Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: 87. Jiráskův Hronov

  Festival amatérského (dříve ochotnického) divadla Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska. Letošní 87. ročník se uskuteční od pátku 4. srpna do soboty 12. srpna. Pořadatelé očekávají příjezd tisícovky účastníků včetně seminaristů.

  Do letošního programu své inscenace nominovaly a doporučily klíčové celostátní přehlídky, které se konaly od října 2016 do července 2017. Do hlavního programu bylo zařazeno 23 inscenací nebo choreografií v 68 představeních. V doprovodném programu se objeví dalších 36 inscenací v 54 představeních. Doprovodný program obohatí koncerty, výstavy, přednášky, projekce a dílny pro děti.

  Festival odstartuje v sobotu 5. 8. inscenace Útěk v podání divadelního souboru HOP-HOP, ZUŠ Ostrov, který na festivalu převezme Cenu Pavla Dostála. Největší zájem je o vstupenky na soubor Latrina Magika při V.A.D. Kladno a jejich Valérii a týden divů. Milovníci tradičního divadla se mohou těšit na Rádobydivadlo Klapý a jejich …douhou cestu, vyznavači experimentující divadla na Teátr Vaštar Ostružno, který v Hronově zahraje inscenaci Svině (2017, ostrov).

  V rámci festivalu se představí i dva zahraniční soubory. Ze Slovenska přijede Súbor uložiť ako Bratislava s inscenací Pojednávanie vo veci Genesis. Gogolova Revizora přiveze Divadelní soubor Tušina z ruské Ťumeně.

  Cenrem divadelního programu je Jiráskovo divadlo. FOTO archiv města

  K ozdobám doprovodného programu patří inscenace Olga (Horrory z Hrádečku) pražského Divadla Letí ověnčená Cenou Divadelních novin za inscenaci sezony 2015/16 a Cenou Marka Ravenhilla 2017. V inscenaci Univerzální sci-fi v podání  BuranTeatru Brno se představí herec Michal Isteník, který dříve sám Jiráskův Hronov navštěvoval jako seminarista. Po cestě do Malého Tibetu v Indii a před odletem do Spojených států amerických svou taneční tvorbu představí Taneční studio Light.

  Jiráskův Hronov také vždy přispívá ke vzdělávání amatérských tvůrců. Letos bylo v rámci Jiráskova Hronova vypsáno 15 tematických seminářů a dílen, do kterých se přihlásilo 240 zájemců. Lektory vzdělávací části jsou přední divadelní odborníci, praktici i teoretici.  Jako první se zaplnil herecký seminář Herec, tělo, prostor, který povede režisér Národního divadla Štěpán Pácl. Velký zájem je tradičně o seminář Jevištní řeči vedený pedagožkou DAMU a dabérkou Evou Spoustovou a Hudební seminář Jana Matáska. Seminář Žonglování a klaunérie povede Marco Migliavacca z Itálie.

  Denně se bude o inscenacích debatovat v tzv. problémovém klubu – veřejném diskusním fóru, jež reflektuje hronovský program a zaměřuje se na různ aspekty současné divadelní tvorby. V něm se představí Alena Zemančíková, Martina Schlegelová, Aleš Bergman, Vladimír Fekar a Michal Zahálka.

  87. Jiráskův Hronov se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. srpna 2017

  Komentáře k článku: Tip: 87. Jiráskův Hronov

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,