Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  V Plzni mají Most Ivana Magora Jirouse

  Most přes železniční koleje u nádraží Jižní předměstí v Plzni byl dosud zcela bezejmenný. V úterý 27. listopadu na Zastupitelstvu Městského obvodu Plzeň 3 si však přítomní drtivou většinou odhlasovali, že tomu již tak nebude. Vyhověli návrhům tří občanských sdružení Johan, ProPhoto a HUMR. Most ponese jméno Ivana Magora Jirouse, výrazného představitele českého undergroundu, disidenta a básníka. (Portál městského obvodu Plzeň 3)

  Most Ivana Magora Jirouse pohledem do centra města. Vpravo ještě používaná nádražní budova, vlevo na druhé straně mostu Kulturní centrum Moving Station. FOTO ONDŘEJ LITTERA

  Ivan Martin Jirous (23. září 1944 Humpolec – 9. listopadu 2011 Praha) letos dostal v Plzni in memoriam prestižní Cenu 1. června udělovanou za boj za demokracii a proti totalitě. Bylo to vůbec poprvé, co radnice cenu udělila nežijícímu laureátovi.

  Nápad pojmenovat po Jirousovi most měl hned několik kořenů, řekl jeden z autorů myšlenky Roman Černík ze sdružení Johan. Sdružení už několik let provozuje v nevyužívané nádražní budově centrum alternativní kultury Moving Station, jež mj. bývá i platformou pro off-program festivalu Divadlo Plzeň (několikrát se tam odehrálo i představení oficiální části programu – např. letos ostravská Moskva – Pětuški). A právě pojmenování budově sousedícího mostu po Jirousovi, muži, který byl symbolem nezávislosti a svobody, do konceptu našeho snažení zapadá. Navíc nedaleká borská věznice je spojená s perzekucí představitelů českého undergroundu v době normalizace. Už na pohřbu Ivana Martina Jirouse jsme si říkali, že by bylo dobré nějak ho v Plzni výrazněji připomenout, řekl Černík.

  Návrh na pojmenování dosud bezejmenného mostu získal až nečekaně snadno souhlas většiny zastupitelů centrální části Plzně. Podle původního plánu se měl most jmenovat Ivana Martina Jirouse. Petr Baloun z ODS ale uspěl s představou, aby jméno mostu znělo: Ivana Magora Jirouse. Je to již standardně používané jméno. Není to urážlivé, není naším cílem, aby to byla urážka, komentoval svůj návrh Baloun.

  Pro pojmenování bylo 25 zastupitelů, jeden zastupitel za KSČM byl proti, čtyři se zdrželi hlasování. Pojmenování mostu v dopise podpořil i primátor Plzně Martin Baxa.

  Svobodný člověk Ivan Magor Jirous na svém statku v Prostředním Vydří. FOTO archiv

  Ivan Martin Jirous byl jedinečný člověk. Pojmenovat po něm most je krásný nápad. Byl veliký básník, vzdělaný kunsthistorik a autor nejlepší knihy o hudbě českého undergroundu, vzkázal do Plzně ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Někteří o něm mluví jako o výtržníkovi, zapomínají ale, že byl zároveň velmi něžný člověk a jeho pohádky pro děti jsou četbou i pro dospělé. A zároveň napsal krásné básně o Panně Marii. Žil v extrémech a za tím, co dělal, si vždy stál, dodal.

  Podle zastupitelky obvodu Evy Šafránkové je plzeňský most první veřejné místo v ČR, které nese Jirousovo jméno. Vnímám rozhodnutí zastupitelstva jako symbolické gesto. Vnímám ho také jako odpověď na historický mezník, kdy v krajské radě prvně po revoluci zasedla KSČM. A byl to právě Ivan Martin Jirous, který jako osobnost českého undergroundu nikdy neuhnul na cestě v boji proti komunistickému zlu, řekla Šafránková.

  Ivan Magor Jirous s Václavem Havlem na trutnovském rockovém festivalu. FOTO ONDŘEJ LITTERA

  V Plzni se kromě Mostu Ivana Magora Jirouse hovoří o možnosti pojmenovat nějaké významné místo po rovněž loni zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi. Žádné rozhodnutí zatím nepadlo, současné vedení města se ale kloní k možnosti pojmenovat po Havlovi nově stavěnou divadelní budovu.

  /pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 29. listopadu 2012

  Komentáře k článku: V Plzni mají Most Ivana Magora Jirouse

  1. Lenka Novotná

   Avatar

   Tak to by mě zajímalo,
   kterej kokot tohle vymyslel, po takovém debilovi a ožralovi, navíc disidentovi pojmenovat most a ještě navíc v Plzni? Že se nestydíte.

   11.01.2013 (0.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Radovan Kodera

   Avatar

   Nestydím se.
   Naštěstí po soudružce Novotné neštěkne ani pes. Shnije vlastní tupostí a zlobou.

   30.12.2013 (13.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,