Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy Kontext

    Time Out Petra Pavlovského (No. 27)

    Komická je sebestřednost českých politiků a vojáků, resp. znalců vojenských komodit a obchodů s nimi. Čpí na hony arogancí a směšnou polovzdělaností. Čiší z ní pohrdání občanstvem a pevné odhodlání okrádat je i nadále.

    Do omrzení opakované tvrzení, že nikdo nemůže srovnávat ceny vojenských zakázek, a proto nelze zadat expertní posudek na posouzení ceny, za kterou má být to či ono, kupříkladu obrněná auta nebo transportní letadla (která navíc de facto jsou letadly civilními, ze kterých dělá vojenské stroje pouze nějaké přídatné zařízení) nakoupena, je naprostý blábol z hlediska filozofického i ekonomického.

    Čeští vojáci na cestě do Afghánistánu. FOTO MICHAELA ŘÍHOVÁ

    Každé lidské hodnocení (tedy nikoli metafyzické, např. Boží), každý výrok o hodnotě něčeho PRO ČLOVĚKA, vychází nutně ze srovnávání. Bez srovnávání bychom ani nemohli smysluplně říci „dneska je venku hezky“ – předpokládáme při tom samozřejmě srovnávání s jiným počasím, horším. Platí to, s dovolením, i pro uměleckou kritiku: napíši-li, že to a to představení bylo dobré /špatné/, nutně jej tím srovnávám s představeními jinými a totéž předpokládám u svých čtenářů.  Řeknou-li si účinkující s režisérem „dneska bylo to představení dobré /špatné/, dneska jsme byli dobří /špatní/, dnes bylo dobré /špatné/  publikum“, je backroundem každého takové výroku nevyslovené srovnávání, protože je to HODNOTÍCÍ VÝROK!

    Ze srovnávání nutně vychází i každé hodnocení ekonomické. Krajnost: zákony a pojišťovny dovedou (netvrdím, že dokonale) ohodnotit – finančně vyčíslit – i takovou jedinečnou „komoditu“, jakou je LIDSKÝ ŽIVOT; ztrátu vzniklou smrtí příbuzného; ztráty vzniklé trvalým zmrzačením. Vyčíslují se i ztráty vzniklé protizákonným vězněním (opět ztráta části života). Samozřejmě i veškeré ztráty na majetku, vzniklé třeba i opravdu jedinečnými přírodními katastrofami, námořním neštěstím, dopravním karambolem.

    Při výpočtech retribucí se vyčíslují i ztráty válečné, ztráty utrpěné při obraně před agresorem, ztráty vzniklé dočasnou okupací. Jak jinak by se došlo k cifrám o náhradách, než nějakým porovnáváním (např. s předválečnými cenami atp.)?

    Každé zboží má svou cenu… FOTO ARCHIV

    Veškeré zboží na trhu nejenom může, ale z principu i musí být oceněno. Obchodníci to samozřejmě dovedou, jinak by nemohli obchodovat. Vždy je tu nějaká komodita, nějaký výrobek podobný, s analogickou funkcí atd. Vždyť i hodnota (přibližná cena) tak výjimečného výrobku, jakým je třeba singulární vesmírná raketa s měsíčním modulem, musela být nutně známa, jinak by nebylo možno sestavit rozpočet NASA! S čímpak ji její tvůrci srovnávali, když ji vypočítávali?

    I na trhu se zbraněmi existuje konkurence. KONKURENCE ovšem nemůže fungovat bez srovnávání, bez ocenění, nelze přece konkurovat jinak, než kvalitou a cenou – ve SROVNÁNÍ s jinými.

    Nákupy zbrojní techniky se musí plánovat, příslušnou částku je při přípravě státního rozpočtu nutno zakalkulovat do rozpočtové kapitoly příslušného ministerstva – obrany, vnitra. Kdyby nebylo možné potenciální ceny  odhadnout (vygenerovat), nebylo by možné rozpočet vůbec sestavit! Na základě čeho a kdo sestavoval státní rozpočet v roce nákupu letadel? Na základě čeho byl ten rozpočet v parlamentu schválen? Tu cifru si někdo vycucal z prstu?

    Konečně: nelze-li srovnávat, jakpak se došlo k tomu, že mají být nakoupena právě tato letadla a ne jiná, jak se došlo k tomu, že právě tento nákup je pro stát ten nejvýhodnější? A zde jsme u jádra korupčního pudla. Skutečným srovnáváním by se totiž zjistilo, že jsou na trhu letadla, která jsou vojensky výhodnější (mají lepší parametry) a navíc i levnější. Byli tu ale lidé, kteří prostě srovnávat nechtěli, protože srovnáváním by jejich malverzace vyšla najevo! Smutné je, že pro nákup letadel CASA zvedli ruku bez výjimky všichni tehdejší členové koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a SZ. Topolánek, Vondra, Pospíšil…Kalousek, Parkanová…Bursík, Schwarzenberg, Liška… Přitom vláda už byla v demisi, nebylo možné jim pohrozit, že při opačném hlasování přijdou o křeslo.

    Letadlo CASA C- 295 M. FOTO JAN KOUBA

    O tom, že jde o velice nestandardní a nevýhodný nákup psala tehdy již dlouho všechna média, bylo to veřejné ne-tajemství. Věděl to každý občan, byť i jen okrajově se zajímající o politiku, natož členové vlády. proboha, co je přimělo tu ruku zvednout, proč se alespoň nezdrželi, když už nechtěli hlasovat proti? Čeho se báli? V co doufali? A čeho se titíž bojí dnes?

    Nezbývá proto, než vyzývat všechny dnešní účastníky mediálního provozu: Neskákejte na špek, nenechte se obalamutit výmluvami! Všechno zboží na trhu má nějaký finanční ekvivalent (proto je to zboží) a ten lze standardními metodami zjistit. U všeho lze zjistit jaká je „cena obvyklá“, jaká nízká (výhodná) a jaká předražená (nevýhodná). Pokud to někdo popírá, je to buď hlupák nebo darebák (někdy i obojí).


    Komentáře k článku: Time Out Petra Pavlovského (No. 27)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,