Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Ungelt představí texty v české premiéře

  V nadcházející sezóně si pro diváky připravilo Divadlo Ungelt celkem 8 premiér. Jedná se o 8 žánrově odlišných novinek, které však spojují velké herecké příležitosti.

  Vše jako by se dělo kdesi na hraně reality a vysoké nadsázky. Foto Divadlo Ugelt

  Během září se odehrají hned dvě kvůli covidu odložené premiéry. Oba tituly už letos uvedlo Divadlo ungelt na Letní scéně, ale oficiální premiéry na scéně kamenné je teprve čekají. První bude inscenace Dobrou noc, mami, v hlavních rolích se v režii Víta Vencla představí Taťjana Medvecká a Lucie Štěpánková. Tímto strhujícím psychologickým dramatem, ověnčeným Pulitzerovou cenou, bylo Divadlo Ungelt před 25 lety otevřeno. V režii Ladislava Smočka hrály hlavní role Jana Brejchová a Květa Fialová. Při příležitosti loňských oslav 25. výročí Ungeltu se divadlo rozhodlo tuto hru nastudovat znovu.

  Koncem září bude následovat premiéra bláznivé grotesky Slepice na zádech (recenzi Jany Soprové najdete zde)  v režii Jaromíra Dulavy, v hlavních rolích s Tatianou Dykovou a Vojtěchem Dykem. Výběr titulu komentuje umělecký šéf Pavel Ondruch: Táni Dykové jsme po Skleněném stropu chtěli najít další titul přímo na tělo. Dohodli jsme se spolu, že zvláště poté, co konečně zvítězíme nad koronavirem a otevřou se divadla, budeme všichni potřebovat ozdravnou komedii.

  V říjnu se poté na kamenné scéně představí Radek Holub, Jiří Hána a Monika Zoubková ve hře Zpívat jako Gigli – mistrovském díle největšího irského dramatika 20. století Toma Murphyho. Inscenaci uvedeme v režii Marka Němce, který je znám svou láskou k irské současné dramatice, která právě z Murphyho vychází.

  Jaké je to být pianistou nejhorší zpěvačky všech dob? To budou moci diváci zjistit už koncem listopadu, kdy bude mít premiéru inscenace Krásná vzpomínka v režii Martina Čičváka. Hra Krásná vzpomínka z roku 2005 má v podtitulu ‚Fantazie na život Florence Foster Jenkinsové‘ a často je proto spojována se slavnějším a spektakulárnějším zpracováním života této pěvkyně od Petera Quiltera. Quilterova Je úchvatná! měla světovou premiéru ve stejném roce jako Temperleyho Krásná vzpomínka – 2005. Diváci v osobitém podání Báry Štěpánové uslyší nejslavnější sopránové árie včetně například Mozartovy Královny noci či Gounodovy Ave Maria. Na roli Cosma McMoona jsme získali všestranného Ondřeje Brouska. Nadaný herec a hudebník Báru Štěpánovou nejen živě doprovodí na piano, ale bude i sám zpívat. Unikátní večer, při němž je ‚nejdůležitější hudba, kterou člověk slyší ve své hlavě‘ zaručuje naprosto nevídaný zážitek, přibližuje inscenaci Pavel Ondruch.

  V lednu se poté v Ungeltu diváci mohou těšit na zbrusu nový recitál Jitky Molavcové, která jím naváže na nejlepší tradici dramatického šansonu. Následovat budou inscenace Cesta k vodopádům v režii Michala Dočekala s Jiřím Langmajerem v hlavní roli a Pstruzi v hlavních rolích s Alenou Mihulovou, Pavlem Liškou a Pavlem Novým. Sezónu na kamenné scéně zakončí inscenace Staří mistři s Františkem Němcem a Milanem Heinem. V případě všech titulů se jedná o české premiéry, u kterých vzniká překlad na zakázku divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. září 2021

  Komentáře k článku: Ungelt představí texty v české premiéře

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,