Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Tip: Festival Sudety ´12

  Čtvrtý ročník Festivalu Sudety, který vzniká za spolupráce Činoherního studia Ústí nad Labem, Ústecké Kulturní Platformy ´98 a Lesa divokých sviní se koná v několika blocích mezi 3. listopadem a 1. prosincem v Činoherním studiu Ústí nad Labem.

  Festival tradičně věnovaný lidským právům a moderním dějinám střední Evropy nabídne tentokrát v synergii s heslem 41. sezóny Činoherního studia VŠECHNO JE V TOBĚ pestrý program věnovaný hledání osobních východisek a alternativ k odlidštěným mechanismům mocenských systémů, které se podílely a podílejí na utváření společnosti, v níž žijeme.

  Autentické příběhy lidí, kteří morálně odolali nebo se obětovali za druhé, i těch, kteří podlehli a – byť často za okolností, které si těžko dokážeme představit – podepsali smlouvu s ďáblem, příběhy často prosté i neuvěřitelné zároveň, budou utvářet hlavní dramaturgickou linii festivalu.

  Festival odstartuje speciální vydání vzrušující PechaKucha Night, která se poprvé z Galerie Emila Filly přesune do Činoherního studia. Jedná se o módní novinku původem z Tokia a dnes již celosvětově rozšířený formát prezentace tvůrčích osobností. PechaKucha Night na téma Sudety v úterý 6. listopadu nabídne pestrý výběr umělců, znalců, pamětníků a dalších zajímavých lidí, kteří na tradiční ploše dvacetkrát dvacet sekund na dvacet obrázků představí své pojetí tématu Sudety.

  Letošní vlajková loď – monodrama Chudí v Lodži věnované životům, snům a touhám zavražděných Židů spolu s derniérou legendárního Pana Theodora Mundstocka připomene osudy menšiny, která výrazně spoluutvářela nejen středoevropské, ale i místní ústecké dějiny. Česká premiéra autorského monodramatu podle úspěšného románu Steva Sem-Sandberga s Jaroslavem Achabem Haidlerem v jediné roli se uskuteční 17. listopadu v rámci Sudetského dne, na který jsme naplánováno i odpolední otevření divadla zahrnující mj. vernisáž výstavy ústeckých fotografií Adolfa Čejchana, autorské čtení Radka Fridricha, přednášku o ústeckých Židech Martina Krska a sobotní chvilku poezie Vojtěcha Bárty.

  V neděli 18. listopadu se uskuteční speciální vycházka turistického oddílu ČS Batůžek v čele s archivářem Petrem Karlíčkem a 26. listopadu se na jevišti Činoherního studia představí Odcházení, inscenace hry Václava Havla v podání kvalitního místního amatérského souboru při Domu Kultury z Krupky.

  Festival zakončíme 1. prosince tradiční hudební lahůdkou – dalším pokračováním oblíbené klubové noci Zwei Kessel Buntes. Půjde o první Zwei Kessel Buntes se živým bubeníkem. Kromě bubnu si dnes již legendární ústecká kapela Nauzea Orchestra opatřila i vzácné hosty – „nezařaditelné“ duo DVA a krautrockové B4. Hudebními kritiky celého světa oceňované duo DVA představí své pojetí hudby jako „folkloru neexistujících národů“. Novoborští B4, originální česká krautrocková skupina, na sebe upozornila albem Didaktik National Legendary Rock, jež bylo loni oceněno cenou Vinyla za nahrávku roku.

  Program festivalu se stále vyvíjí. Nabízíme jeho zatím potvrzenou část.  Všechny (nejen) divadelní aktivity, koncepci a případné novinky lze sledovat na internetových stránkách www.festivalsudety.czwww.nup.cz a na www.cinoherak.cz.

  ///

  Aktuální program Festivalu Sudety ´12

  /s výjimkou vycházky Batůžku ČS se všechny akce konají v Činoherním studiu/

  Sobota 3. listopadu 14:00 Středohorské jamování (pořádá o. s. Středohoří sobě)

  Úterý 6. listopadu 20:20 PechaKucha Nighttéma: Sudety

  Pátek 9. listopadu 19:00 L. Fuks, J. A. Haidler: Pan Theodor Mundstock (derniéra)

  Pondělí 14. listopadu 19:00 Sudetská filmová noc (projekce sudetských dokumentů M. Thera, R. Kohoutové, M. Duška a dalších)

  Sobota 17. listopadu 14:00 Sudetský den (bohatý odpolední program)

  Sobota 17. listopadu 19:00 S. Sem-Sandberg: Chudí v Lodži

  Neděle 18. listopadu 11:00 Zubrnice (před kostelem) Sudetský Batůžek

  Neděle 18. listopadu 19:00 Cáry z hranejch filmů (promítání snímků M. „Pekkyho“ Boušky)

  Neděle 18. listopadu 19:30 Cáry starejch filmů (promítání dokumentů F. „Čuňase“ Stárka)

  Pondělí 26. listopadu 19:00 Václav Havel: Odcházení (inscenace DSDK Krupka)

  Sobota 1. prosince 20:00 Zwei Kessel Buntes Vol. 9

  Kontakty:

  Veronika Musilová Kyrianova – e- mail: [email protected]

  Vojtěch Bárta – e-mail: [email protected]

  • Autor:
  • Publikováno: 4. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Tip: Festival Sudety ´12

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,