Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Vítězové letošní Zlaté Prahy

  Česká televize vyhlásila oceněné snímky 57. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Kdo si z letošního ročníku odnáší ceny nejvyšší? Gratulujeme vítězům!

  Grand Prix

  Pořad: Bratří Kühnovi – jazz napříč hranicemi (č.31)

  Organizace: ZDF – German Television
  Koproducent: Eco Media TV-Produktion
  Země: Německo
  Režie: Stephan Lamby
  Kamera: Knut Muhsik, Martin Gross, Steffen Bohnert
  Stopáž: 90 min.

  Zdůvodnění poroty: „Bratři Kühnovi“ je formálně vzato portrét dvou jazzových hudebníků, ale ve skutečnosti v něm jde o mnohem víc. Je to příběh o lásce a porozumění mezi bratry, kteří se vydali jinými cestami, o dětství ve ztraceném státě, uměleckých inspiracích, hudebních kariérách, stáří, nemoci a smrti. Také je to příspěvek k historii německé i světové hudby, z níž nejde odstranit drama války. Ačkoliv občas působí improvizovaně, nikdy neztrácí svou silnou dramatickou strukturu. Stejně jako hudba v něm obsažená je tento dokument synkopovaný a důkladný; nabízí kontext a vhled do dějin, lidské duše a jedinečnosti umění.

   

  Český křišťál – kategorie Dokumenty o hudbě, tanci a divadle

  Pořad: Spánek Maxe Richtera (č. 73)

  Organizace: JA FILMS AND GLOBE PRODUCTIONS
  Země: Spojené království
  Režie: Natalie Johns
  Stopáž: 100 min.

  Zdůvodnění poroty: Tento film krásně zachycuje sílu odvážného díla Maxe Richtera, které hypnotizuje posluchače způsobem, jaký je málokdy k vidění. Zobrazuje odvrácenou stranu hudebního představení a pocit sounáležitosti i zranitelnosti, který přináší noc – posluchači se ukládali k spánku vedle stovek neznámých lidí. Dokumentární film má odvážně pomalé tempo, které odpovídá dílu, o němž vypráví, ale nikdy nenudí. Stejně jako dílo samotné nabízí fascinující kontrapunkt k našim hektickým životům a zároveň přináší důkladný portrét Maxe Richtera, jeho rodiny i jeho motivace a vypráví o tom, jak se stal tím, kým dnes je.

   

  Český křišťál – kategorie Záznamy inscenačního umění
  (záznamy inscenací oper, operet, muzikálů, tance, baletů, divadelních představení atd.)

  Pořad: Její pastorkyňa (č. 32)

  Organizace: Česká televize
  Země: Česká republika
  Režie: Jakub Kořínek
  Stopáž: 123 min.

  Zdůvodnění poroty: V této inscenaci je vysoce emocionální opera Leoše Janáčka zasazena do uchvacující přírodní a přitom vpravdě umělecké scenérie. Špičkoví zpěváci podávají velice přesvědčivý a podmanivý výkon. Dramatický příběh neopětované lásky a nemanželského těhotenství je podán precizně a zblízka způsobem, který má místy přitažlivost filmu.

  Český křišťál – kategorie Záznamy hudebních koncertů
  (záznamy symfonických a orchestrálních představení, komorní hudba, recitál atd.)

  Pořad: Daniel Hope doma (č.53)

  Organizace: ZDF/ARTE
  Koprodukce: Kobalt Filmproduktion Berlin
  Země: Německo
  Režie: Stefan Mathieu
  Stopáž: 54 min.

  Zdůvodnění poroty: Inspirativní projekt Hope@Home vznikl v reakci na globální pandemii, která zavřela koncertní sály a zrušila představení po celém světě. Program Hope@Home pojmenovaný podle hlavního účinkujícího a zároveň optimismu, který nabízí, mění představu o tom, jak může vypadat filmová nahrávka koncertu, a to nejenom v době pandemie. Je promyšlený, intimní a plný hudby hrané a zaznamenané výjimečným způsobem. Nabízí nový pohled na koncertní záznam a zároveň naději do budoucna.

   

  Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin

  Pořad: Co si počít s tou vší láskou (č. 76)

  Organizace: Accentus Music GmbH
  Koproducenti: MDR/Arte
  Země: Německo
  Režie: Marita Stocker
  Kamera: Mitja Hagelüken
  Stopáž: 80 min.

  Zdůvodnění poroty: Hudební škola Paliashvili nad městem Tbilisi je místem, kde idealističtí a obětaví učitelé a zaměstnanci rozvíjejí slibné hudební talenty téměř neuvěřitelným způsobem. Ukazují, že mizivé rozpočty a nedostatek politické podpory lze překonat upřímným nadšením. Umělecký úspěch tohoto krásného dokumentu je výsledkem práce jak filmařů, tak jejich subjektů z této gruzijské instituce, kteří osloví diváky svým talentem i vytrvalostí.

  Zvláštní uznání za kulturní počin 

  Pořad: Šun Devloro (č. 24)

  Organizace: Česká televize
  Země: Česká republika
  Režie: Michael Beyer
  Stopáž: 129 min.

  Zdůvodnění poroty: Tato koncertní produkce se zjevným sociálním dopadem udělala na porotu velký dojem jak z hlediska hudebního, tak kulturního. Tato radostná koncertní oslava Dne Romů dokáže oslovit lidi napříč etnickými skupinami včetně těch, kteří kulturu Romů neznají. Nabízí příležitost ocenit hudebníky a děti na prestižním jevišti pražského Rudolfina v koncertu, který je živý, muzikální, nakažlivě optimistický a zachycený se všemi emocemi.

   

  Zvláštní uznání za počin v době pandemie

  Pořad: Evropský koncert 2020 z Berlína (č. 52)

  Organizace: EuroArts Music International GmbH
  Koproducenti: RBB ve spolupráci s CCTV, Mezzo, Českou televizí
  Země: Německo
  Režie: Henning Kasten
  Stopáž: 85 min.

  Zdůvodnění poroty: V čase uzavřených koncertních síní provedl Kirill Petrenko těleso Berliner Philharmoniker ve výrazně seškrtaném složení a s velkými rozestupy tímto nezapomenutelným koncertem. Dokonalá a kongeniální režie, v níž je každý moment v dokonalé harmonii s hraním, hudbě umožňuje, aby mluvila sama za sebe. Tento koncertní klenot vyjadřuje žal nad těžkým obdobím a zároveň nabízí útěchu v podobě pečlivě vybraných hudebních děl.

   

  Cena České televize 

  Pořad: Animovaný příběh Jenny Lindové (č.8)

  Organizace: SVT
  Země: Švédsko
  Režie: Ditte Feuk
  Kamera: Jesper Klevenås
  Stopáž: 58 min.

  Zdůvodnění: Tento snímek dokáže vyprávět a přiblížit životní příběh jedné z nejslavnějších pěvkyň 19. století způsobem, který zaujme nejen vášnivé příznivce opery, ale i ty, kdo sledují svět klasické hudby jen zpovzdálí. Skloubení hravé animace, stylizace, hudby, hudební erudice i přítomnost vypravěče v osobě světového barytonisty Thomase Hampsona ukazuje, jak znamenitě lze obsahově i vizuálně pojmout téma, ke kterému prakticky neexistují obrazové ani zvukové archivní materiály.

   

  Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 

  Pořad: Jeden rok v životě Jiřího Kyliána (č.11)

  Organizace: Česká televize
  Země: Česko
  Režie: Martin Kubala
  Stopáž: 53 min

  Zdůvodnění: Jiří Kylián je bezpochyby fascinující osobností české i světové kultury. I přes těžkosti spojené s exilem v cizí zemi, Nizozemsku, dokázal vybudovat kariéru se světovým přesahem. Nikdy navíc na svou domovinu nezanevřel a svými kontakty se podílí na zajímavém programu každoročního festivalu Tanec Praha. Film zachycuje důležitý rok v životě této zajímavé osobnosti, kdy byl přijat za člena a choreografie byla díky němu povýšena na samostatnou část slavné Académie des Beaux-Arts v Paříži. Film neztrácí dynamiku i díky své stopáži 53 minut a nechává dost prostoru pro pochopení Kyliánova vidění světa a jeho vztahu k Česku i novému domovu v Nizozemsku. Pěkný dokument o inspirující osobnosti.

   

  Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo

  Přebírající: Christopher Nupen (režisér)

  Velmi nás těší, že můžeme společně se skupinou hudebních a tanečních odborníků EBU vzdát hold mimořádným osobnostem kulturního filmového průmyslu udělením Ceny EBU a IMZ za celoživotní dílo, říká prezident IMZ Arild Erikstad. Je pro nás ctí, že v letošním roce oceňujeme vynikající práci Christophera Nupena, velkého průkopníka našeho oboru a skvělého umělce,

  dodává Nicolas Auboyneau, předseda skupiny hudebních a tanečních odborníků EBU.

  Cena EBU a IMZ za celoživotní dílo je společnou iniciativou Mezinárodního hudebního a mediálního centra IMZ, Evropské vysílací unie EBU a Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, jejímž cílem je ohodnotit špičkovou kvalitu v hudební a taneční oblasti audiovizuálního průmyslu. Ocenění bylo poprvé uděleno v roce 2017. Cenu doposud obdrželi Brian Large, Bruno Monsaingeon, Anca-Monica Pandelea a Gabrielle Babin Gugenheim.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. září 2020

  Komentáře k článku: Vítězové letošní Zlaté Prahy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,