Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  To nejlepší z Ostravy po dvacáté druhé

  Letošní – už 22. – ročník festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR nabídne účastníkům na šesti místech 12 festivalových inscenací a 2 další v off-programu, součástí jsou tři rozborové semináře v centru PANT. Festival proběhne od středy 28. listopadu do neděle 2. prosince a v Česku jde stále o počin ojedinělý. Letošní novinkou bude internetový diskusní blog k jednotlivým inscenacím.

  Program festivalu.

  Tradičně je OST-RA-VAR určen výhradně profesionálům – studentům divadelních oborů vysokých škol, jejich pedagogům, manažerům divadel, divadelním kritikům, teoretikům či novinářům zaměřeným na činoherní divadlo. Se svými inscenacemi se představí všechna profesionální ostravská divadla – Národní divadlo moravskoslezské (hrát se bude v Divadlech Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona a v nově otevřeném Divadle „12“), Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Divadlo Mír a Stará aréna. Připojuje se také Absintový klub LES. Rozborové semináře po představeních se budou konat v centru PANT. Účastníci mají možnost spolu diskutovat také mezi představeními.

  Divadla vybírají inscenace sama, jde vždy o reprezentativní umělecký výběr. Na přehlídce uvidí účastníci v krátkém čase to, čím se sama ostravská divadla prezentovat chtějí. Pro nás všechny je to tedy především možnost ukázat z uměleckého hlediska to nejlepší, co máme. Není to výběr divadel určený pro mainstreamové publikum. Účastníci mají tu výhodu, že inscenace uvidí v krátkém čase všechny. Je to nesporná výhoda, protože především odborníci, novináři a kritici z Prahy, Brna nebo Bratislavy nemají čas jezdit k nám průběžně, přibližuje dramaturgyně činohry NDM Sylvie Vůjtková.

  Program festivalu tradičně doprovodí tři rozborové semináře – letos v centru PANT. Foto Radovan Šťastný

  Pro studenty divadelních oborů je festival místem, kde zažijí unikátní semináře, na nichž diskutují o inscenacích a analyzují je. Nestačí pouhé líbí-nelíbí, cílem je konkrétními argumenty podložený rozbor inscenace, diskutuje se o jejich kladných i negativních stránkách, pokračuje Sylvie Vůjtková a dodává: Letos máme novinku: na webu festivalu bude blog, kde každé ráno najdete studentské příspěvky reflektující inscenace předešlého dne. Ke každé z nich se vyjádří dva s našich studentských bloggerů. Pod jejich příspěvky bude rovněž možné diskutovat. Ustupujeme od tištěného zpravodaje a dáme přednost webu a on-line diskusi na facebooku festivalu.

  Národní divadlo moravskoslezské představí pět inscenací. Drama Henrika Ibsena Peer Gynt, které bude mít na OST-RA-VARu derniéru. Dvě v této sezóně nové inscenace: Rok na vsi bratří Mrštíků a poslední premiéru činohry NDM – Naši třídu Tadeusze Słobodzianka. V komorním Divadle „12“ pak dramata Řeči léčí a Teror.

  Festival je v ČR ojedinělý, podobný počin organizují v posledních letech pouze Slovácké divadlo v Uherském Hradišti spolu s Městským divadlem ve Zlíně.

  Program festivalu naleznete na www.ndm.cz.

  ///

  Více na i-DN:

  OST-RA-VAR

  • Autor:
  • Publikováno: 25. listopadu 2018

  Komentáře k článku: To nejlepší z Ostravy po dvacáté druhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,