Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Věř si… běž za snem…

  Tradiční workshop festival ProART se bude konat již pošestnácté, ale poprvé v pěti městech – Jičíně (Valdštejnská lodžie, 6. – 8. 7.), Plzni (Moving Station, 10. – 13. 7.), Brně (Místodržitelský palác, 14. – 21. 7.), Valticích (Zámek, 22. – 27. 7.) a Mikulově (Národní dům, 28. – 30. 7.). Mottem letošního festivalu je víra v sebe a odvaha jít za vlastními sny.

  Šestnáctý ročník ProArt Festivalu zve mottem Věř si… běž za snem… Foto Jan Vrba

  Ve své multižánrové šíři nabídne tři desítky lektorů tance, zpěvu, herectví, psaní a fotografie. Poprvé zavítá festival do Valdštejnské lodžie v Jičíně, kde se uskuteční třídenní festival pod vedením hudebnice Gabriely Vermelho, tanečníků Zuzany Richterové, Martina Dvořáka a hereckého dua IMPRA. Do plzeňské Moving Station zavítají jako lektoři již podruhé mj. zpěvačky Lenka Dusilová a Radka Fišarová, režisér Štěpán Pácl, tanečníci Tine Schmidt, Morgan Reid či izraelská choreografka Noa Dar a další.

  Festivalovým centrem zůstává i nadále Brno s téměř dvaceti lektory v čele s tanečníky Eranem Gisinem, Leonie Wahl, Žigou Jerebem, spisovatelkou Terezou Boučkovou, zpěváky Lukášem Janotou, Ilonou Csákovou, herečkou Vicou Kerekes a dalšími lektory z Jižní Koreji, Rakouska a Čech. Festival se uskuteční opět v nádherném prostředí Místodržitelského paláce přímo v centru Brna.

  Nejkreativnější část festivalu proběhne na zámku ve Valticích na Jižní Moravě. Studenti budou moci umělecky tvořit pod dohledem choreografů Vladislava Šoltýse a Martina Dvořáka, režiséra a herce Jakuba Čermáka, zpěvačky a hudebnice Gabriely Vermelho a cirkusové performerky Michaely Dolákové. Jejich tvůrčí snažení budou moci zhlédnout diváci v zámeckém divadle.

  Festivalový maraton dojde do svého cíle poprvé ve městě Mikulov. V něm se účastníci budou moci zapojit do hudební dílny Zdeňka Bíny z kapely Mínus123minut, ve které zhudební texty Michala Horáčka. Ten osobně povede dílnu kreativního psaní s tématem francouzské balady. Jako poslední lektor se na jihu Moravy představí Hygin Delimat s taneční dílnou Body Architecture.

  Večerní program jednotlivých měst bude představen do konce května. Slibuje představit nejen lektory, ale i další tuzemské a zahraniční umělce v tanečních, divadelních a koncertních představeních, stejně jako studenty samotné v ukázkách z tvůrčích dílen.

  Ředitel festivalu Martin Dvořák objasnil inspirující motto letošního ročníku: Mám stále větší pocit, že každý z nás sní nějaký svůj sen, ve který ale odmítá věřit, že by se mohl naplnit. Ptám se, nakolik ovlivňuje naše myšlení a víra v sebe náš reálný život. Chtěl bych, aby si lidé na festivalu mohli plnit své skryté sny, které třeba jednou dojdou svého naplnění. Síla myšlení totiž utváří náš život.

  Přihlásit se na workshopy je možné online na www.proart-festival.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. května 2019

  Komentáře k článku: Věř si… běž za snem…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,