Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vábí tě divadelní svět – oponu pořiď si hned

  Na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se objevil neobvyklý inzerát. Národní divadlo jeho prostřednictvím prodává nepotřebnou oponu z dílny akademického malíře Antonína Střížka, která od roku 2002 až do nedávné rekonstrukce byla hlavní oponou pražské Státní opery. Minimální cena je podle znaleckého posudku (zde) stanovená na 100 tisíc korun .

  Opona Antonína Střížka byla původně určena k novému nastudování Kouzelné Flétny. Foto archiv

  Oponu nabízí ÚZSVM na svém facebooku slovy (zde):

  Vábí tě divadelní svět – oponu pořiď si hned 🎭

  Státní opera v Praze dostala krásný nový kabát, a tak nyní Národní divadlo na našich stránkách nabízí oponu s figurálními motivy, která dlouhá léta zdobila interiér tohoto světoznámého stánku hudby. Plátno o rozměrech 9 x 16 metrů vytvořil v roce 2002 malíř a grafik Antonín Střížek původně jako kulisu k novému nastudování Mozartovy opery Kouzelná flétna. Pokud zakládáte divadelní soubor nebo patříte k milovníkům operního či divadelního světa a navíc máte dostatečný prostor, kam byste tento unikátní kousek umístili, může být opona Vaše😉

  Znění inzerátu (zde):

  Národní divadlo nabízí prodej z důvodu nepotřebnosti – jedná se o divadelní oponu – dříve opona ve Státní opeře. Autor: Antonín Střížek. V současné době je opona umístěna ve skladu a možnosti prohlídky jsou silně omezené. Bližší informace v přiloženém znaleckém posudku. Minimální cena nabídky je 100.000,-Kč Nabídky zasílejte mailem na adresu: d.ruzickova@narodni-divadlo.cz.

  ///

  Opona je šestnáct metrů široká a devět metrů vysoká. Foto archiv

  Opona Antonína Střížka, která byla původně určena k novému nastudování Kouzelné flétny, je šestnáct metrů široká a devět metrů vysoká. Malovaná byla akrylem na plátno. Její výjev zobrazuje klíčovou scénu pohádky Kouzelná flétna – rituální zkoušky prince Tamina, při níž ho doprovází princezna Pamina, oba jsou decentně nazí, dívají se do barevné krajiny a táhnou za sebou dlouhý nařasený pruh látky, který je jednou z dominant obrazu. Popis vyplývá ze znaleckého posudku, který je k inzerátu přiložen.

  V současné době je opona umístěna ve skladu a možnosti prohlídky jsou silně omezené, píše úřad v inzerátu. Zájemci mají nabídky posílat e-mailem do poloviny ledna, minimální cena je 100 tisíc korun.

  V posudku je uvedeno, že se autor díla inspiroval v gotice a chtěl v něm docílit určité čistoty a čitelnosti barev a tvarů. „Střížkova opona v mých očích přece jen původní eleganci a hlavně stylovou jednotu prostoru narušuje. Činí tak ovšem decentně, barvy jsou tlumené, připomínají nadýchnutý prosvětlený pastel. Vnáší do vážného prostoru hravé prvky, idylizují jej,“ hodnotí prodávané dílo znalec v posudku.

  Během první lednové neděle se po téměř tříleté rekonstrukci Státní opera znovu otevřela veřejnosti. Součástí nákladných úprav byla i nová opona, která vznikla v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, která se v roce 1945 ztratila. Ta právě nahradila oponu, kterou divadlo nyní nabízí k prodeji.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  ///

  Více o rekonstrukci Státní opery na i-DN:

  Začíná rekonstrukce Státní opery?

  Státní opera bude otevřena za dva a půl měsíce

  Poslední prohlídka Státní Opery v rekonstrukci

  O půlnoci se rozzáří Státní opera

  Státní opera otevřena po rekonstrukci!

  • Autor:
  • Publikováno: 12. ledna 2020

  Komentáře k článku: Vábí tě divadelní svět – oponu pořiď si hned

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Opona již není ve veřejné nabídce.
   Před podáním inzerátu ji Národní divadlo dle platných předpisů nabídlo k převodu některé příspěvkové organizaci, zájem původně projevilo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, ale nakonec ji odmítlo, problém je v jejích rozměrech. Dne 9. ledna oznámilo Národní muzeum v Praze, že oponu přebírá do sbírek divadelního oddělení, podle potřeby se postará o její opravu a chystá se ji vystavit v rámci některé ze svých příštích výstav.

   12.01.2020 (0.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,