Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zahraničí Zprávy

  V hlavní roli publikum

  Mezinárodní online konference, která proběhne ve dnech 26. a 27. 5. 2021, nabídne dvě odpoledne interaktivního programu, prezentací a diskuzí věnovaných evropskému divadelnímu publiku. Konferenci pořádá společně s partnery z pěti evropských zemí katedra produkce DAMU v rámci projektu ASSET (Audience Segmentation System in European Theatres).

  Experti z Velké Británie a jejich evropští partneři přiblíží metodologii segmentace divadelního publika a data o publiku v pěti evropských metropolích. Foto: archiv redakce

  Konference představí výsledky dvouletého výzkumu publika, který probíhal v divadlech v Praze, Záhřebu, Vídni, Sofii a Helsinkách. Experti z Velké Británie a jejich evropští partneři přiblíží metodologii segmentace divadelního publika a data o publiku v pěti evropských metropolích. Výsledné modely segmentace návštěvníků divadel se pokusí zodpovědět otázky, zda evropské publikum tvoří homogenní celek a jaká jsou specifika jednotlivých zemí. Následovat bude mezinárodní panelová diskuse zástupců veřejné správy a kulturních expertů na téma dostupnosti dat na lokální i mezinárodní úrovni a efektivnosti jejich využívání v kulturní politice a plánování.

  Druhý den nabídne interaktivní program – workshop segmentace pod vedením britské The Audience Agency a diskuzi o Evropské noci divadel coby projektu s mezinárodním přesahem, jehož hlavní náplní je rozvoj publika. Připraven je také off program s představeními a ukázkami z divadel, ve kterých výzkum probíhal. Za Českou republiku to bylo Národní divadlo, Švandovo divadlo, Studio Dva a Jatka78. Celá akce proběhne v angličtině s tlumočením vybraných částí do češtiny pro registrované účastníky.

  Program prvního dne bude vysílán živě na platformě YouTube a přístupný bez nutnosti registrace. Bezplatná registrace ale účastníkům umožní přístup do události na platformě Zoom, kde bude program tlumočen do češtiny, možnost zúčastnit se druhého, pracovního dne konference, přístup k video-obsahu poskytnutého divadly, která jsou součástí projektu ASSET a možnost zúčastnit se ASSET Watch Party.

  Na červen je v Nakladatelství AMU plánováno vydání knihy Audience at Centerstage, která shrne průběh projektu ASSET a jeho nejdůležitější výsledky. Dostupná bude i v elektronické formě a registrovaní účastníci ji obdrží mailem.

  ASSET (Audience Segmentation System in European Theatres) je projekt podpořený z programu Kreativní Evropa. Jeho cílem je posílit kapacity pro výzkum a rozvoj publika v oblasti scénických umění. Hlavním organizátorem je katedra produkce DAMU, projektovými partnery jsou The Audience Agency (Velká Británie), Institut umění – Divadelní ústav (ČR), Narodno sveušiliště Dubrava (Chorvatsko), IG Kultur Österreich (Rakousko), Arts Project Foundation (Bulharsko) a Metropolia University (Finsko). Vedle partnerů projektu se do výzkumu publika a implementace jeho výsledků při prohlubování vztahu s publikem, marketingových aktivitách a tvorbě uměleckého programu zapojilo nejen 20 evropských divadel, kde se data sbírala, ale také další divadla a kulturní organizace zapojené do Evropské noci divadel.

  ///

  Podrobný program naleznete na webové stránce projektu. Registrovat se můžete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. května 2021

  Komentáře k článku: V hlavní roli publikum

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,