Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na tento týden – pouliční a fyzické divadlo

  Dnes začínají v Praze dva mezinárodní divadelní festivaly – Nultý bod a Za dveřmi. Oba přivážejí špičkové interprety a především nový pohled na divadlo.

  za dvermi 2013_eVizualPouliční představení není jenom to, co vidíte před sebou na 150 metrech čtverečních. Kulisou je město, některé z rolí obsazují diváci, ať už jako pozorovatelé či procházející nebo nečekaně vykreslený stín na budově. Přitom když divák všechny faktory, které veřejný prostor, jakým ulice je, přijme, obohatí jej pouliční divadlo o komplexní zážitek. A hlavně – otevře se intenzivnějšímu vnímání prostoru, města, společnosti. Pouliční divadlo je nejsvobodnější forma divadla, jaká existuje – pro umělce i pro diváka, přibližuje atmosféru Mezinárodního festivalu pouličního divadla Za dveřmi jeho organizátor Jakub Vedral. I do romantické, poklidné scény patří výkřik fotbalového fanouška, protože dnes a denně se stává na celém světě tisíce případů, kdy nanejvýš intimní chvíli jako je třebas požádání o ruku naruší soused odvedle co zrovna prohrál ve sportce, doplňuje produkční festivalu Míša Holbíková. Vyzkoušet si vnímat celou ulici jako jedno velké jeviště můžete zkusit například při představení italských Theatre en Vol či nebo Teatro Tatro ze Slovenska.

  O obrábění jistých hran vnímání je dobré se snažit i když navštívíte Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod. Prostředí je v případě fyzického divadla čisté a klidné, o to jemnější – nebo brutálnější – bývají občas prvky divadelního jazyka, který používáme. Na Nultém bodu se nebojte povolit otěže vnímání, aby se rozběhlo kupředu a rozpoznávalo symboly, obrazy nebo emoce vyjádřené pohybem, doporučuje umělecký šéf Nultého bodu Petr Boháč. V Divadle v Celetné budou moci diváci vyzkoušet nový pohled na divadlo například při představení La Loba české tanečnice Lenky Vágnerové nebo zhlédnout osobní docu-drama Anny Peschke (D) pod názvem Ilsas Garten.

  PAFF_en_web_kor

  Festivaly doprovází i speciální projekty – mezinárodní workshop fyzického divadla Performing Arts For the Future, jehož výstupy budete moci zhlédnout 20. července v prostoru Divus Vltavská. Do veřejné performance Take Care of Your Square se můžete zapojit a pomoci tak Václavskému náměstí být lepším místem 15. července. Uvedení zahraničních souborů výrazně podporuje i Institut umění – Divadelní ústav.

  Divadelní festivaly Za dveřmi a Nultý bod začínají společně 15. července a pokračují až do 19. a 20. července 2013. Vstupenky do Divadla v Celetné jsou k zakoupení již nyní na www.divadlovceletne.cz, představení na Václavském náměstí jsou zdarma. Kompletní program najdete na www.zadvermi.cz a www.nultybod.cz .

  • Autor:
  • Publikováno: 15. července 2013

  Komentáře k článku: Tip na tento týden – pouliční a fyzické divadlo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,