Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Včerejškem odstartoval festival FILMFEST

  Festival DAS FILMFEST se letos dále rozrostl: mezi 16. a 25. říjnem zavítá kromě Prahy a Brna i do Plzně a Jihlavy a filmovým fanouškům nabídne pestrou paletu aktuálních německých, rakouských a švýcarských snímků.

  Festival včera odstartoval komedií A co třeba Adolf? (Der Vorname). Foto FILMFEST

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST, zahájený ve středu komedií A co třeba Adolf? (Der Vorname), nabízí rekordních padesát snímků v osmi programových sekcích. V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL uvádí například snímek Love Machine následující nejlepší tradici rakouského kabaretu, film o tom, jaké to je, když se vám pomalu hroutí život Půda pod nohama (Der Boden unter den Füßen), postmoderní komedii Melancholická dívka (Das melancholische Mädchen) nebo herecky bravurní roadmovie 25km/h (v hlavních rolích Lars Eidinger a Bjarne Mädel).

  REBELLION & REVOLTE představí německého oscarového kandidáta Narušitel systému (Systemsprenger), rakouský emotivní snímek o tom, co je v životě důležité, L’Animale či drsný film o šikaně a o síle sociálních médií Plavání (Schwimmen). O tom, jestli my vlastníme věci nebo ony vlastní nás, vypráví komedie Bez věcí nad věcí (100 Dinge) a na ruská klišé, tentokrát ovšem vyprávěná z pohledu samotných Rusů, se zaměřil snímek Kaviár (Kaviar). Co se stane, když při hledání pomocné síly do domácnosti napíšete do inzerátu, že hledáte „otroka“, ukáže vynikající německá satira Panská léta (Herrliche Zeiten).

  Do dob minulého režimu zavede diváky v sekci TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN), zahrnující mj. příběh o nenápadném osobním hrdinství Tichá revoluce (Das schweigende Klassenzimmer) či napínavý film Balón (Ballon) o odvážném pokusu o útěk na Západ s pomocí horkovzdušného balónu. Kromě toho připomíná i úspěšné snímky z dřívějších let – třeba oscarové drama o praktikách tajné policie Stasi Životy těch druhých (Das Leben der Anderen).

  Sekce KULT KARL MAY nabídne např. loutkovou adaptaci Stopa vede ke Stříbrnému jezeru (Die Spur führt zum Silbersee). Foto FILMFEST

  Filmovou klasiku nabízí festival i v sekcích věnovaných dvěma výrazným osobnostem německy mluvícího prostoru: Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše (Der Untergang), a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) budou k vidění v rámci sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Sekce KULT KARL MAY zahrnuje čtyři snímky, včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru (Die Spur führt zum Silbersee).

  Nechybí ani dokumentární snímky: film o vztahu mezi lidmi a zvířaty Zvířata a jiní lidé (Tiere und andere Menschen) nebo hudební dokumenty Protože žiješ jen jednou – Die Toten Hosen (Weil du nur einmal lebst – Die Toten Hosen auf Tour) a Berlin Bouncer.

  Festival navštíví i rekordní počet hostů: své snímky osobně představí například režiséři Markus Goller (25km/h), Oliver Haffner (Wackersdorf), Luzie Loose (Plavání / Schwimmen), David Dietl (Berlin Bouncer) nebo Gregor Schmidinger (Nevrland), Eva Spreitzhofer (Zač nás trestáš? / Womit haben wir das verdient?) nebo Elena Tikhonova (Kaviár/Kaviar). Do Prahy dorazí také mezinárodní ikona fotografické scény a proslulý vyhazovač z berlínského technoklubu Berghain Sven Marquardt (Berlin Bouncer a Krása & pomíjivost / Schönheit & Vergänglichkeit).

  Kompletní program a další informace jsou na www.dasfilmfest.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. října 2019

  Komentáře k článku: Včerejškem odstartoval festival FILMFEST

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,