Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V létě přijede do Plzně Cyrano z Bergeracu

  Už mi letní open-air produkce začaly chybět. A Cyrano – to je nádherná role s krásným, nosným textem. Kdo by ji nechtěl hrát!, řekl na tiskové besedě k 11. ročníku plzeňského open-air festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem Michal Dlouhý.

  V titulní roli Cyrana vystoupí Michal Dlouhý. FOTO DLP

  Právě on je letos hlavní festivalovou tváří v nové inscenaci, kterou bude právě Cyrano z Bergeracu Edmonda Rostanda. Festival se uskuteční v Plzni od 18. června do 19. července, hlediště pro více než 400 diváků vyroste  opět v oblíbené Proluce. Premiéra Cyrana se odehraje 30. června, v červenci bude mít inscenace jedenáct repríz. Režírovat bude Ivan Řezáč. Text se bude hrát v překladu Jindřicha Pokorného, dramaturgem inscenace je Jiří Janků, hudbu složil Jan Maxián, scénu a kostýmy navrhl Petr Kolínský a šermířské výstupy připravuje Karel Basák.

  Roxanu bude hrát Andrea Mohylová, Kristiána Miloslav Tichý, Le Breta Kamil Halbich. Dále se diváci mohou těšit na Jana Jankovského, Antonína Procházku ml., Kláru Krejsovou, Janu Kubátovou, Bronislava Kotiše, Petra Borovského, Jiřího Maryšku a další. Jak uvedl umělecký šéf festivalu Vilém Dubnička, Cyrano z Bergeracu je po Třech mušketýrech nejlidnatější inscenací festivalu a i po proškrtání Rostandova originálu bude na scéně účinkovat osmnáct postav.

  Herci Andrea Mohylová a Michal Dlouhý a ředitelka festivalu Marcela Mašínová na tiskové konferenci, která se konala 4. dubna. FOTO autorka

  Je dobře, že letos byla jako dějiště Divadelního léta zvolena právě Proluka. Má specifickou atmosféru, pro open-air divadelní produkce jako šitou na míru. V Proluce uvedl festival v roce 2008 svoji vůbec první inscenaci – Moliérova Dona Juana. A vrátil se sem i v  roce 2015 s inscenacemi Prokletí rodu Baskervillů a Lhář. Letos si Proluku vybral i Ivan Řezáč.

  Do intimního prostoru Proluky se přestěhují i loni premiérované Akvabely. FOTO DLP

  V rámci letošního Divadelního léta se do tohoto intimního prostoru přestěhují i loni premiérované Akvabely, které se ale – v režii uměleckého šéfa festivalu Viléma Dubničky s B. Kotišem, M. Štěrbou a Zdeňkem Rohlíčkem v hlavních rolích – hrály v prostoru U Zvonu. V Proluce se letos budou hrát od 22. do 25. července. Všechna představení – Cyrano i Akvabely – začínají vždy ve 20.30 hodin.

  Divadelní léto zahájí 18. června doprovodný program, představení Pojďme na tanec! ve spolupráci s Tancem Praha. V červenci se uskuteční tradiční Open Air Slam a připraven je i příměstský divadelní tábor pro děti od 9 do 15 let. Horkou novinkou na závěr bude 28. července Festival hereckých kapel.

  Divadelní léto je největším open air divadelním festivalem v Plzeňském kraji. Jeho návštěvnost se v posledních letech ustálila na osmi tisících diváků. Divadelní léto mám velmi rád. Je to festival s nezaměnitelnou atmosférou, který v reálném prostředí Plzně vytváří vlastní kvalitní inscenace, chválí plzeňský festival 1. náměstek primátora města Plzně Martin Baxa. Víme, že Divadelní léto nemá problém s diváky, má výborné ohlasy, všechna představení se konají v uvolněné, přátelské atmosféře a přístup k celému projektu je ukázkový, shrnula na tiskové besedě k festivalu vedoucí odboru kultury Plzeňského kraje Alena Svobodová.


  Komentáře k článku: V létě přijede do Plzně Cyrano z Bergeracu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,