Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Tvůrčí Afrika má 15. narozeniny!

  Festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani je zaměřený na současné africké drama a divadlo a jeho vztahy s Evropou. Je jediným festivalem svého druhu nejen v ČR, ale v celé východní Evropě. Centrem festivalu, který v roce 2002 založila dramaturgyně Lucie Němečková, je tradičně Praha. Program se ale koná také v Brně, Hradci Králové a – letos poprvé – i v sídle Divadla Continuo ve Švestkovém dvoře v jihočeských Malovicích.

  Pražský program letošního 15. ročníku začíná v sobotu 18. 5. odpoledne na Náměstí Václava Havla (piazzettě Národního divadla) programem pro celou rodinu Benso čili Afrika na piazzettě. Vystoupí taneční a hudební skupiny Aneboafro či TiDiTaDe, bubeníci Papis Nyass a Mohamed Camara, slamerka Ellen Makumbirofa, orientální tanečnice Sahar. Bude se konat módní přehlídka značky SYIA, uskuteční se zábavný kvíz pracovníků odboru subsaharské Afriky MZV, pro děti bude připravená výtvarná dílna Jany Jirouškové s pohádkami O mlsných hyenách a Proč mají zvířata různou srst. Divák bude moci zhlédnout ohňový rituál Gilsona Santany či navštívit stánky Maroka, Pobřeží slonoviny, Ghany, Kamerunu, Mali, Jihoafrické republiky, Konga, Etiopie, Nigerie a nakladatelství Dar Ibn Rushd.

  Klíčovým zahraničním hostem dalších dní bude Sédjro Giovanni Houansou, dramatik z Beninu a loňský laureát prestižní dramatické soutěže rádia RFI, jehož vítěznou hru uvede festival v úterý 21. května v českém překladu Matyldy a Michala Lázňovských pod názvem Nothing´s land ve scénickém čtení v Knihovně Václava Havla (režie: Jiří Hajdyla, účinkují: Gabriela Pyšná, Tomáš Milostný, Jakub Georgiev, Jan Vejražka, Sára Jan Märcová). Debaty s autorem se uskuteční rovněž v Brně a Hradci Králové.

  Ch. N. Tiendébeogo z Burkiny Faso v inscenaci Mea Culpa, jež bude hostovat 19. května v pražském NoD. Foto archiv Tvůrčí Afriky

  V experimentálním prostoru NoD se v neděli 19. května od 19:30 h uskuteční pražská premiéra inscenace Mea culpa performera Ch. N. Tiendébeogo z Burkiny Faso a malovického divadla Continuo. Inspiraci čerpá ze samých kořenů africké kultury, jejích rituálů, hudby, příběhů, rytmů, barevnosti i všudypřítomné spirituálnosti, která je kombinací původních přírodních náboženství a importovaných světových náboženských systémů. Na pozadí této reality vypráví Charles Nomwendé Tiendrebéogo příběh moderních dějin Afriky protknutých krveprolitím, genocidou, korupcí a nekončícím bojem o moc. Projekt vychází z dlouhodobého zájmu Charlese Nomwendéa Tiendrebéoga propojovat tradice afrických masek, hudby a pohybu se současným fyzickým divadlem a moderním tancem.

  V pondělí 20. května v Kině 35 ve Francouzském institutu (Štěpánská 35) nabídne festival ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou francouzský film Timbuktu režiséra Abderrahmana Sissaka (zač. 18 h, vstup volný). Snímek je inspirován skutečnou událostí, kdy v roce 2012 došlo v městečku Aguelhok k ukamenování muže a ženy proto, že spolu žili a měli děti, aniž byli řádně sezdáni. Loni byl s velkým ohlasem uveden na MFF v Cannes v hlavní soutěži. Ve foyer Kina 35 bude možné současně navštívit výstavu fotografií z  jednoho z největších slumů v Africe Kibery, jež se rozkládá na jihozápadním okraji keňského hlavního města Nairobi.

  Do Prahy přijede v rámci festivalu také slavný „Guimba National“, tedy herec a komik Habib Dembélé, ikona malijského divadla a filmu. Vystoupí ve středu 22. květnaDivadle Archa v inscenaci Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ .

  Černínském paláci se ve čtvrtek 23. května v 9:00 – 15:00 hodin uskuteční mezinárodní konference Creative, Innovative and Participative Africa, kterou pořádá odbor států subsaharské Afriky MZV.

  V divadle Ponec se v pátek 24. května bude konat karibský taneční večer složený ze dvou choreografií souboru Art&Fact z Martiniku Návrat a Buď zdráv, bratře doplněný tanečním duetem Ghanaia v podání českého souboru BaToCu.

  Festival, který je součástí Týdne Afriky pořádaného MZV ČR, vyvrcholí v sobotu 25. května celodenní multižánrovou oslavou Dne Afriky v pražském Kampusu Hybernská (Hybernská 4, začátek v 10 hodin) a ve Švestkovém dvoře v Malovicích (začátek ve 14 hodin). Zde diváci – v rámci Tvůrčí Afriky – budou diváci moci navštívit Afrikou inspirovanou pohádku Zoji Mikotové a divadla Polárka Jak děti zachránily motýly, která bude mít premiéru o týden dříve v domovském divadle v Brně .

  Celý program festivalu najdete na www.tvurci-afrika.simplesite.com či na Facebooku.

  ///

  Více o festivalu na i-DN:

  Tvůrčí Afrika

  • Autor:
  • Publikováno: 12. května 2019

  Komentáře k článku: Tvůrčí Afrika má 15. narozeniny!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,