Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Útroby ZLOMVAZu (No. 0)

  Letošní ročník divadelního festivalu vysokých uměleckých škol ZLOMVAZ, který se bude konat ve dnech 8. – 12. května, představí mladou divadelní tvorbu, otevře Noc na DAMU, přivítá zahraniční hosty, změní divadelní sál v jednu velkou tančírnu a kulturně osvěží okolí Starého Města.

  Divadelní část festivalu ZLOMVAZ se v letošním roce stává nesoutěžní přehlídkou toho nejlepšího z tvorby Divadelní fakulty akademie múzických umění v Praze, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Vysoké školy múzických umení v Bratislavě, Akadémie umení v Bánské Bystrici a Państwowe Wyższe Szkoły Teatralne im. L. Solskiego ve Wroclavi, jejichž katedra loutkového divadla přiveze novou inscenaci Balady a romance – skica a festival slavnostně zakončí.

  Balady a romance – skica, inscenace polských studentů bude uvedena 12. 5 . v Disku.   FOTO ARCHIV ZLOMVAZU

  Letošní ročník je rozdělen do čtyř tematických rovin – text, herec, prostor a technologie. Například úvodní večer bude věnován textu a 1. repríze českého překladu hry Absint současného francouzského dramatika Pierre-Yvese Chapalaina za osobní účasti autora. Hned následující den budou mít diváci unikátní příležitost seznámit se s novou evropskou dramatikou formou tří scénických čtení 3D organizovaných agenturou Dilia.

  Festival každoročně organizují studenti produkce v rámci své studijní praxe. Připadá nám, že naše fakulta je příliš uzavřená. Proto jsme pro letošní ročník zvolili téma a následně motto Do útrob! Chceme DAMU otevřít, představit její vnitřnosti, předvést, co se tu děje, ukázat obvykle nepřístupná místa a hlavně dát veřejnosti najevo, že divadelní umění není zkostnatělá záležitost, ale právě naopak, říká Gabriela Nováková, členka organizačního týmu.

  Aby organizátoři naplnili tyto cíle, jako součást off-programu připravili bezplatné workshopy – ukázkové hodiny DAMU vedené jejími pedagogy, ale i studenty. Určeny jsou především uchazečům o studium, středoškolákům a všem těm, které divadlo a obory s ním související zajímá. Pro odbornou divadelní veřejnost je ve spolupráci s Pražským Quadriennale uspořádán set workshopů s významnými lektory ze zahraničí, například s americkým hercem Gianem Murray Gianinim, který speciálně pro tuto příležitost přilétá z New Yorku, a dále také s japonským tanečníkem Ryuzem Fukuharou a polským výtvarníkem a pedagogem Grzegorzem Kowalskim.

  Letošní novinkou ZLOMVAZu je otevření Zlaté ulice pod názvem Do útrob města! Návštěvníci i procházející se mohou potěšit pohledem na projekce, koncerty, inspirovat se módní přehlídkou studentů VŠUP. Najdou zde i off-programová představení vytvořená unikátně pro tento prostor. Osvěžit se následně bude možné v příjemném malém baru. Cílem dramaturgie ulice Zlaté bylo především upozornit diváky, že umění je pro veřejný prostor jako dělané. Myslím si, že mladí lidé mají zájem oživovat své město, tvořit venku, hrát si a překračovat bariéry, proto se do projektu zapojili převážně studenti. Podílí se FAMU, VŠUP a samozřejmě naše domovská DAMU, dodává k off-programu Matěj Vlašánek, jeden z organizátorů.

  Páteční Noc na DAMU umožní na jeden večer propojit studenty všech kateder ve společném projektu a představit jejich tvorbu široké veřejnosti. Té budou běžně nepřístupné prostory školy otevřeny až do pozdních nočních hodin. Na programu budou scénická čtení, menší divadelní představení, improvizovaná kavárna v režii scénografů a tři hudební koncerty, dodává k off-programu Anna Vrbová, koordinátorka Noci na DAMU a zároveň autorka myšlenky uspořádání Tanečního maratonu – v hlavní roli taneční pecky od padesátých do osmdesátých let, pomáda, podpatky a hlavně vytrvalost. Divadelní sál divadla DISK se 11. 5. změní v jednu velkou tančírnu.

  Novinky z festivalu budeme přinášet ve spolupráci s redakcí zpravodaje  Obratel od středy 9. 5. v sekci blog-DN.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. května 2012

  Komentáře k článku: Útroby ZLOMVAZu (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,