Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Třeštíková: Držme při sobě!

  Včerejším nařízením vlády vpadl koronavirus naplno i do kultury. Od včerejšího večera jsou zakázáné kulturní akce nad 100 lidí, ruší se naprostá většina divadelních představení, promítání kin, koncerty, taneční akce… téměř všechna živá kultura. Nikdo z nás nechce, aby se virus rozšiřoval, a my v Praze s respektem plníme všechna nařízení Bezpečnostní rady státu a dalších složek. Pomáhám kulturním aktérům s implementací nařízení a řeším s nimi nyní také výpadek příjmů ze zrušených akcí. I to je naprosto legitimní otázka a nechci, aby se lidé kromě zdraví museli bát i o práci.

  Jako zřizovatel se staráme o všechny naše příspěvkové organizace a jejich zaměstnance. Snažím se, aby se jich finanční propad u vstupného dotkl co nejméně. Poděkovat chci divákům těchto divadel, že berou mimořádnou situaci s pochopením. Kdo máte lístky do městských kulturních organizací, počkejte prosím na nový termín nebo vám bude vráceno vstupné. Alternativy se řeší za pochodu, ale o své vstupenky nepřijdete.

  Vedle příspěvkovek je tu ale také situace nezávislých scén. Tu řeším velmi intenzivně, protože pro nezávislé scény je výpadek příjmů ze vstupného daleko bolestivětší. Bez přehánění může být pro řadu z nich dokonce likvidační. Vláda zatím neoznámila jakoukoliv plánovanou kompenzaci a stovky lidí z oblasti nezávislé kultury tak nevědí, jestli dostanou za svou práci zaplaceno a jestli o práci úplně nepřijdou.

  Během včerejšího dne a dneška jsem proto obvolala většinu ředitelů nezávislých scén a festivalů, řešíme postup s Asociací nezávislých divadel a jednám s kanceláří Ministerstva kultury. Chci zjistit, jaké jsou reálné možnosti státní podpory a také dáváme s ostatními radními dohromady možnosti města. O všem budu nezávislé scény informovat. Doufám, že budu mít podrobnější zprávy hned v nejbližších dnech a budeme moci udělat alespoň ve finanční stránce trochu jasněji.

  Dobrou zprávou, kterou si zatím z téhle mimořádné situace okolo koronaviru odnáším, jsou velká vstřícnost a pochopení. Nikdo z nás zatím neví, jak dlouho bude omezení kulturních akcí trvat. Ale všichni se snažíme o klid, čekáme na informace a snažíme se nejakutnější problémy řešit konstruktivně a bez zbytečně rozjitřených emocí. Toho si vážím.

  Pražská kulturní scéna i my všichni řešíme situaci, jakou jsme ještě nezažili. O to důležitější je držet při sobě.

  Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu

  Zdroj: facebook Hany  Třeštíkové

  • Autor:
  • Publikováno: 11. března 2020

  Komentáře k článku: Třeštíková: Držme při sobě!

  1. Anna Manková

   Profilový obrázek

   Určitě neprijdete o vstupenky na život a také o pěknou šanci nechat se poklidne odejít…..

   15.03.2020 (9.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,