Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V Olomouci jdou proti zdi

  Jedna z největších divadelních přehlídek v Česku, olomoucká Divadelní Flora, zahájí ve čtvrtek 10. května svůj 22. ročník. Do 20. května nabídne na osm desítek akcí – kromě divadelních představení také koncerty, besedy, workshopy, semináře, instalace či projekce. Do Olomouce se chystají soubory z celé střední Evropy, ale i ze zámoří, organizátoři očekávají účast přes 9 tisíc diváků.

  Motto letošní Divadelní Flory zní: Proti zdi. Publikum bude konfrontováno s nevšedními příběhy nonkonformních hrdinů – aktérů radikálních gest, ale i klopýtajících outsiderů, vysvětlil ředitel přehlídky Petr Nerušil. Ve výčtu hrdinů nechybí Jánošík, jehož příběh uvede Divadlo Andreja Bagara z Nitry, Philoktet vídeňského Volkstheatru, Nora pražského Divadla pod Palmovkou, Antigona Slovenského národného divadla nebo Jan Opletal, jehož osudy zmapuje v premiéře domácí Divadlo na cucky. Hrdinské trio, které se rozloučilo s přísliby demokratické, tolerantní a spravedlivé společnosti, bude pak k vidění v komedii Nenávist frankfurtského souboru Landungsbrücken.

  Festivalovému vizuálu dominuje tvář Miloslava Königa. FOTO archiv DF

  Festivalovému vizuálu dominuje tvář Miloslava Königa, čerstvého držitele ocenění Herec roku v nejprestižnější tuzemské anketě (Cena české divadelní kritiky). Na Floře se objeví dva tituly jeho domovského Divadla Na zábradlí: Macbeth – too much blood a Mýcení. Divadelní společnost Masopust pak uvede koláž rozmanitých podob lidské osobnosti Deník zloděje, ve které diváky strhne Königova herecká a pěvecká virtuozita. Macbeth a Deník zloděje byly ve výše zmíněné anketě společně vyhlášeny Inscenacemi roku 2017.

  V performativní části přehlídky (Visegrad Performing Arts) budou k vidění maďarští tanečníci Hodworks a Rita Góbi nebo poetický projekt United Tales slovenského rodáka Petera Jaška s kanadskou tanečnicí a hudebnicí Clarou Furey. Japonskou kulturou se inspirovala Eliška Brtnická (Enola) a slovenským folklorem zase Milan Herich. Výjimečné česko-slovenské počiny reprezentují Petra Tejnorová s Jarem Viňarským s inscenací You Are Here (Cena diváka České taneční platformy) a polskou tvorbu choreograf Jakub Lewandowski. Rádi bychom představili výjimečná umělecká díla, jež vyčnívají z běžné produkce v jednotlivých zemích a svou povahou překračují hranice – žánru i státu, uvedl dramaturg programové sekce Jan Žůrek.

  Repro DF

  Flora slibuje i dosud nejbohatší doprovodný program včetně speciálního dětského bloku nebo programu věnovanému handicapovaným tvůrcům. Uskuteční se také dvoudenní teatrologická konference, knižní výstava Book Me a edukativní program Flora Lab, jehož se zúčastní na čtyři desítky studentů uměleckých a uměnovědných oborů z ČR a ze Slovenska.

  Olomouc navštíví řada zajímavých hostů. Mimo účinkující, režiséry či choreografy se akreditovali také kritici, novináři, šéfové souborů, ředitelé festivalů nebo promotéři. Diváci se s těmito osobnostmi setkají při besedách po představeních. Skutečnou hvězdou letošního ročníku bude Rabih Mroué – v Berlíně žijící libanonský autor, režisér a vizuální umělec. Rabih se uvede nejen s představením Písek v očích, které mělo v listopadu světovou premiéru ve Wiesbadenu, ale i v prezentaci věnované jeho osobnosti a společensky apelativní tvorbě, informoval ředitel festivalu Petr Nerušil.

  ///

  Programové tipy

  So 12. 5. 17:00 | Moravské divadlo

  Mathieu Kassovitz: Nenávist
  Landungsbrücken Frankfurt

  Radikální komedie o lidech, kteří se rozloučili s přísliby osvícené, demokratické, tolerantní a spravedlivé společnosti, inspirovaná stejnojmenným filmem. Nekompromisní zrcadlení rasismu v inscenaci režiséra LinuseKoeniga, která získala Hlavní cenu festivalu HessischeTheatertage 2017.

  So 12. 5. 14:00 | Dům u parku

  Adrienn Hód: Solos
  Hodworks Budapešť

  Série sólových výstupů kmenových členů hvězdné budapešťské formace, vyvolávající řetězové emoce. Variabilita žánrů i mikropříběhů bezprostředně atakujících publikum, propojené nejtěsnějším poutem s permanentně se proměňujícími interprety.

  Ne 20. 5. 15:30 | S-klub

  Rabih Mroué: Písek v očích
  HKW Berlín &Hessisches Staatstheater Wiesbaden

  Libanonský režisér, herec, dramatik a vizuální umělec zkoumá „politiku obrazu“ islamistických náborových filmů, jež cíleně pracují s formátem a stylem videí populárních mezi mladými lidmi. Ve své ne-akademické lekci zároveň demaskuje jejich podstatu.

  ///

  Kompletní program přehlídky je k dispozici na webu www.divadelniflora.cz. Ceny vstupenek na jednotlivé produkce se pohybují v relaci 60-300 Kč.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. května 2018

  Komentáře k článku: V Olomouci jdou proti zdi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,