Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vladimír Merta: Být happy nestačí

  Od pátku 20. srpna do neděle 23. srpna se v Trutnově koná 31. ročník letního Open air festivalu Trutnoff. Součástí programu je i vystoupení písničkáře Vladimíra Merty s houslistou Janem Hrubým a kytaristou, klávesistou a zpěvákem Ondřejem Fenclem. A Havlovu Audienci dnes odehraje Divadlo Na tahu Andreje Kroba. Ještě před zahájením festivalu poskytl Vladimír Merta jeho organizátorům následující rozhovor. Nabízíme jej čtenářům v původní, syrové podobě.

  TRUTNOFF-2015-poster

  Být happy nestačí

  Je pro tebe Trutnoff „běžná štace“, nebo k němu máš nějaký speciální vztah? Je jeho atmosféra opravdu „magická“?

  Hraju tu počtvrté, popáté… Je to taková rychlovka, odehraj a uvolni místo. Magii nacházím v tichu, usebrání. Vzájemné překřikování, šizené jídlo, prach a pobíhání připomínají spíš tržiště.

  Na co se na Trutnoff těšíš?

  Na ostatní kapely, náhodná setkání, koutky ve stínu.

  Z nahrávání Audience u Vladimíra Merty. FOTO IVAN KYNCL

  Z nahrávání Audience u Vladimíra Merty v roce 1977. FOTO IVAN KYNCL

  V rámci festivalu se odehraje i divadelní jednoaktovka Václava Havla Audience v podání divadla Na Tahu Andreje Kroba. Nemýlíme-li se, legendární nahrávka této hry, kde Václav Havel hrál Vaňka, tudíž sám sebe, a sládka Lanďák, se natáčela u tebe. Poté vyšla ve Švédsku u Pallase ve vydavatelství Šafrán. Na co si vzpomínáš v této souvislosti?

  Na smutek Odcházení velkých postav hry.

  Za jakých okolností a v jaké atmosféře se nahrávka pořizovala?

  Magneťák ležel na posteli, akustiku zlepšovaly dětské pleny, lítal jsem všem pro pivo. Režisér Pistorius precizně vedl neřiditelnou střelu a přeslušnělého slušňáka. Nejdéle se zkoušela slavná poslední věta.

  A jakou odměnu sis za ni vysloužil:)?

  Havel mi dal třetinku koňaku. Byl zvyklý, že pro něj každý dělá rád a zdarma.

  Vladimír Merta v trutnooffě. FOTO VLADIMÍR WEBR

  Vladimír Merta v Trutnoffě. FOTO VLADIMÍR WEBR

  O Trutnoffu se hovoří jako o „jiném“ festivalu. Nejde zde výhradně o muziku, ale i o jistý životní postoj, který každoročně shrnuje věnování festivalu – jeho letošní ročník je věnován svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské toleranci. Znamenají tato témata a tyto hodnoty také něco pro tebe?

  Ne ve spojení s komercí festivalu, který si levně připisuje drahé hodnoty.

  Jak asi víš, podhorský kmen nezve někdejší spolupracovníky StB, kteří mlčí o svém angažmá pro komunistickou policii. Myslíš si, že je to stále živé téma, nebo je to po čtvrtstoletí od skončení komunistického režimu již pasé?

  Kádrováků je v národě dost. Podhorský kmen je iluze, jde o zašlou sebeoslavu jednoho pubertálního indiána. Problém by měl i Havel — spolupracoval s komunisty, kterým Stb jen poslušně sloužila.

  Sleduješ dlouhodobé úsilí podhorského kmene o uhájení festivalého území a to, že se z rozhodnutí místní radnice postupně přetváří charakter dějiště přehlídky – okolí areálu Na Bojišti, který se postupně z klidové lesní zóny mění v průmyslový a obchodní areál? Myslíš si, že doba je prostě taková a nemá žádný smysl snahám o rozšíření obchodu vzdorovat?

  Odchod obchodu!

  Z tábora trutnoffského festivalu zaznívají obavy o budoucnost festivalu, že se jeho dějiště bude muset změnit. Místní radní totiž vyčlenili změnou územního plánu okolní pozemky protřebné pro pořádání festivalu k zastavění. Myslíš si, že je atmosféra festivalu přenosná i na jiné místo?

  Atmosféra je těkavá látka. Každé místo si ji musí vydobýt znovu.

  Ondřej Fencl, Jan Hrubý, Vladimír Merta. FOTO archiv Ondřeje Fencla

  Ondřej Fencl, Jan Hrubý, Vladimír Merta. FOTO archiv Ondřeje Fencla

  Pod hory přijíždíš v celkem mimořádném složení s Honzou Hrubým a Ondřejem Fenclem. Jistě nejen naše srdce pookřála a stanové kůže na našich teepee se zachvěla. Evokuje to legendarní Jam Sessiony či Čunderground, jejichž atmosféru mladší squaw a spolubojovníci nezažili. Jedná se o mimořádné a sváteční vystoupení?

  Bratr nechť nás nezatěžuje velkými slovy. Rozbalíme to jako v klubu a – howgh.

  Co na festivalu Trutnoff zahrajete?

  Staré kousky, Kdo cestou k moci vraždil, Astrologa… a sóla Honzy Hrubého s Ondrou Fenclem, který to celé dal do kupy… a Ondrův šikovný Hromosvod… a všichni dohromady.

  Co bys vzkázal trutnovským posluchačům?

  Worry! Be happy nestačí.

  /Pro i-DN připravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 23. srpna 2015

  Komentáře k článku: Vladimír Merta: Být happy nestačí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,