Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Teroristé a démoni putují do Brna

  Festival divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy …příští vlna/next wave… se 30. října přelévá do Brna. Také zde bude po čtyři večery naplňovat letošní téma Teroristé a démoni.

  NW_Brno_Plakat_A2_CMYK_01Prologem brněnské části festivalu je první repríza experimentální inscenace Moja. Připravil ji nový umělecký šéf Buranteatru Juraj Augustín a bude odehrána na „domácí půdě“ –  Sokolském Stadionu. Očekávaným vrcholem festivalu je uvedení Pustiny, jejíž tvůrci obrdželi festivalovou Poctu za projekt loňského roku a byla jí udělena také Cena Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo.

  Pustinu Pavla Zajíčka a Miroslava Bambuška (a samozřejmě i DG 307) považuji za inscenaci svázanou s festivalem až fatálně. Loni jsme v rámci festivalu uvedli její premiéru, letos jsme ji jednohlasně  zvolili jako „Projekt roku“. Jsme tedy rádi, že se podařilo naplnit heslo –  do třetice všeho dobrého – a uvedeme ji 4. 11. také v Brně. Je to značně autobiografická pocta undergroundu, která má nebývalou uměleckou sílu, říká dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská.

  Boření hranic mezi divákem a performerem a tázání se po tom, co se ještě nikdy v divadle neobjevilo – aby se to v zápětí objevit mohlo –,  přinese Kabaret de Sade souboru Depresivní děti touží po penězích. Brnu se představí v nově otevřeném brněnském prostoru Industra. Festival uzavře loutkovo-hudebně-politická komedie Brusel.cz v režii Dominika Tesaře. Tuto vtipnou tečku za letošním dvacátým druhým ročníkem festivalu …příští vlna/next wave… lze zároveň považovat za novou cestu politického divadla.

  DSC_6749

  Pustina Pavla Zajíčka a Miroslava Bambuška FOTO JAN DVOŘÁK

  Brno 30. 10. – 7. 11. 2015

  Prolog festivalu

  30. 10. Sokolský Stadion

  19:30 Buranteatr: Moja

  Teskná komedie o člověku, který zůstal sám (autorský projekt).

  Inscenace má charakter hudební skladby pojednávající o vztahu dvou svérázných lidí, zpovzdálí upřeně pozorovaných smrtí. Živelnost i marná snaha o souznění se projevuje ve výraznosti pohybové složky, která dominuje jednotlivým částem celé scénické koláže. Zapomenutý příběh se před námi vynořuje prostřednictvím klíčových momentů, jež divák prožívá v úzkém propojení se sedmi herci a působivým živým hudebním doprovodem. Postupně se magnetické pole Muže a Ženy rozrušuje. Vše směřuje k tomu, že někdo odchází a někdo zůstává…

  Režie: Juraj Augustín, dramaturgie: Adam Gold, scéna: Juraj Augustín, Iveta Kalousková a kol., kostýmy: Iveta Kalousková, hudba: Michal Grombiřík, light design: Tomáš Tušer
  Hrají: Šárka Býčková, Alžběta Vaculčiaková, Kristýna Hulcová, Anna Čonková, Jakub Rek, David Tchelidze a Vojtěch Kosour

  4. 11. Sokolský Stadion

  19:30 Pavel Zajíček, Miroslav Bambušek, DG 307: Pustina

  Na hraně, na okraji, v radosti je tvoření ve stopách bolesti.

  Projekt Pustina stojí na libretu, básnické skladbě, které vzniklo složením tří základních sbírek básníka Pavla Zajíčka. Sbírkami použitými pro projekt Pustina jsou: Roztrhanej film, Šedej sen a Kniha moří. V inscenaci se propojují tři dramatické složky: živá hudba /DG 307/, filmové projekce a herecké akce. Tyto tři složky se navzájem podporují a ovlivňují a vzniká tak specifický tvar na pomezí filmu, koncertu a divadla. Tvar, který umožňuje otevřít zapouzdřený svět Zajíčkovy imaginace. V hlavní roli je sám Pavel Zajíček, inscenace má proto silně autobiografický rozměr.

  Režie: Miroslav Bambušek, scéna a kostýmy: Zuzana Krejzková, hudba: Pavel Zajíček, Ivan Bierhanzl, Petr Fučík, Ivan Manolov, Tomáš Schilla, Tomáš Vtípil, autoři filmů: Martin Ježek, Jakub Halousek, Jan Daňhel, Miroslav Bambušek, Martin Klapper, Martin Čihák, light design: Petr Krušelnický

  Hrají: Pavel Zajíček, Miloslav Mejzlík, Jiří Maryško, Halka Třešňáková, Tomáš Kadlec

  Inscenace získala Cenu Divadelních novin v sezoně 2014/2015 v kategorii Alternativní divadlo.
  Inscenace byla oceněna jako Projekt roku 2014 festivalem …příští vlna/next wave…

  6. 11. Industra

  19:30 Depresivní děti touží po penězích: Kabaret de Sade

  Umělecký trojboj: soubor vs. soubor, soubor vs. divák a divák vs. divák.

  Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích pro svůj kabaretní program garantuje: 1/ budou překročeny dosavadní hranice performativního umění (možná), 2/ půjde o moč a tělesné sekrety (to skoro určitě), 3/ někdo si odnese spoustu krásných cen (pokud někdo vyhraje). Není doporučeno: kardiakům, epileptikům, konzervativcům, klaustrofobikům, jinak můžou dorazit všichni.

  Tvůrčí kolektiv: Jana Holečková, Alena Kardová, Barbora Šupová, Viktor Filip, Pavel Neškudla, Jiří Ratajík, Dominik Zezula a Jakub Čermák

  7. 11. Studio Paradox

  19:30 Divadlo 100 opic: Brusel.cz

  Patří Česká republika kulturně-historicky spíše na západ, nebo východ? Nebo patří jen sama sobě?

  Bizarní, pochmurná, hudební a loutková komedie. Ocitáme se v roce 2038. Pobřeží Evropy se kvůli globální změně klimatu noří pod mořskou hladinu. Do vnitrozemí se valí miliony environmentálních utečenců. Česká republika uzavřela hranice a obsazuje je armádou. Do toho otřese budovou Ministerstva práce a sociálních věcí exploze. K teroristickému útoku se přihlásí Fronta seniorátní spásy, usilující o propuštění bývalých poslanců KSMČ z vězení. Těm se však kupodivu z basy nechce.

  Koncept a režie: Dominik Tesař

  Účinkují: Julie Goetzová, Dominik Tesař, Libor Salvi Kubeš, Jiří N. Jelínek, Jan Wolfchen Vlček

  Vstupenky jsou k dostání vždy hodinu před představením na místě a v předprodeji. Více informací naleznete na www.nextwave.cz.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 24. října 2015

  Komentáře k článku: Teroristé a démoni putují do Brna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,