Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: 4+4 dny v pohybu /30. 9. – 8. 10./

  Multimediální one man show YOUARENOWHERE držitele ceny Obie Andrew Schneidera, izraelský aktivistický pohybový projekt s tématem násilí na palestinských územích, další aktuální a provokující divadelní a taneční představení ze zahraničí, premiéry českých souborů Kolonie z.s., Masopust, Wariot Ideal i performerů Terezy Hradilkové, Žana Loose a Stanislava Majera, představení a dílny pro děti včetně poetického, animovaného představení holandského souboru TAMTAM – objektentheater… to vše a daleko více nabídne 21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který si za dobu své existence získal pověst akce s inovativními, nezvyklými a jedinečnými uměleckými projekty všech žánrů.

  44-dny-poster-2

  Letos se festival uskuteční ve dnech 30. září – 8. října v nevyužívaných Radničních domech, které se stanou jeho hlavním centrem, a dále v pražských divadlech Archa, Ponec a ve Studiu Hrdinů.

  V Divadle Archa a divadle Ponec nabídne festival osm zahraničních souborů. Program zahájí izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s provokativním, tanečně-multimediálním, projektem Archive. Jeho tématem je násilí na palestinských územích natočené přímými aktéry dění na místě, přibližuje dramaturg Pavel Štorek. Slovenskou scénu zastupuje Divadlo SkRAT s inscenací Extrakty a náhrady, která obdržela na letošním btatislavském festivalu Nová Drama/New Drama Cenu diváka i Hlavní cenu odborné poroty.

  Arkadi Zaides: Archiv. FOTO JEAN COUTURIER

  Arkadi Zaides: Archiv. FOTO JEAN COUTURIER

  Dalšími hosty bude italský umělec Alessandro Sciarroni s choreografickou žonglovací meditací Untitled, nizozemský performer, hudebník a výtvarný umělec Julian Hetzel s performancí I’m Not Here Says the Void a v produkci slavného CAMPO poprvé do Prahy přijíždějí mladí vlámští umělci Robbert&Frank / Frank&Robbert s inscenací To Break: The Window Of Opportunity. Z Kanady hostuje choreografka a performerka Dana Michel s inscenací Yellow Towel. Vrcholem by pak měl být newyorský umělec Andrew Schneider s multimediální one man show YOUARENOWHERE. Schneider za ni obdržel významnou americkou divadelní cenu Obie 2015, vyzvedává jeho účast Pavel Štorek.

  Andrew Schneider: YOUARENOWHERE. FOTO BARANOVA

  Andrew Schneider: YOUARENOWHERE. FOTO BARANOVA

   V Radničních domech se bude konat také několik českých premiér: experimentální seskupení Kolonie uvede premiéru hudebně-performativní instalace Mocný až moc inspirovanou životem a dílem českých art brut umělců. Divadelní společnost Masopust představí Lidový kousek, autorský voiceband Ivany Uhlířové. Nové taneční sólo Švihla Terezy Hradilkové dokáže, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o sebezdokonalování. Alternativní soubor Wariot Ideal připravil premiéru inscenace 28 dní. A v neposlední řadě se Žan Loose a Stanislav Majer zaměří v představení Exactly the Moments na otázku, co je dnešní muž a co znamená mužství.

  44-dny-plakat

  Letos více než kdy jindy najdou diváci v programu představení a dílny pro děti a jejich rodiče, zdůrazňuje producentka Markéta Černá. Nikdo by si určitě neměl nechat ujít poetické, animované představení holandského souboru TAMTAM – objektentheater nazvané Zrezivělé hřebíky a další hrdinové. Inscenace, která je určena pro děti od 6 let, diváky přenese do světa hravosti, kde se z kousků provázků, zrezivělých hřebíků, starých gumových rukavic a kousků dřeva stávají živí, roztomile akční hrdinové.

  I již zmíněné představení – oživlá vizuální instalace – To Break: The Window Of Opportunity Vlámů Robbert&Frank / Frank&Robbert je určeno pro rodiče s dětmi (od 8 let). V Radničních domech budou moci nejmenší zajít také na představení Divadla b Malý pán na motivy stejnojmenného loutkového filmu, dokumentární inscenaci pro děti od 8 let Fialky a mejdlíčka souboru Tisíci HRAn zasazenou do 50. let minulého století, na dílny Máš umělecké střevo, S knížkou D.E.S.I.G.N. (již plná) či workshop Praha jako puzzle.

  ///

  Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Nikola Böhmová, Markéta Černá, Denisa Václavová a Pavel Štorek, kteří jej dodnes pořádají. Za dvacet let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí a Desfourský palác. Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů, uvádí skupinové výstavy současných vizuálních umělců a kurátorů, spolupracuje s předními historiky umění a architekty na procházkách a přednáškách. Festival dlouhodobě spolupracuje s kulturními organizacemi Kruh, Jednotka/Unit, Vědecko-výzkumné pracoviště AVU, Start Vršovice a další.

  ///

  Více informací a kompletní program najdete na www.ctyridny.cz.

  Vstupenky do divadel (Divadlo Archa, PONEC – divadlo pro tanec, Studio Hrdinů) k dostání zde.

  Vstupenky na program v Radničních domech k dostání na www.ctyridny.cz.

  ///

  Trailery, videoukázky:

  Andrew Schneider -YOUARENOWHERE: https://vimeo.com/131798301

  Robbert&Frank/Frank&Robbert – TO BREAK – The Window of Opportunity: https://vimeo.com/116339748

  Arkadi Zaides – Archive: https://www.youtube.com/watch?v=3hZW25c9Ulg

  Divadlo SkRAT – Extrakty a náhrady: https://www.youtube.com/watch?v=_ooWDo1YzR4

  Alessandro Sciarroni – Untitled: https://vimeo.com/71271975

  Julian Hetzel – Im Not Here Says The Void: https://vimeo.com/71772047

  Dana Michel – Yellow Towel: https://vimeo.com/69939175

  TAMTAM – objektentheater – Zrezivělé hřebíky a další hrdinové:

  https://www.youtube.com/watch?v=vGHoxUz76mE

  • Autor:
  • Publikováno: 26. září 2016

  Komentáře k článku: Tip: 4+4 dny v pohybu /30. 9. – 8. 10./

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,