Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Kontext Zprávy

  Tip: 25. ročník Febiofestu

  Jubilejní 25. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest se bude konat v Praze od 15. do 23. března a poté se přesune do regionů. Největší atrakcí bude bezesporu hlavní host – Catherine Deneuve. Cenu Kristián spolu s ní převezmou další hvězdy francouzské kinematografie, režiséři Arnaud Desplechin a Leos Carax. Sestavu oceněných doplní česká herecká stálice Daniela Kolářová.

  Festival představí celkem 170 celovečerních snímků v patnácti sekcích. V té soutěžní s názvem Nová Evropa uděluje divácká porota cenu Grand Prix evropským debutům. Bohužel se tentokrát neúčastní domácí zástupce. Za pozornost jistě stojí také sekce Masters, která se zaměřuje na aktuální tvorbu známých světových režisérů. Letos to budou například Wim Wenders, Philippe Garrel nebo Volker Schlöndorff.

  Sekce Central Park přináší distribuční předpremiéry a premiéry českých filmů určené pro nejširší publikum. Panorama vybírá snímky, které v posledním roce uspěly na světových festivalech. Na národní a regionální kinematografie se zaměřují sekce Světla Severu, Ozvěny balkánu, Made in USA a Asijský pohled. Febiofest nezapomíná ani na dokumenty, na dětského diváka a sexuální menšiny (sekce Docs, Generace a Queer Now). Před několika lety se součástí přehlídky staly i projekce spojené s konzumací jídla (Culinary Cinema). Nově se zařazuje sekce Noční cirkus, jejíž náplň lze přirovnat k festivalu otrlého diváka. A speciálně při příležittosti 25. ročníku vznikla sekce Best of, která uvede deset nejoblíbenějších snímků v historii festivalu. Diváci si v ní mohou připomenout třeba filmy Mullholland Drive nebo Faunův labyrint.

  Tradičně Febiofest přináší profily významných režisérů a herců. Letos je v záběru maďarský filmový a divadelní tvůrce Kornél Mundruczó a již zmínění Leos Carax a Arnaud Desplechin.

  Centrem pražské části Febiofestu bude tradičně smíchovská CineStar. FOTO archiv

  Mimo filmový program nabízí Febiofest také Off program, v rámci kterého je možné navštívit například benefiční koncert melodií Karla Svobody či hudební produkce v klubech. Návštěvníci festivalu mohou využít zvýhodněné vstupné na různé výstavy a divadelní představení.

  Více informací zde: www.febiofest.cz

  ///

  Více na i-DN: Blíží se 25. ročník Febiofestu

   


  Komentáře k článku: Tip: 25. ročník Febiofestu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,