, že se scéna může složit do země, nebo může být plně demontovatelná na období od září do května. Záleží, jaké návrhy přinesou architekti.
   Současná konstrukce váží 650 tun a je ještě z předlistopadové doby. Dominuje prostoru, likviduje květinový střed, průhledovou osu zahradou a zakrývá rokokový letohrádek Bellarie, který kvůli zázemí pro herce chátrá. Národní památkový ústav byl dlouhodobě proti umístění otáčivého hlediště na stávajícím místě hlavně proto, že scéna stojí v samotném středu jedné z nejvýznamnějších barokních zahrad v Evropě. Podle generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové však aktuální kroky pracovní skupiny mění i náhled památkářů na tento problém. „Točna musí být demontovatelná, aby autenticita a integrita světové památky zůstala aspoň po polovinu roku nedotknutá a aby bylo možné vnímat zahradu v jejích vysokých památkových hodnotách,“ řekla.
   Více na: http://budejovice.idnes.cz/nove-otacive-hlediste-v-krumlove-d46-/budejovice-zpravy.aspx?c=A140411_152554_budejovice-zpravy_khr

   12.04.2014 (13.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,