Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Tip: 64. Loutkářská Chrudim

  Loutková představení pro malé i velké diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky, koncerty a výstavy. To vše nabízí nejstarší loutkářský festival na světě, který od roku 1951 každoročně pořádaná Loutkářská Chrudim. Její 64. ročník začíná v úterý 30. června a končí v pondělí 7. července. V rámci letošního festivalu bude během sedmi dní ve sto třinácti představeních uvedeno čtyřicet tři inscenací. A v rámci vzdělávacího programu se uskuteční čtrnáct praktických seminářů, tři odborné přednášky a každý den tři loutkářské dílny pro veřejnost.

  LCH-poster

  Chrudimskému svátku amatérského loutkového divadla předcházelo jedenáct postupových přehlídek, kterých se zúčastnilo devadesát šest amatérských loutkářských souborů z celé České republiky. Z těchto přehlídek vybraly odborné poroty a programová rada festivalu šestnáct nejzajímavějších inscenací do hlavního programu. Doplňkový a inspirativní program festivalu tvoří inscenace českých nezávislých a statutárních profesionálních divadel.

  Diváci uvidí například originální loutkové ztvárnění raně barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto v podání souborů Collegium Marianum a Divadla Buchty a loutky, které propojuje loutkové divadlo s živými zpěváky, nebo inscenaci Hygiena krve Divadla Líšeň z Brna, která je inspirovaná texty ze současných militantních neonacistických webů. Ze zahraničních budou k vidění inscenace loutkářů ze Slovenska, Norska, Islandu a Jordánska. Uveden bude například klasický text lidových loutkářů Don Šajn v podání slovenského souboru Tyjátr nebo představení islandského loutkáře Bernda Ogrodnika Metamorphosis, které je společně s norsko-českou inscenací Na východ od Slunce, na západ od Měsíce součástí projektu Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

  Většiona představení se bude odehrávat v Divadle Karla Pippicha. FOTO archiv LCH

  Většiona představení se bude odehrávat v Divadle Karla Pippicha. FOTO archiv LCH

  Festivalová představení a večerní diskuse veřejnosti s odbornou porotou nad viděnými inscenacemi nejsou jedinou náplní festivalu. Podstatnou část tvoří vzdělávací semináře, které vedou profesionální umělci a špičkoví odborníci a kterých je letos otevřeno čtrnáct, z toho jeden jako celoroční vzdělávací kurz. Smyslem těchto seminářů je rozšiřování praktických dovedností i teoretických vědomostí aktivních loutkářů, upřesňuje odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a dramaturg festivalu Michal Drtina. Mne i celý přípravný tým těší obrovský zájem o tyto semináře. Letos byla jejich kapacita naplněna měsíc před zahájením festivalu.

  Součástí programu Loutkářské Chrudimi je i bohatý doprovodný program, který kromě odborných přednášek o loutkovém divadle tvoří otevřené loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, koncerty a výstavy. Aktuální program najdete na internetových stránkách festivalu www.loutkarska-chrudim.cz.

  LCH-logo_lch_titul

  Celostátní přehlídku amatérského loutkářství pořádají z pověření Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, město Chrudim a Společnost amatérské divadlo a svět. Záštitu nad festivalem převzal ministr kultury Daniel Herman a osobní záštitu udělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Finančně se na ní vedle ministerstva kultury podílí město Chrudim, Pardubický kraj, sponzoři i sami účastníci. Místním pořadatelem je Chrudimská beseda, kulturní zařízení města.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. června 2015

  Komentáře k článku: Tip: 64. Loutkářská Chrudim

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,