Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Tip: Festival Setkání/Stretnutie

  Za dva týdny odstartuje jubilejní 20. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání/ Stretnutie, který pořádá Městské divadlo Zlín. Uskuteční se od 12. do 16. května v divadle a jeho blízkém okolí.

  MDZ-logo-setkani-inverzene

  Pozvání do Zlína přijalo například Dejvické divadlo Praha nebo Slovenské národní divadlo Bratislava. Diváci se budou moci potkat se Zdenou Studenkovou, Simonou Babčákovou, Jaroslavem Pleslem a dalšími. Patronem festivalu je slovenský herec Milan Lasica, který se představí i jako muzikant.

  Milan Lasica bude součástí prvního dne festivalu, kdy je v šapitó za divadlem na programu jeho unikátní společné hudební vystoupení s Peterem Lipou. Patřit mu bude i poslední festivalový večer – ve Velkém sále se představí v humorných Dopisech Emilovi Štúdia L+S Bratislava, v nichž glosuje dění kolem sebe z pozice seniora. Na vystoupení ve Zlíně se těším. Vždy tam je skvělé publikum. Na Zlín mám krásné vzpomínky i z natáčení filmu Nekonečná nevystupovat, prozradil.

  mdz-setkanistretnutie2015-poster

  Velká část hlavního programu bude věnována jednomu z nejvýraznějších současných mladých režisérů Jiřímu Havelkovi. Divadlo 11.55 přiveze do Zlína jeho Regulaci intimity, v níž zkoumá hranice důvěrnosti a soukromí, VerTeDance Praha taneční vystoupení Korekce o slasti nesvobody, spoutání a určenosti, kde není pochyb, a Dejvické divadlo Praha představí Havelkovu autorskou novinku Kakadu. Havelka však do Zlína nedorazí. Je mi to líto, ale v době festivalu budu zavřen v malé kruhové budově uprostřed pouště v Utahu simulující habitat na Marsu a budeme si hrát, že jsme první lidé na této rudé planetě, omluvil se.

  Slavnostní zahájení festivalu bude patřit původnímu slovenskému muzikálu Prokletý básník o Francois Villonovi, který přiveze Divadlo J. G. Tajovského Zvolen. Libreto napsal slovenský ministr kultury Marek Maďarič, který bude i jedním z festivalových hostů. Za pozornost bude stát i autorské žonglérsko-akrobatické představení souboru (bra)Tři v tricku Plovárna, druhý díl divadelního sitcomu Doda Gombára ze hřbitova v Martině www.narodnycintorin.sk nebo komorní inscenace inspirovaná soužitím Ivana Martina Jirouse a jeho dcery Magor Divadla U stolu Brno. Co se může stát, když šťastně vdanou ženou přepadne zhnusení ze života a vášeň k tomu největšímu gaunerovi, prozradí hvězdně obsazený Bál Slovenského národního divadla Bratislava. Hru Arnošta Goldflama Doma u Hitlera: Historky z kuchyně přiveze Státní divadlo Košice. Kvůli její režii si na Slovensko odskočila umělecká šéfka zlínského divadla Hana Mikolášková. Je to fikce, která se s groteskním humorem vrací k tématu druhé světové války. Vážné téma se proplétá s intimními příběhy a úvahami nad stavem světa v kuchyni Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Chceme si připomenout nejděsivější události dějin 20. století, s ironií a cynickým humorem. Protože smích je jediný prostředek, který léčí, upřesnila.

  Štúudio l+S: Dopisy Emilovi. FOTO archiv MDZ

  Štúudio L+S: Dopisy Emilovi. FOTO archiv MDZ

  Novinkou 20. ročníku budou krátké besedy s tvůrci a protagonisty inscenací hlavního programu vždy po skončení představení. Návštěvníci nepřijdou ani o oblíbenou improvizovanou hudební kavárnu na schodech, prozradila tajemnice festivalu Vladimíra Dvořáková s tím, že se mohou těšit na vystoupení kapely Young Moravia Jazzband, Slovak Tango, Chupacabra nebo Jitky Šuranské a jejích hostů.

  Organizátoři festivalu nezapomínají ani na děti. Opět pozvali oblíbené Bábkové divadlo Žilina, které představí hudebně pohybovou koláž Epos. Rodinám s dětmi bude tradičně věnován celý sobotní program na nádvoří za divadlem. Jeho součástí bude povídání s herci, čtení pohádek, žonglérská dílna, bublináda a mnoho dalšího. Vstup na všechny doprovodné akce je zdarma.

  ///

  Program festivalu zde

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2015

  Komentáře k článku: Tip: Festival Setkání/Stretnutie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,