Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Upřímné Ceny Thálie

  Ovacemi vestoje vyvrcholily v sobotu před desátou večer v pražském Národním divadle 21. Ceny Thálie pořádané tradičně Hereckou asociací.

  Na závěr stominutového ceremoniálu publikum takto přivítalo Josefa Somra, který se po deseti letech vrátil na jeviště Zlaté kapličky, aby převzal cenu za celoživotní činoherní mistrovství. Je to hezký dar k mým nedožitým osmdesátinám. Vynasnažím se, abych se jich nejen dožil, ale i přežil. Zbývá mi na to ještě čtrnáct dnů, žertoval herec před zaplněným hledištěm a diváky ČT 1. Děkuji, že jsem s vámi mohl pracovat a žít, loučil se Josef Somr s kolegy i diváky. Někdy to bylo pěkné, někdy krásné…, a bylo toho až až.

  Pro Zvláštní cenu Kolegia za mimořádný přínos českému dramatickému umění si v jedenaosmdesáti letech svižně přišel dramatik, režisér a spoluzakladatel pražského Činoherního klubu Ladislav Smoček. Protipól cen za celoživotní mistrovství – pro činoherce do 33 let – si do Brna odvezl protagonista HaDivadla Martin Siničák.

  V lehčím, přitom však (jako obvykle) důstojném duchu a rámci se nesl celý svátek tuzemských divadelníků, kterým se připojili k Mezinárodnímu dni divadla (ustanoveném od roku 1961 na 27. 3.). Zasloužili se o to nepočetný tým organizátorů z HA, členové čtyř oborových porot (kteří zhlédli stovky představení, ze kterých vybírali nominace) a Kolegia (které určilo laureáty tajnou volbou za přítomnosti notářky tři hodiny před zahájením večera). Nositele cen za celoživotní mistrovství zvolilo prezidium HA. (Různobarevných skleněných váz bylo během ceremoniálu rozdáno patnáct – viz výčet v příloze.)

  Pět z osmi výročních cen připadlo mimopražským interpretům (a souborům). Mezi 24 finalisty bylo devět zástupců pražských scén; metropole nakonec uspěla z jedné třetiny.

  K pohodové atmosféře přispěli též herec, dramatik a režisér Antonín Procházka (který uváděl tháliové cenění už podeváté za sebou) a režisér přenosu Ondřej Kepka, jenž natočil také obrazové vizitky všech nominovaných.

  Za pointu českého divadelního svátku však lze považovat i úvodní vystoupení prezidenta HA Jiřího Hromady, který označil kulturu za srdce světa a divadlo za její inspirativní součást. Ocenil také vstřícný postoj nového ministra kultury k herectvu, jakož i jeho slib prosadit vícezdrojové financování divadel a prosadit konečně to, aby se na kulturu dostalo alespoň příslovečné jedno procento ze státního rozpočtu.

  Ministr Daniel Herman nebyl ten večer jediným zástupcem veřejného života. U stolku v orchestřišti seděl také druhý nejvyšší ústavní činitel Milan Štěch, jenž nad uzavíraným ročníkem Thálií převzal záštitu z pozice předsedy Senátu. A vedle desítek uměleckých osobností se v Národním divadle objevili i šéfové firem a institucí, které se na průběhu a úspěchu Cen Thálie podstatně podílejí (Peter Kovarčík za Czech Teleaxis, který s HA prodlouží smlouvu o financování Thálií o další čtyři roky, dále za sponzory sestra Alessandra Pasqualeho z Karlovarských minerálních vod, a. s., generálního partnera, Jan Zitko za Alukov, a. s. a symbolicky ČEPS, a. s. Za mediální partnery pak generální ředitelé Petr Dvořák za Českou televizi a Peter Duhan za Český rozhlas). I jim zaplněné Národní divadlo právem tleskalo.

  Jan Plachetka


  Komentáře k článku: Upřímné Ceny Thálie

  1. Jan Vlas

   Profilový obrázek

   Promiňte,
   ale při sledování tohoto ceremoniálu jsem měl dojem, že jste zešíleli. Hrůzodotáčky mezi kategoriemi, z nichž musí mít člověk nepolíbený divadlem pocit, že herectvo je tlupa lemplů, jež neumí číst, něco přes obtíže zkouší, aby si po premiéře zazpívala u piána… Korunu tomu pánové Kepka s Procházkou narazili tím, že točili na oblasti.
   Břitký humor kabaretního typu maličko nekorespondoval s předáváním stále ještě vrcholových cen.
   Spolku Thálie bych přál trochu svěžího vyvětrání v přírodopisném kabinetu…
   Uf, opravdu to bylo strašidelné a k nepřežití.
   Jan Vlas

   23.04.2014 (6.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,