Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Veronika Š. píše o Tanci Praha 2010 (No. 0)

  Je nutné, aby byl moderní tanec v českém odborném i denním tisku adekvátně reflektován? A jsou vůbec mezi českými publicisty, recenzenty, teoretiky či jinými psanímilovnými jedinci takoví, kteří jsou této činnosti schopni?

  Ti, co se o to pokoušejí, podle Niny Vangeli většinou zklamou a navíc ze sebe udělají blbce. Téměř nikdo z těch, co se v České republice pokoušejí reflektovat moderní taneční umění (především v denním tisku), není v oboru moderního tance dostatečně vzdělán a tudíž ani hoden veřejně se vyjadřovat k tomuto slovy těžko uchopitelnému, uměleckému druhu.

  Velmi přísnými, ale v podstatě pravdivými slovy zakončila Nina Vangeli tiskovou konferenci pořádanou k XXII. ročníku festivalu Tanec Praha. Krásně sudý ročník mezinárodního tanečního festivalu dokazuje, že ač se taneční umění v Čechách potýká s pořád dokola omílanými nedostatkem – peněz, zájmu, adekvátních reflexí – stále existuje a přináší zájemcům řadu neopakovatelných či jinak zajímavých zážitků. Tancemilovné publikum za to vděčí úzké skupině lidí kolem divadla Ponec a občanského sdružení Tanec Praha, které se snaží již řadu let podporovat český moderní tanec a přivážet do České republiky zahraniční taneční soubory. Letos tomu nebude jinak. V rámci mezinárodního festivalu Tanec Praha 2010 zavítají do Prahy i do regionů tanečníci a choreografové více či méně zvučných jmen z celého světa – Alain Platel, Jasmin Vardimon, Nicole Seiler a další.

  I přesto, že se vzděláním nemohu řadit mezi odborníky a znalce schopné „adekvátně“ pojednat o moderním tanci světového kalibru, pokusím se reflektovat dle svých nejlepších divadelně vědních schopností festivalový taneční program. Snad mi Nina Vangeli odpustí. Celý červen se tedy budete moci setkávat s aktuálními reflexemi představení Tance Praha 2010, s nimiž začnu již toto úterý, a to představením inscenace Twins souboru Compagnie Pál Frenák. Budu se těšit na komentáře, ať už od Niny Vangeli nebo kohokoli jiného.


  Komentáře k článku: Veronika Š. píše o Tanci Praha 2010 (No. 0)

  1. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   hlavně ať to není moc nadšenecký a fandovský!

   07.06.2010 (21.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,