Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na příští týden – Divadlo U mostu

  Perm_Theatre_Near_Bridge_logoPo třech letech se do České republiky vrací Divadlo U mostu z Permi. Diváci mohou zhlédnout pět představení v Divadle Komedie. Přehlídka tohoto „mystického divadla od Uralu“ se koná od 2. do 6. července.

  Tentokrát divadlo přiváží dvě zcela nové inscenace svého uměleckého šéfa Sergeje Fedotova – Gorkého: dnes již klasické sociálně filozofické drama ze života bezdomovců Na dně a McDonaghovu Ujetou ruku. Irského dramatika si Fedotov oblíbil natolik, že jej z Čech přivezl do své vlasti, kde postupně inscenoval všechny jeho hry a objevil tohoto dramatika domácímu publiku i divadelníkům. Za inscenaci Mrzáka inishmaanského, se kterou hostování v Komedii zakončí, získal soubor Zvláštní cenu poroty na ruském národním divadelním festivalu Zlatá maska. Hned na úvod permští zahrají Panočku – divadelní horor, který je proslavil doma i ve světě. Na repertoáru ho mají od roku 1992 a zájem diváků neupadá ani po více než 2000 reprízách. Ženitba je další z charakteristických šerosvitných inscenací patřící do „zlatého fondu“ Divadla U mostu.

  Sergej Fedotov (1961) patří mezi přední ruské režiséry, jeho práce byla mnohokrát oceněna doma i za hranicemi Ruska. Má pověst nekompromisního tvůrce, v každém divadle kde působil, zanechal nesmazatelné stopy. Je obvykle spoluautorem celé výtvarné složky. Za inscenaci Psího srdce v Komorní scéně Aréna v Ostravě získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2003.

  divadlo u mostu

  Informace o Divadle U mostu a Sergeji Fedotovovi najdete na Wikipedii:

   http://cs.wikipedia.org/wiki/Divadlo_U_mostu_Perm

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Sergej_Fedotov

  • Autor:
  • Publikováno: 29. června 2013

  Komentáře k článku: Tip na příští týden – Divadlo U mostu

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Jak mám Fedotova rád
   a viděl jsem již přes 30 představení jeho inscenací, po čerstvém zážitku z hradeckého TER před Gorkého Na dně a McDonaghovu Ujetou rukou varuji.
   Nuda! (Z neruských autorů jsem od něj viděl jenom jeden zdar: Moliéra v ABC.)

   30.06.2013 (14.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Dušan Hübl

   Profilový obrázek

   Zatím nemohu posoudit inscenace,
   které k nám permští přivezli nově, v Hradci jsem je neviděl. Ale troufnu si tvrdit, že minimálně Panočka či Mrzák inishmaanský v každém případě za vidění stojí, a i Ženitbu si pamatuji velmi pozitivně. Navíc jsou představení poprvé doprovázena českými titulky, takže i pro diváky neznalé ruštiny získávají vyšší míru přitažlivosti.
   Takže přece jen zvu a doporučuji.

   30.06.2013 (20.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,