Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  The Tap Tap: Nefňuka

  The Tap Tap: Nefňuka aneb Podivuhodná dobrodružství Kristla Špána na souši a na moři

  Režie: Jakub Maceček, Nová scéna Národního divadla

  nefňuka_fmt

  Oblíbený orchestr studentů a absolventů Jedličkova ústavu The Tap Tap si troufl i na divadelní prkna. Jeho kapelník Šimon Ornest se inspiroval knížkou Freda Bernarda a Françoise Roca s názvem Jesus Betz a se svým otcem Jiřím Ornestem, režisérem Jakubem Macečkem a výtvarníkem Petrem Matáskem připravil s handicapovanými muzikanty a hostujícími herci unikátní inscenaci Nefňuka.

  Příběh jejího hrdiny Kristla Špána (ztělesněného loutkou) skvěle souzní s filosofií The Tap Tap, že prohrává jen ten, kdo všechno vzdává předem. Narodil se bez nohou a bez rukou, takže by ho, jako jeho jmenovce Krista Pána, ani nemohli ukřižovat, jak konstatuje jedna z postav Nefňuky. Černý vozíčkářský humor, při kterém až zatrne, je ostatně pro The Tap Tap a jejich kapelníka, který se při koncertech rád stylizuje do role principála-krotitele, typický a i této divadelní produkci poučené principy loutkářské a cirkusové show dává nezaměnitelný „šmak“.

  Kristlův tatík je solidní ochmelka, který svého handicapovaného synka nešetří: strká ho do batohu, vozí na kole a klidně ho vymění za pár lahví kořalky s manažerem freak show. Loutce Kristla navrhl Petr Matásek výrazné, „živé“ oči, takže se na scéně rozhodně neztratí a díky svému hlasu (mluví ho a zpívá Jiří Holzmann, frontman The Tap Tap) skvěle komunikuje s publikem. K emocionálně nejsilnějším momentům představení patří milostný duet v závěsném kruhu – Kristl při práci ve vysněném cirkuse našel i lásku krásné akrobatky.

  Suverénní výkony handicapovaných herců ve velkých i menších rolích, chytré a krásně cynické hlášky, originální výprava, kterou uvádějí do pohybu invalidní vozíky, a energické písničky s výbornými texty Jiřího Ornesta udrží divadelní nadsázku i nakažlivý rytmus. Nefňuka je podívaná se silným příběhem, která může oslovit publikum každého věku, včetně docela malých dětí, kterých bývá na koncertech The Tap Tap vždycky plno. Výborné divadlo a navíc dokonalý příklad inkluze.

  P. S. Černý humor nechyběl ani při shánění financí na realizaci Nefňuky. Příležitost ukázat se s handicapovanými umělci využil Miroslav Kalousek. Svůj stotisícový dar „prodal“ za pomoci Petra Čtvrtníčka v několika vtipných videích, které pak pustil do světa po stranickém facebooku. Na čelném místě mezi partnery se tlustými písmeny zvěčnil Babišův Agrofert.DN

  • Autor:
  • Publikováno: 8. května 2016

  Komentáře k článku: The Tap Tap: Nefňuka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,