Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Festival nejen o Shakespearovi

  Činoherní studio připravuje v Ústí nad Labem na sklonku prázdnin festival pod širým nebem – Divadelní zahradu. Letní divadelní festival se uskuteční od 23. srpna v romantické zahradě slavné Wolfrumovy vily v ulici Na Schodech. Diváci se mohou těšit jak na uvedení tří her Williama Shakespeara, tak na rodinnou inscenaci Děti z Bullerbynu či pohádku Býk Ferdinand. Celkem jsou pro návštěvníky připraveny tři večerní a tři odpolední představení.

  wolfrumova%20vila

  Wolfrumovu vilu postavil významný český obchodník Carl Friedrich Wolfrum na konci 19. století v historickém slohu. FOTO FRANTIŠEK JANAČÍK

  Bude to poprvé, kdy se v Ústí nad Labem nabídne možnost navštívit divadelní představení pod širým nebem v takovém rozsahu. A jak vznikl nápad uspořádat v Ústí nad Labem divadelní festival?  Na to odpovídá ředitel divadla Jiří Trnka: To tak nějak logicky vyplynulo. Už dříve se Činoherák snažil o letní produkce a v létě se hrálo třeba na lodi nebo na Střekově. Ale takhle cíleně a koncentrovaně to ještě Ústí nezažilo a já doufám, že by z toho mohla být pěkná tradice. Pro krajskou metropoli je to mimořádná příležitost, jak rozšířit kulturní nabídku v letních měsících a přilákat návštěvníky z regionu. Pro diváky zas ojedinělá možnost divadelního zážitku v přírodních kulisách v centru Ústí.

  Divadelní zahrada bude především o Shakespearovi. Po velmi úspěšných uvedeních v kostele a na hradech a zámcích, budou na zahradní scéně uvedeny oba díly historické hry Jindřich VI. a komedie Dva páni z Verony, která se před dvěma lety uváděla na hradě Střekov.  Režisér shakespearovských činoheráckých inscenací Filip Nuckolls vysvětluje, čím je pro dnešního diváka Shakespeare stále aktuální a současný: Shakespeare nebyl salónní intelektuál, cítíme, že jeho prostředím byly putyky, zároveň se pohyboval nutně v prostředí vysoké aristokracie a měl nadhled, pochopení a obrovský básnický dar. Psal pro davy a nezapomínal na elitu. A tento mix ho dělá králem dramatu a drží ho na špičce hraných autorů. Po dva večery se zahrada promění i ve švédské městečko, aby divákům všech generací nabídla rodinné představení Děti z Bullerbynu. V doprovodném programu odpoledních představení budou další aktivity pro děti. V zahradě se představí celý herecký soubor divadla včetně hostů – Ladislava Hampla, Marie Štípkové, Jeleny Juklové a dalších.

  Wolfrumova vila se nachází v prudkém severním svahu těsně náležícím k centru města. Nechal jí postavit významný český obchodník Carl Friedrich Wolfrum na konci 19. století v historickém slohu. Po roce 1945 ji rodina musela opustit a od té doby náleží Českému rozhlasu. Do dnešní doby je poměrně zachována a stále k ní náleží prostorná zahrada, která byla v době založení koncipována jako lesopark.

  Vstupenky je možno zakoupit na pokladně Činoherního studia od 8. 8. každý všední den 14.30 – 18.00

  nebo na divadelním webu www.cinoherak.cz

  Na všechna tři představení her Williama Shakespeara lze zakoupit cenově výhodnou permanentku.

  Program:

  Astrid Lindgren: Děti z Bullerbynu / úterý 23. 8. / 17.00

  Willliam Shakespeare: Jindřich VI. – 1. díl / středa 24. 8. / 20.00

  Willliam Shakespeare: Jindřich VI. – 2. díl / čtvrtek 25. 8. / 20.00

  Astrid Lindgren: Děti z Bullerbynu / sobota 27. 8. / 17.00

  Matúš Bukovčan: Býk Ferdinand / neděle 28. 8. / 15.00

  Willliam Shakespeare: Dva páni z Verony / neděle 28. 8. / 20.00

   

  • Autor:
  • Publikováno: 15. srpna 2016

  Komentáře k článku: Tip: Festival nejen o Shakespearovi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,