Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Obnovená premiéra inscenace Pohlavní životy siamských dvojčat

  Dnes – 10. ledna – proběhne v Divadle MeetFactory obnovená premiéra úspěšné adaptace románu Irvina Welshe Pohlavní životy siamských dvojčat. V roli Lucy zůstává Zuzana Stivínová, místo Pavly Bertové nastudovala roli Leny Anita Krausová. Inscenace, která skýtá velké herecké příležitosti dvěma herečkám, tak získá nový tvar.

  Leny (Pavla Beretová) a Lucy (Zuzana Stivínová) FOTO TEREZA HAVLÍNKOVÁ

  Dramaturg Matěj Samec o tomto novém obsazení řekl: Anita Krausová je na naší scéně jako doma, v současné době ji můžete v vidět hned ve třech hlavních rolích v inscenacích Počátek veškeré lásky, Hoří a Malina.

  Welsh v knize Pohlavní životy siamských dvojčat z roku 2016 nečekaně vyměňuje prostředí šedivého skotského prostředí drogově závislých za slunečné Miami a vykresluje psychologicky zdařilý popis dvou žen, jejichž životy se náhodně propojí.

  Je možné, že lidi, co čekají typického Welshe, můžou být změnou překvapeni, ale ta tvrdost a humor, který on v sobě má, není v Pohlavním příběhu siamských dvojčat o nic méně, ba naopak, říká dramaturg Matěj Samec. Zajímavá a osvěžující je podle Samce i změna prostředí a nové téma – kritika USA a tamního životního stylu, kdy půlka lidí je silně obézních, a přesto se dál stravuje v nezdravých potravinových řetězcích, zatímco druhá půlka obyvatel je zdravým životním stylem a světem posiloven až obsesivně posedlá. Kniha sice vznikla ještě před prezidentskými volbami v USA, ale zároveň už jasně reflektuje politický vývoj, kdy slova jako demokracie, svoboda nebo Amerika už nic neznamenají.

  Svět Welshe je hodně vizuální. Tvůrčí tým režisérky Natálie Deákové, dramaturga Matěje Samce a scénografky Jany Smetanové se proto rozhodl vyměnit koncept minimalistické scény, který je pro Divadlo MeetFactory typický. Podobu scény tak ovlivní právě hlavní postavy. Lena je sochařka, která vyrábí bizarní věci ze zvířecích kostí, Lucy je pro změnu trenérka ve fitcentru. Dva světy, které by nemohly být rozdílnější, se v nové inscenaci prolnou.

  Recenzi čtěte zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. ledna 2018

  Komentáře k článku: Tip: Obnovená premiéra inscenace Pohlavní životy siamských dvojčat

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,