Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Uhde píše Levínskému

  Ahoj, René,

  loni jsem byl na Jiráskově Hronově dokonce jako člen jakéhosi čestného výboru, což ostatně činím každoročně, ale Upokojenkyně mě minuly nebo jsem spíš minul já je. Prohlubuje to mé obavy, že se v soudobém divadle orientuju špatně: pomíjím inscenace, které si zaslouží daleko víc pozornosti než ty, jež svědomitě vyhledávám. To jsem měl také na mysli, když jsem se vyptával po zdrojích, ze kterých čerpáš své orientační popudy. Mám nadto sklon pocházející z někdejšího politického angažmá: snažím se vyhovět oficiálním pozváním. Zraje ve mně odhodlání tomuto sklonu tentokrát odolat a na letošním Hronově se omluvit ze zahájení. Koná se každou první srpnovou sobotu a tentokrát opět koliduje s odpolednem, které bych rád strávil s Krobovými a s Tebou na Hrádečku.

  Spolek Sisyfos znám poměrně zblízka, protože jsem jako člen Rady Českého rozhlasu čítal jeho protesty proti pokusům šířit pavědecké představy a pověry a měl příležitost rozmlouvat o tom se členem tohoto spolku doc. RNDr. Janem Konvalinkou, svým podnětným a přátelským spolumoderátorem rozhovorů vysílaných v České televizi pod titulem Čaj pro třetího. Vzpomínám si konkrétně na to, jaký hněv vzbudila v řadách spolku Yvonne Přenosilová, když do svého nedělního rozhlasového pořadu přivedla numeroložku.

  Boleslav Polívka mě kdysi seznámil s kamarádem, který se mě bez úvodu vyptal na data narození, a když jsem mu je poskytl, vychrlil na mne charakteristiku, jež mi vyrazila dech: aniž o mně něco bližšího věděl, přesně popsal, jak se projevuju v některých všedních situacích, a politoval mou ženu. Označil mě za „dusnaře“, který je schopen běžné životní okolnosti proměnit ve stresující drama. Nedomnívám se, že by jeho výkon byl vědecký, ale udělal na mne dojem.

  O numerologii mi náhoda přinesla do ruky odbornou knihu. Předkládala velmi podrobně rozpracovaný návod, jak ze součtu čísel tvořících nacionále vyvozovat lidskou povahu. Nelze říci, že by se má sebeanalýza opřená o tato východiska v ničem netrefila. Jde podle mne o něco jako společenskou hru založenou na pěkné básnické souvislosti narozenin s hvězdnými konstelacemi. Přibližně tak jsem také písemně odpověděl profesoru Zahradníkovi, tuším tehdejšímu vedoucímu představiteli spolku Sisyfos. Znali jsme se, odpověděl mi vlídně, ale nesmlouvavě: popularizaci numerologie jako vědy nutno zakázat.

  Předání Bludného balvanu MUDr. Janu Hnízdilovi líčíš sugestivně: humor uplatňují vynikající odborníci, kteří už názvem svého spolku prozrazují, že si nedělají iluze o marnosti svého osvětového úsilí, ale samozřejmě jej míní vážně. Netroufám si jejich snahu zpochybňovat, i když věřím, že na Tebe jejich řečník působil křečovitě pubertálně. Chápu přitom, že se ve sporu o Bludný balvan stavíš za Sisyfos. Ale na druhé straně znám poměrně zblízka i doktora Hnízdila, jeho zasvěcené názory například na doping jako děsivé znehodnocení světového vrcholového sportu i názory na takzvanou celostní medicínu. Absolvoval jsem u něho konzultaci, pověděl mi mnoho moudrého na téma životního stylu a přiměl mě k několika užitečným rozhodnutím. I on má přitom smysl pro humor, který prokázal už tím, že se dostavil k převzetí ceny, jejíž poslání je dehonestující. Netuším, co mu má Sisyfos za zlé, odůvodnění však jistě znělo přesvědčivě.

  Jako už podruhé v naší korespondenci mířím k závěru, že mě celý konflikt zajímá a baví, ale neumím k němu zaujmout stanovisko. Každý máte něco pěkného do sebe, říká Jenůfa Števovi a Lacovi. Raduju se z Tvých řádků a taky z vyhlídky, že se cestou do Vídně zastavíš v Brně. Ozvi se, těším se na Tebe.

  Srdečně

  Milan


  Komentáře k článku: Uhde píše Levínskému

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,