Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Velké přípravy bienále NODO

  V Ostravě se naplno rozjely přípravy 3. bienále Dnů nové opery Ostrava (zkratka NODO). Festival soudobé opery se koná 27. – 30. června 2016 na čtyřech místech Ostravy: v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona, v Cooltouru na Černé louce a ve Starých koupelnách v Dolní oblasti Vítkovice. 

  nodo-2014-1400142362

  Skladatel Petr Cígler a režisér Petr Macháček přijeli se svým hereckým a pěveckým týmem zkoušet svou novou operu. Pro skladatele a vědce Petra Cíglera se jedná o první operní zkušenost. Z Prahy přijede dirigent Ondřej Vrabec (asistent Jiřího Bělohlávka) a v Divadle Antonína Dvořáka začne detailní práce s partiturou a orchestrem Ostravská banda.

  Zkušebny Divadla Antonína Dvořáka jsou v tyto dny plné hráčů mezinárodní Ostravské bandy. Pod vedením Petra Kotíka se pustili do Aventures a Nouvelles Aventures György Ligetiho. Záhy se připojík inscenačnímu týmu v čele s režisérkou Katharinou Schmitt, která se už na operu připravuje v prostorách Starých koupelen na Hlubině. Industriální prostor jednoznačně ovlivní celkové vyznění inscenace.

  Tento týden je už v Ostravě většina účinkujících, kteří se podílejí na letošním ročníku festivalu. Letos se kromě Ostravské bandy, která pro tyto účely od začátku NODO převzala roli operního orchestru, do příprav zapojila i plejáda výjimečných zpěváků, herců, výtvarníků a režisérů. Na „svých“ operách již usilovně pracují např. Jan Horák s Michalem Pěchoučkem z pražského Studia Hrdinů, pod jejichž dozorem vzniká vůbec první operní provedení skladby No. 42 (In theAlps) Richarda Ayrese. Inscenátoři z Prahy pracují kromě Ostravské bandy také se dvěma sólisty, kolem kterých se točí celý humorný příběh: se sopranistkou Lydií Brotherton a trumpetistou Jánosem Elmauerem.

  Na přípravách jedné z objednávek festivalu, opeře At thewatersof Lethe Idina Samimi Mofakhama, se podílí Marta Gradzkaa Ewelina Grzechnik. V Ostravě je spolu s nimi už i pětice sólistů. Hned dva z nich k tomu zkouší ještě party v nové opeře Petra Kotíka William William, která byla dopsána teprve před pár dny. Zpěváci budou ale téměř skryti, neboť scéna bude patřit pětici tanečníků. Ti se již seznamují s choreografickými nápady Matildy Sakamoto, čerstvé absolventky Juilliard School v New Yorku, a s hudbou, kterou už teď skvěle zná virtuózní houslové duo String Noise.

  Za pár dní dorazí do Ostravy zhruba dvacítka dětí z Permoníčku, aby se přidali ke svým starším kolegům ze sboru Canticum Ostrava a sólistovi Holgeru Falkovi, a společně provedli antické drama ve velkolepé opeře Oresteia Iannise Xenakise. Důležité sólo má v této asi 70minutové opeře maďarský hráč na bicí Tamás Schlanger z Ostravské bandy. Bude se jednat o skutečně velkolepé zakončení 3. bienále NODO. Zatím jsme ale na jeho samotném počátku a řídíme se heslem: těžko na cvičišti – lehko na bojišti!

  Více informací na www.newmusicostrava.cz

   

  • Autor:
  • Publikováno: 22. června 2016

  Komentáře k článku: Velké přípravy bienále NODO

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,