Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V oznámení je řada smluv

  Bývalý náměstek ministryně kultury Radek Zdráhal podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s hospodařením Státní opery Praha (SOP) v letech 1998 až 2010. Minulý týden to novinářům potvrdila mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Podle ní bylo oznámení kvůli příslušnosti postoupeno městskému státnímu zastupitelství.

  Jaroslav Vocelka (* 30. 6. 1941) – Vystudoval FAMU. Působil jako produkční v Krátkém filmu a Laterně Magice, později mj. jako i ředitel Českého uměleckého studia. Mezi lety 1997-2002 byl ředitelem Středočeského divadla v Kladně. Od roku 2002 do roku 2010 řídil Státní operu Praha. Volební kandidát za stranu Věci veřejné do Senátu PČR ve volebním obvodě č. 22 – Praha 10. FOTO archiv SOP

  V letech 1998 až 2010 byl šéfem tehdejší Státní opery Praha, která se od 1. ledna sloučila s Národním divadlem, Jaroslav Vocelka. Bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch od 30. června 2010 na jeho místo dosadil Olivera Dohnányiho.

  Potvrzuji, že jsem trestní oznámení podal, ale o jeho konkrétních bodech hovořit nemohu. Je tam celá řada věcí, které napovídají o nehospodárném nakládání s veřejnými prostředky, řekl Radek Zdráhal, který přišel na ministerstvo s jeho minulým šéfem Jiřím Besserem (STAN). V oznámení je řada smluv týkajících se Státní opery, uvedla Irena Válová.
  Podle mluvčí ministerstva Markéty Ševčíkové Zdráhal z ministerstva letos v květnu odešel z organizačních důvodů a kvůli snižování počtu zaměstnanců. Měl na starosti oblast umění, knihoven a dotace pro živé umění.

  Materiály o hospodaření příspěvkové organizace Státní opera začal Zdráhal shromažďovat již během svého působení na ministerstvu. Trestní oznámení prý tehdy nepodal, protože nestačil do doby své rezignace shromáždit všechny potřebné dokumenty. Také Besser pro server Česká pozice uvedl, že se v té době nepokusil záležitost předat orgánům činným v trestním řízení, protože neměl k dispozici dost důkazů. Současná ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) prý byla Zdráhalem, jemuž na ministerstvu v současné době plyne výpovědní lhůta, o jeho aktivitě informována. Kroky a motivace bývalého náměstka Zdráhala nebude ministerstvo kultury komentovat, sdělila mluvčí ministerstva.

  Ministerstvo podle mluvčí neutěšenou ekonomickou situaci ve Státní opeře v minulých letech prošetřovalo a prošetřuje a má řadu indicií, že ze strany bývalého vedení opery se stala řada přinejmenším nestandardních a podivných kroků, jež byly v rozporu se zájmy Státní opery i zájmy ministerstva coby jejího zřizovatele. Na ně, spíše v obecné rovině, poukazoval i bývalý náměstek Zdráhal, který o činnosti bývalého vedení Státní opery dle svých slov shromažďoval důkazy. Tyto konkrétní důkazy ale nikdy vedení ministerstva kultury nepředložil. Ministerstvo nevylučuje, že po přezkoumání veškerých důkazních materiálů a jejich vyhodnocení přistoupí k razantním opatřením včetně možného podání trestních oznámení, dodala Ševčíková.

  /Z Divadlo.cz vybral a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. června 2012

  Komentáře k článku: V oznámení je řada smluv

  1. Marie Reslová

   Profilový obrázek

   Jaroslav Vocelka
   byl šéfem SOP od roku 2002 do roku 2010. Mezi roky 1998 až 2002 byl ředitelem SOP Daniel Dvořák.

   18.06.2012 (1.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   V daném období byli ředitelé dva.
   Jsou důkazy tak chatrné, že pan Radek Zdráhal není sto mezi jejich činy rozlišit a musí „oznamovat“ na neznámého pachatele?
   Jeho samotného v mých očích poněkud zlehčuje skutečnost, že na MK ČR jej přivedl bývalý ministr Besser, který sám musel odejít po řadě velice nestandardních kroků, hraničících s vymáháním protekčního jednání (ředitel filomového archivu) apod.
   MK je jediné ministerstvo v rukou strany STAN, ale přesto mám dojem, že tato strana nemá na ministerké posty dostatečně kvalitní lidi, ať už z hlediska charakteru nebo kvalifikace (Besser postrádal obojí).

   18.06.2012 (6.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Martin Zavadil

   Profilový obrázek

   PP:
   Je výhodnější podávat oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu a napsat dovnitř koho podezřívám. V případě, že by R. Zdráhal podal trestní oznámení na konkrétního člověka a pak se „spletl“ (vyšetřování nic neprokázalo), hrozí mu stíhání za křivé obvinění.

   18.06.2012 (20.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,