Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vážení zastupitelé města Kladna

  Zastupitelstvo města Kladna

  Magistrát města Kladna, nám. Starosty Pavla 44, 272 52 Kladno

  kladno-original1-esp4z

  Vážení zastupitelé města Kladna,

  dne 10. listopadu 2015 jsme se na Vás obrátili s vážnými obavami, které vyplývaly z různých rozhodnutí vedení Vašeho města ve vztahu k Vámi zřizovanému divadlu. Do dnešního dne jsme na naši výzvu, v níž jsme Vám nabízeli odbornou pomoc a vyjadřovali okamžitou připravenost k jakékoli formě jednání za účelem vytvoření optimálních podmínek pro fungování Vašeho profesionálního divadelního souboru, nedostali od vedení města odpověď. Škoda.

  Rozhodovat o čemkoli dle Vašeho uvážení je samozřejmě Vaše nezadatelné právo, ovšem zajisté i chápete, že naší asociaci nemůže být lhostejné, jakým způsobem a co konáte vůči kladenské divadelní scéně.

  Ona totiž nemůže dost dobře existovat bez mnoha rozličných konsekvencí s celou českou, ale i mezinárodní divadelní obcí. Například zajisté víte, že na jevišti Vašeho divadla hrají herci s dosaženým vzděláním ze státem dotovaných škol, že tam své inscenace uvádějí režiséři a výtvarníci ze stejných škol a se zkušenostmi ze světového, resp. evropského divadla, že výsledky umělecké práce kladenského divadla naopak kolegy v naší zemi i v zahraničí významně inspirují atd. Jen zdánlivě tedy odpovědnost za toto divadlo padá pouze na Vás. A veškeré ony konsekvence svobodné umělecké tvorby jsou utvářeny z mnoha zdrojů, mezi nimiž jsou finanční podmínky, jež jako zřizovatel zabezpečujete, sice nesmírně důležité, ale zajisté ne to hlavní, co potřebuje divadelní umění ke své pozitivní existenci.

  Události posledních dnů, během nichž jste do čela divadla postavili nového ředitele, bohužel, poukazují na ne zcela šťastný průběh úkonů, které by se v současném světě daly považovat za, jednoduše řečeno, správné.

  Ještě jednou se hlásíme s návrhem naší pomoci.

  V Brně, dne 4. října 2016

  S pozdravem

  MgA. Stanislav Moša, předseda Asociace profesionálních divadel ČR

  ///

  Pro informaci nabízíme loňský dopis Asociace profesionálních divadel ČR, o nějž se současný dopis opírá:

  Vážený pan

  Mgr. Milan Volf, primátor Statutárního města Kladna

  Magistrát města Kladna, nám. Starosty Pavla 44, 272 52 Kladno

  Mgr. Milan Volf, primátor Statutárního města Kladna (Volba pro Kladno). FOTO archiv

  Mgr. Milan Volf, primátor Statutárního města Kladna (Volba pro Kladno). FOTO archiv

  Vážení pane primátore,

  obracíme se na Vás s výzvou o zvážení možného vývoje situace ve vztahu k Městskému divadlu Kladno.

  Jsme totž silně znepokojeni posledním sledem událost, které dle našeho názoru nemohou v žádném případě v budoucnu nastolit odpovídající podmínky pro kvalitní uměleckou tvorbu.

  V úctě k tomu, že ve vlastní režii rekonstruujete divadelní budovu, Vás musíme upozornit, že to nakonec budou především konkrétní umělecké osobnost, které dají Vašemu divadlu tvář. A těch, vězte, není v České republice nadbytek. Proto jsme byli zaskočeni zprávou o náhlém, a z našeho pohledu i pochopitelném odchodu dosavadního uměleckého šéfa divadla, pana Daniela Přibyla, který si svou prací pro kladenské divadlo zasloužil všeobecnou úctu jak mezi diváky divadla, tak i u odborné veřejnost. Obdobně kvalitní hodnocení práce uměleckého vedení divadla není v naší zemi vždy a všude běžné.

  Opakované odkládání termínu zprovoznění divadelní budovy je právě ve vztahu ke křehké divadelní umělecké tvorbě nepřijatelné stejně jako zasahování do toho nejpodstatnějšího, z čeho vyvěrá konečná výpověď jakéhokoliv divadla – tedy do dramaturgického plánu. Obé nakonec vykonávají lidšt jedinci – umělecké osobnost, které nemohou tvořit tzv. na objednávku, ale především na bázi něčeho, co se od věků nazývá umělecká svoboda.

  Je samozřejmě jen a jen na Vašem uvážení, jaké podmínky nakonec Vašemu divadlu umožníte. Z našich zkušenost, (historických i zahraničních), však upozorňujeme na podmínku zásadní, jíž je umělecká svoboda divadla a jeho tvůrců, která musí být zaručována dlouhodobě a nezávisle na stávajících politcích reprezentujících zřizovatele.

  Rádi Vám v této situaci nabízíme naši odbornou pomoc. Jsme připraveni k jakékoli formě jednání za účelem vytvoření optmálních podmínek pro fungování Vašeho profesionálního divadelního souboru.

  V Brně, dne 10. listopadu 2015

  S pozdravem

  MgA. Stanislav Moša, předseda Asociace profesionálních divadel ČR

  • Autor:
  • Publikováno: 5. října 2016

  Komentáře k článku: Vážení zastupitelé města Kladna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,