Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Tip (nejen) na tento víkend: Ostrava v Praze

  Bohatý a pestrý program divadelní přehlídky Ostrava v Praze odstartuje dnes 19. října v Divadle Komedie inscenace Gogolových Hráčů v režii uměleckého šéfa Komorní scény Aréna Ivana Krejčího.

  Ostrava-v-Praze

  Ostrava má již dlouho na mapě českého divadla nezastupitelné místo. Inscenace, které její činoherní i operní soubory přivážejí do Prahy, budí zasloužený ohlas mezi publikem i odborníky a platí to vrchovatě i o letošní přehlídce. Dokazuje, že Ostrava je kulturním centrem par excellence. A tamní niveau spoluurčuje ve spojení špičkových režisérů, vynikajících herců a kreativní dramaturgie zásadním způsobem cestu, jímž se současné české divadlo ubírá.

  Divadelní přehlídka Ostrava v Praze, kterou pořádá statutární město Ostrava, se koná od 19. do 30. října se záměrem ukázat vysokou kvalitu, tvůrčí vyspělost a originalitu ostravského divadelního světa. Děje se tak prostřednictvím pěti vybraných inscenací v nastudování Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek a Divadla Petra Bezruče s bonusem jednoho filmového večera.

  Ostrava v Praze 2013-poster-small

  Přehlídku zahajuje dnes v Divadle Komedie představení Gogolových Hráčů Komorní scény Aréna. Ohlasy odborníků i publika mluví o skvělé režisérské práci, kde každé gesto a každé slovo je promyšleno a vycizelováno do detailu, a o vyrovnaných, skvělých hereckých výkonech celého ansámblu. Ivan Krejčí, režisér inscenace a umělecký ředitel Komorní scény Aréna k inscenaci uvedl: Gogola jsme chtěli nasadit, protože si myslíme, že k němu soubor Arény dozrál. A v Hráčích Gogol zachytil jako málokdo téma, se kterým se denně potýkáme, téma korupce a společenského rozkladu. Ta hra ovšem není jen o korupci, ale o celém mechanismu zločineckého myšlení.

  O víkendu přehlídka láká i rodiče s dětmi, a to na Perníkovou chaloupku v poetickém zpracování českého básníka Václava Renče, kterou zahraje ostravské Divadlo loutek v neděli 20. října odpoledne hned dvakrát ve smíchovském Švandově divadle. Ostrava se týž den představí ještě se dvěma zcela protikladnými žánry: v Divadle Komedie nabídne černou komedii Slož mě něžně, na Nové scéně Národního divadla pak drama o vyrovnání se s minulostí Smrtihlav.

  Národní divadlo moravskoslezské odpoledne tentýž den zahraje nejprve odpoledne v Divadle Komedie černou komedii Slož mě něžně irského dramatika a herce Billyho Rocheho v režii Janusze Klimszy a večer se potom představí na Nové scéně Národního divadla strhujícím dramatem uznávaného německého autora Martina Walsera Smrtihlav s tématem viny a hledání vlastní minulosti. Pod režijním vedením Petera Gábora zde v roli zdánlivě netečného teenagera Rudy, jehož vztah k otci po odhalení jeho nacistické minulosti kolísá mezi zatracením a pochopením, exceluje velký talent českého divadla Igor Orozovič.

  Přehlídku pak uzavře 30. října na prknech Divadla Komedie soubor Divadla Petra Bezruče s Puškinovým Evženem Oněginem v režii renomovaného Jana Mikuláška. Stá repríza nejoblíbenější inscenace Bezručovců z roku 2008 tak zároveň uvede režisérovu pražskou retrospektivu, jež posléze pod názvem Mikuláškovy patálie proběhne na několika dalších scénách.

  Ostrava v Praze 2013-logo

  Ostravu v Praze zpestří i zajímavé projekty nedivadelního charakteru: atypický formát v den startu přehlídky v sobotu 19. října přinese Ostravská filmová noc, nekonvenční férie v režii a dramaturgii nejmladší ostravské kreativní generace. Pod názvem CrossArt a podtitulem FILM – HUDBA – UMĚNÍ – ZÁBAVA – PŘÁTELÉ připravili mix známých filmů a živé energické hudební show Jan Dvořák a Filip Košťálek pro prostor Roxy NoD v Dlouhé ulici. 22. října se k projektu připojí Komorní kino Evald s filmovým večerem s dominující projekcí filmu debutantů Lukáše Melníka a Marcela Škrkoně Isabel, který ostravské prostředí pojal jako místo, kde se mohou odehrávat horrorové příběhy a v němž se objeví i řada význačných ostravských osobností včetně Norberta Lichého nebo Jarka Nohavici. A až do 20. října je na piazzetě Národního divadla možné zhlédnout výstavu Herci!!!: čtyři velkoformátové fotografie, představující ostravské divadelní soubory v netradičních prostředích a stylizacích.

  Podrobné informace k přehlídce naleznete zde: http://www.ostravavpraze.eu/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. října 2013

  Komentáře k článku: Tip (nejen) na tento víkend: Ostrava v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,