Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Tip: Fringe Prague 2015

  V samém srdci Prahy se už počtrnácté představí alternativní soubory a sólisté z celého světa. V pátek 22. května začíná festival Prague Fringe.

  fringe-logo

  O účast na této akci je ze strany souborů z mnoha částí světa velký zájem. Festivalová představení jsou vybírána především z vítězů a dalších úspěšných účastníků Fringe festivalů celého světa. Tak je možné v Praze – za poměrně dostupný peníz – vidět představení, na která by se český divák těžko dostával, anebo za ceny daleko vyšší.

  Tentokrát byly vybráni hosté z Velké Británie, USA, Japonska, Austrálie, Kanady, Itálie, Holandska,Srbska, Maďarska, Irska, Německa, Švédska a Jižní Afriky. Představí se ale i umělci z České republiky. Mix nejrůznějších žánrů divadla, tance a hudby bude k vidění do  30. května. Bude uvedeno přes 200 představení v Malostranské Besedě, Divadle Kampa, A Studiu Rubín, Muzeu alchymistů a Divadle Na Prádle, Kavárně 3+1 a v Mosaic House. Hraje se každý den od pozdního odpoledne do pozdního večera. Poté se ještě mohou návštěvníci sejít s vystupujícími umělci ve Fringe klubu v Malostranské besedě. Ti, kdo už v předchozích letech festival navštívili, vědí, že mohou stihnout za den i několik produkcí, protože většina z nich nepřesahuje hodinu a jednotlivé venue (místa ne vždy divadelní) jsou v dosahu 1 km.

  Opakovaně přijede jihoafrický kouzelník Stuart Lightbody. FOTO archiv Prague Fringe

  Opakovaně přijede jihoafrický kouzelník Stuart Lightbody. FOTO archiv Prague Fringe

  Festival má některé své stálice. Opakovaně přijede například jihoafrický kouzelník Stuart Lightbody, který bude kouzlit a předvádět triky v pozdních nočních hodinách v Divadle Kampa, v show nazvané Stuart Lightbody: Devilish. Soubor Alliance z Washingtonu D.C., který loni zahrál v Praze dvě inscenace spojené s Václavem Havlem, se letos zaměřili na Franze Kafku. Diváci budou mít možnost vidět jejich Kafka´s Methamorphosis. Tomuto spisovateli budou věnovány i další dvě produkce – Kafka´s Belinda amerického souboru EGO ACTUS a Kafka´s Report to an Academy souboru Scena Theatre z USA.

  Nahý Neruda - Sedm elektrizujících performerů představuje dílo Pabla Nerudy v totální nahotě. FOTO archiv Fringe

  Nahý Neruda – Sedm elektrizujících performerů představuje dílo Pabla Nerudy v totální nahotě. FOTO archiv Fringe

  Rovněž improvizační show mají na Prague Fringe dlouholetou tradici. Letos bude možné v tomto oboru vidět například anglický soubor Fragility a jeho Gameshow nebo – opakovaně – skotský soubor IMPRO FX a jejich Muže s kokosy. Co se týká klasického repertoáru v neklasickém provedení, nabídnou je produkce Clown Macbeth japonského mima Makoto Inoue nebo Richard III. jako one-woman show. Fanouškům jistě netřeba připomínat, že bude na Fringi k vidění různé „divné“ divadlo, tedy spousta queer show.

  Úplný program je k nahlédnutí na webových stránkách http://www.praguefringe.com/ nebo www.fringe.cz. Na mnoha místech Prahy jsou k dispozici i tištěné programové sešitky, v nichž si diváci mohou naplánovat své putování po Prague Fringe. V neděli 24. 5 od 14:30 hodin se už tradičně odehraje v Malostranské besedě ochutnávka ze všech show zdarma! Zdarma je i akce Pop-up Fringe konající se 26. 5. mezi 12.-14 hodinou v La Loca Music Baru.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. května 2015

  Komentáře k článku: Tip: Fringe Prague 2015

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,