Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Tvůrčí dílna pro děti a maminky z Ukrajiny

  Alternativní scéna Divadla loutek Ostrava plná maminek a dětí, které tvoří a smějí se, když přilepí křivě očička na vytvářenou loutku a vznikne z ní postavička s veselým výrazem – právě tak vypadala 25. března tvůrčí dílna, kterou pro maminky a děti z Ukrajiny uspořádalo Divadlo loutek Ostrava. Téměř 15 dětí a 8 maminek přišlo do divadla v pátek odpoledne na speciální tvořivou dílnu, kterou připravila a vedla skupina divadelních lektorů Divadla loutek Ostrava. Při sledování krátké loutkové pohádky a následné tvorbě maňáska na motivy shlédnutého divadla děti zapomněly na chvíli na všechny zážitky posledních týdnů.

  Divadlo loutek Ostrava. Foto: archiv

  Ptá se, jestli má nalepený ten nos správně, jestli to nevadí, že nebude rovně a prosí tady o fixy, hlavně o tu růžovou, potřebuje nakreslit mašličky, vysvětluje se smíchem jedna ze dvou překladatelek, která s průběhem dílny přišla lektorům pomoci. Všechny maminky jsou moc vděčné, že mohly na chvíli přijít na jiné myšlenky. Mají za sebou různé věci. Jsou hlavně moc rády, že jsou s dětmi v bezpečí a děti se smějí, to je pro ně důležité. Taky laskavost lidí. Mohly na chviličku myslet na něco jiného. To opakují pořád, doplňuje překladatelka.

  Skupinka, která za námi dorazila, je velmi různorodá. Přišly malé děti a společně s nimi i větší slečny a chlapci. Zvolili jsme proto pro dnešní den z naší nabídky vzdělávacích programů tvořivou dílnu, ve které si děti vyrobí maňásky, popisuje průběh tvůrčí dílny Hana Volkmerová, divadelní lektorka v Divadle loutek. Dílnu vždy uvádíme krátkým představením, ve kterém se hraje právě s maňásky. A pak už se těšíme ze společné hry, tvorby a spolupráce.

  Divadlo loutek Ostrava vyjádřilo svou podporu Ukrajině hned na začátku Ruské invaze. V úterý 22. března se pak se připojilo k celorepublikové akci Save Mariupol, během které divadla napříč celým Českem i ze zahraničí připomínala situaci v Ukrajinském přístavu Mariupol a vysílala symbolický vzkaz podpory všem lidem bojujícím na Ukrajině a zejména obráncům města Mariupol. Tvůrčí dílna pro maminky s dětmi je další formou podpory, kterou divadlo loutek zvolilo. Chtěli jsme, aby na chvíli zapomněli, co se u nich doma děje. V této chvíli pokračujeme na přípravě obdobných aktivit. Naše dílny jsou jazykově nezávislé, proto jsme maminky a děti pozvali právě na ně. okomentovala páteční odpoledne ředitelka Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. března 2022

  Komentáře k článku: Tvůrčí dílna pro děti a maminky z Ukrajiny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,