Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Tip: Přehlídka ke dni divadla pro děti a mládež

  Od soboty 12. března až do středy 16. března 2016 se v Praze uskuteční šestnáctý ročník Přehlídky ke světovému dni divadla pro děti a mládež. Přehlídku pořádá Institut umění – Divadelní ústav (ASSITEJ) ve spolupráci se Sdružením Divadlo pro děti a mládež, Sdružením pro tvořivou dramatiku a Divadlem v Celetné.

  ASSITEJ-banner2016defobr

  Program šestnáctého ročníku Přehlídky přináší celkem sedmnáct inscenací profesionálních, amatérských divadel i dětských souborů určených pro širokou škálu diváků – od nejmenších, pro které je určeno například Batosnění Studia Damúza, až po teenagery a jejich rodiče, kterým jsou určeny představení Simply Clever divadla Športniky, Kryl – Zmrdtvýchvstání Divadla D21 nebo Il Congelatore Kočovného divadla Ad Hoc.

  Během pěti dnů bude ale k vidění i mnoho dalšího. Přijede Naivní divadlo z Liberce, Malé divadlo z Českých Budějovic, soubor Šafrán z Plzně, pražské Taneční studio Light, Ateliér výchovné dramatiky neslyšících z JAMU Brno, soubor Šafrán a několik dětských souborů ZŠ, ZUŠ a další.

  Za všechny vybrané inscenace pro děti jmenovitě uvádíme inspirativní představení Pejprbój (Tantehorse), interaktivní tanečně-pohybové a vizuální představení Mezi námi (FysioArt) a představení hradeckého Divadla DRAK Amundsen kontra Scott, které divákům připomene souboj o dobytí jižního pólu a je poctou jedné velké porážce.

  ASSITEJ-prehlidka-letak-2016-a

  Kompletní program přehlídky naleznete na webových stránkách ASSITEJ. Lístky na představení je možné si zakoupit přímo v pokladně Divadla v Celetné, případně je zarezervovat přes kontakt uvedený na webových stránkách www.divadlovceletne.cz.

  Přehlídka se koná na oslavu Světového dne divadla pro děti a mládež (20. březen). Autorkou letošního poselství je Jenny Sealey, umělecká ředitelka divadelní společnosti Graeae Theatre Company a spoluředitelka Para-olympijských her v Londýně v roce 2012 (plné znění poselství na webu ASSITEJ).

  ///

  Program

  Sobota 12.3.2016

  10:30

             Studio Damúza:   B a t o s n ě n í

  Představení lehoučké jako pírko…
  Pohádková ukolébavka inspirovaná knihou Petry Kubáčkové O andělovi, noční můře,
  statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse a nespícím Toníčkem.
  Dva hrdinové – Pom a Luli. Kuk! A jsou na světě. Ťap, ťap, ťap…putují postelovou krajinou-nekrajinou a potkávají Béé, Haf, Trututú, BAF!, Brum. Cesta je dlouhá, víčka jsou těžká. Pšt! a dobrou noc.

  Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem – je interaktivní, respektuje jejich potřeby a citlivě je uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek. Už od 10 měsíců si totiž miminka začínají pamatovat věci kolem sebe a svět, který bezprostředně nevidí, pro ně už začíná existovat.

  Toto představení navazuje na evropský trend tvorby pro děti od nula do tří let nazývaný
  Theatrefor very young (tzv. divadlo pro nejmladší).

  Vhodné pro děti od 10 měsíců do 3 let a jejich rodiče

      

  15:00  

              Tantehorse:  P e j p r b ó j

  Životní příhody a peripetie pana Pejprboje.
  Pejprboj je obyčejný kluk jako ty! Životní příhody a peripetie pana Pejprboje.
  Radim Vizváry sám na jevišti a tentokrát hlavně pro děti! Nahlédněte s námi do světa pana Pejprboje a nechte sebe a své děti inspirovat nekonečnými papírovými variacemi…

  Pro děti a jejich dospělé.

   

  19:30  

   Divadlo D21

   Jiří Ondra:   K R Y L – Zmrdtvýchvstání zažít

  „Tak jenom pojistit a nechat zadní dvířka.“

  Myslete si, že je Karel Kryl totem. Když k totemu přijdete, jste menší. Když od totemu odstoupíte, jste větší. Ale nikdy nejde stát tak, abyste byli stejní. Fakt si myslím, že Pepa Nos a mnoho dalších mají tvůrčí tématickou krizi. Holt „za komára“ bylo o čem zpívat. Otázkou zůstává, komu ta revoluce prospěla a kdo byl špatnej už tehdy.

   

  ///

  Neděle 13.3.2016

  10:30  

   PidiLidi při Památníku Lidice:  P o l e d n i c e

  Představení vzniklo na motivy básně K. J. Erbena, děti však vnesly do tohoto tématu i svůj dnešní pohled na zlobení, vztah s maminkou a na strašení vůbec.

  Inscenace Erbenovy Polednice (režie Kateřina Oplatková Rezková) přináší současný pohled na téma vztahu matky a dítěte, protože ten je v podstatě stále stejný. Cenné ale rozhodně je, že původní předlohu nezesměšňuje. Odehrává se gradace vytáčení matky dítětem, které má legraci i z toho, že chce matka volat polednici, protože strašidla dnes už neexistují. Nejdřív se matka nedovolá, pak je to omyl a maminka odchází a děti volají polednici z legrace,  když se ale pak v závěru ozvou kroky, volají maminku…

  a

   Rozcuchaní vrabčáci, ZUŠ Třebechovice pod Orebem:  N o č n í  m ů r y

  Co děsí děti v noci?

  Autorské představení souboru Rozcuchaní vrabčáci inspirované vlastními prožitky, zážitky, strachy, nočními můrami. Jednotlivé části jsou pracovně nazvány: PŘEMET (napsala Kateřina Vinklářová), KADEŘNICE (napsala Barbora Haviarová), SAMOTA (napsala Tereza Blažková), ROBOTI (napsala Štěpánka Pospíšilová), TMA A TICHO (napsala Anna Kutíková), ŠIKANA (napsal Vojtěch Polehla, Jindřich Šlapák, Štěpán Havránek), ROZVOD RODIČŮ (napsala Barbora Marie Bělková)

  Pro děti od 8 let a jejich dospělé.

   

  14:30

             FysioArt:  M e z i   n á m i

  Cesta do dětství, do vzpomínek a snů. Hledání klíče k domovu.

  Mezi námi je profesionální, autorské, interaktivní tanečně-pohybové a vizuální představení pro pět interpretů, loutku a dva hudebníky.

  Na principu dětských her a skládanek z papíru povzbuzuje představivost, ochraňuje dětský svět fantazie a podtrhuje důležitost domova. Náš příběh je skutečný, a zároveň pohádkový. Reflektuje dětský pohled na svět a ten konfrontuje s pohledem dospělého. Je cestou do dětství, do vzpomínek, snů a domů.

  Mezi námi rozvíjí příběh mnoha dětí a dospělých, který se děje kdekoliv na zemi. Nejprve jsme všichni dětmi a naším domovem je rodina. A dospělí jsou doma tam, kde bydlí, žijí, jsou i pracují. Jen někdy dospělí pracují až příliš. Dospělí domovy také stěhují. A děti s nimi hledají k domovu klíč. Ten domov z dětství ale zůstává stále v nás všech, hluboko ukryt v naší duši, v našem srdci, ve vzpomínkách.

  Představení je realizováno ve spolupráci se spolkem Tanec Praha a divadlem Ponec.

  Pro děti a jejich dospělé.

   

   

  19:30  

   Kočovné divadlo Ad Hoc:  I l  C o n g e l a t o r e

  Komediální operní drama
  Hra plná napětí a morálních dilemat je prošpikována hudebním géniem Verdiho,
  Pucciniho, Leoncavala, Bizeta a dalších mistrů. Romance a akce, živý orchestr, mrtvé mrtvoly. Přežijte v časech kmotrů a možná přijde i happy end.
  V sále je přísně zakázána konzumace zmrzliny!

  Divadelní hra Il Congelatore vtáhne publikum do USA za podivných časů prohibice.
  Ve třech jednáních vypráví o osudech dobře etablovaného mafiánského klanu a
  sleduje cesty přistěhovalců v Novém světě.

  Pro mládež a dospělé.

   

  Pondělí 14.3.2016

  10:30 

  Malé divadlo ČB:

  D a l s k a b á t y,  h ř í š n á  v e s

  Klasická pohádka Jana Drdy v novém (dals)kabátu.
  Ještě se dnes někdo bojí čertů? Ve vesnici Dalskabáty již vůbec nikdo! Proto je tam nutné
  rozpoutat peklo! Úprava oblíbené pohádkové komedie o hříšném světě na půdorysu tradiční dell´artovské hry s maskami.

  Pro děti ve věku 7 – 13 let

  . 

   

  14:00

  Divadlo Střípek Plzeň (Skupina Šafrán):

  B í l o b í l ý  s v ě t

  Pro malé děti a lidi s fantazií a radostí z maličkostí.
  Pohádková koláž inspirovaná básněmi a prózou Daniela Heviera
  Jednoduché texty, jednoduché prostředky – výtvarná a loutková ilustrace (papírové skládačky a hračky), jednoduché melodie. Cíleno na jednoduchého diváka.
  Hraje malý soubor – Šárka Chvalová a František Kaska –

  Pro děti od 5 let

   

   

  19:30  

  Divadlo DRAK :

  A m u n d s e n   k o n t r a  S c o t t

  Dobrodružná inscenace o cestě za snem. Pocta jedné velké porážce.
  Roku 1910 se britský námořník a polárník Robert Scott vydal na cestu za svým životním
  snem, dobytím jižního pólu. Na zastávce na Novém Zélandu ho však čekal lakonický vzkaz o dalšího vyhlášeného dobyvatele polárních krajin, Nora Roalda Amundsena: „Jedu na jih, s úctou Amundsen“. Tím byl pomyslně odstartován závod o prvenství na místě ležícím kdesi daleko v nehostinné pustině. Na místě, které je ničím uprostřed ničeho…
  Naše inscenace vypráví příběh Scottovy cesty tak, jak ji zaznammenal ve svém strhujícícm deníku, a je poctou jedné velké porážce. Jižního pólu bylo člověkem poprvé dosaženo 14.12.1911 Roaldem Amundsenem. Tomu se tak podařilo předčit výpravu Roberta Scotta, která na místo dorazila s několikatýdenním zpožděním nemajíc už dostatek sil na návrat. Závod o čas a kilometry tak skončil vítězstvím prvního a tragédií druhého.

  Pro děti i dospělé

    

   

  Úterý 15.3.2016

  10:00    

  Taneční studio Light ZUŠ Na Popelce:   J o l a

  Jola (čti džola) – je ladacky „kufr“.
  Co bylo před kufrem – bylo vysoko.
  Vysoko 4 200 m.n.m. ve vesnici Kargyak v Himálaji, kde se roste po jačí polívce.
  Co bylo po kufru – bylo daleko.
  Nepředstavitelně daleko v Praze v Čechách, kde je všechno úplně jinak než v Kargyaku.
  Co je v kufru?
  O tom je dokumentární inscenace JOLA, inspirovaná osudem jednoho z nás.

   

  a

    Soubor HOP-HOP ZUŠ Ostrov:  Ú t ě k 

  Příběh Saši Tichého z páté třídy a šestnáctiletého Fangia, chlapců velmi rozdílných povah a rozdílného zázemí, které náhoda, zvláštní životní situace a také trochu strach a pocit osamění svedou dohromady.

  Soubor HOP-HOP pod vedením Ireny Konývkové pracuje již 35 rokem, za dobu svého působení má na kontě víc jak 70 premiér, mnohé z inscenací byly viděny na národních přehlídkách všeho druhu /Dětská scéna, Wolkrův Prostějov, Šrámkův Písek, Mladá scéna, Loutkářská Chrudim, Jiráskův Hronov, celostátní kola soutěží ZUŠ atd./ či na mezinárodních a světových festivalech /v Itálii, Anglii, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Litvě, Slovensku, Belgii, Lucembursku…/.  Inscenace Útěk byla vybrána na 14. světový festival do Bombaje do Indie v lednu 2016.

  Pro děti od 9 do 15 let

   

  14:00    

   Taneční studio Light ZUŠ Na Popelce:   

   P a n  C e c i l  B r u m  a  j e h o  d ů m

  Příběhy podle Paula Gruvese
  Až budete chtít navštívit pana Cecila Bruma, nechoďte k němu v neděli.
  Určitě nebude doma on ani jeho dům.
  Jsou totiž na procházce …

  a

  DS ZŠ Železnická, Jičín:

  K u ch a ř  S a m  a  m o ř s k é  p a n n y

  Příběh na motivy knížek Pavla Šruta (Kuchař Sam a mořská panna, Prcek Tom a
  Dlouhán Tom a jiné velice americké pohádky, Carmen 1993)
  Ještě než lidé vynalezli páru, co umí pohánět lodě, museli si lodě pohánět sami. Po
  moři pluly koráby a měly plachty a vesla. U vesel seděli námořníci a čechrali moře, ve
  kterém žily mořské panny. Mořské panny tehdy měly obrovskou sílu a veliký stesk po
  námořnících…“

  Pro děti od 6 let

   

   

  19:30   

   Športniki:   S i m p l y  c l e v e r

  Divadelní road–movie.  Svérázný příběh jedné cesty, která je i není osamělá.
  Škoda 120 L. Antonín Kroupa. Start v Dolní Mokré, cíl v nedohlednu.
  A samozřejmě: Loutky, zpěvy, tance.
  „Víš, co maj společnýho pivo, svět a kola týhle škodovky? Že se točí.“

  Pro mládež a dospělé

   

  ///

  Středa 16.3.2016

  10:00 

   Naivní divadlo Liberec:

   K a p e l a  j e d e! aneb N e n í  p e c k a  j a k o  p e c k a

  Hudební představení, které si hraje s českým jazykem
  Jsou myši, které i ženy ochotně berou co chvíli do rukou – ty počítačové. Kohoutek
  může kapat od večera do rána, ale to ještě neznamená, že vám po nocích v kurníku slintá
  drůbež. A když máte kliku, tak máte prostě štěstí. Tedy pokud zrovna nelomcujete zamčenými dveřmi. Kohoutek, myš i los… Oko, ucho, pas… Raketa, zámek, klika…

  Scénickou koláž plnou písniček, loutkových skečů, mikropříběhů a slovních hříček
  připravilo autorsko–režijní duo Vítek Peřina a Michaela Homolová.

  Pro děti od 6 od 11 let

   

   

  14:00    

   Ateliér VDN DIFA JAMU:

  P o h á d k y  t r o ch u  j i n a k

  Projekt KNIHA ….vychází z dlouhodobé zkušenosti, že je zásadní budovat a upevňovat vztah dětí ke knihám od útlého dětství. Projekt je realizován jako motivační představení, kde stěžejním scénografickým artefaktem je výtvarně zpracovaná kniha, která je využita v divadelní akci.
  Divadelní a výtvarné prvky činí knihu vizuálně přitažlivou. Pomocí divadelní situace se
  obsahový problém lépe vysvětlí. Použití situace vede k pochopení a porozumění.
  Příběh je zpracován tak, aby u dětí docházelo k upevňování a rozšíření kontextů.

  Pro slyšící děti jsou tyto pohádky neformálním seznámením se znakovým jazykem, jazykem Neslyšících.

  Pro děti 5-9 let

   

  
  
     
  • Autor:
  • Publikováno: 11. března 2016

  Komentáře k článku: Tip: Přehlídka ke dni divadla pro děti a mládež

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,