Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Terén vstupuje do druhé poloviny sezóny!

  Platforma pro performativní umění Terén zahájila činnost 1. 10. 2019 jako třetí scéna brněnského Centra experimentálního divadla vedle repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo. Druhá polovina zahajovací sezóny nabídne program reprezentující různorodost performativního umění od premiér inscenačních projektů k jednorázovým akcím a specifickým hraničním událostem. V jarním a letním programu Terén uvede původní scénická díla ve spolupráci s výraznými tvůrci jako Ján Sedal, Petra Tejnorová, Andrej Kalinka či Pasi Mäkelä. Vlastní produkce doplní přednášky ze současného uměleckého prostředí – TIM Master Class, které jsou realizovány ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a FaVU VUT.

  Ján Sedal

  Ján Sedal. Foto: archiv redakce.

  Březnový program otevře premiérové uvedení jedinečného inscenačního projektu, který autorsky připravil Ján Sedal, básník, herec, režisér a nezaměnitelná osobnost českého divadla. Inscenací s názvem Vyplním šaty své tělem svým se Ján Sedal vrací ke scénické tvorbě v hraničně intimním díle, které ve spolupráci s hudebníkem Tomášem Vtípilem zhmotňuje do prostoru vlastního obývacího pokoje. Premiéra proběhne 3. 3. 2020, nejbližší reprízy 5. 3. a 13. 3. 2020.

  12. března proběhne křest druhého čísla odborného časopisu CEDIT, který Centrum experimentálního divadla začalo vydávat počátkem aktuální sezóny. Během večera bude představena koncepce časopisu a proběhne debata s přispěvateli druhého čísla na téma Prostory dialogu, mimo jiné se sociologem Petrem Kubalou a s lektorkou neosokratovských rozhovorů Lucií Winklerovou. V rámci večera vystoupí skupina Roman Radkovič Collective, která pokřtí své nové album Televize.

  Ve dnech 20.–22. 3. bude formou průběžné události uveden projekt Insider: Odkrývání reality, který připravil na konci listopadu 2019 mezinárodní autorský kolektiv pod vedením Cristiny Maldonado. Insider je určený pro jednoho diváka a odehrává se na pomezí virtuální a fyzické reality. Kombinací smyslového zážitku a dotykového materiálu s imerzivním videem rozvíjí uvažování, do jaké míry jsme součástí světa dotyků a do jaké světa obrazu.

  Ke konci měsíce, ve dnech 27.–29. 3., proběhne čtvrtý díl série jednorázových performativních událostí nazvané Nové sady. V tomto díle se představí křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK, které uvede performance Poslední večeře otevírající dočasnou zónu pro setkávání při diskuzích, přednáškách a praktických dílnách. Nové sady: RFK proběhne jako třídenní průběžná akce ve veřejném prostranství Moravského náměstí v Brně.

  Petra Tejnorová. Foro: archiv Terénu.

  Březnový program doplní přednášky TIM Master Class ve spolupráci s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity a FaVU VUT. Během dosavadních dvou let existence v kulturním prostoru PRAHA/ Fórum pro architekturu a média si tento vzdělávací cyklus získal diváckou odezvu nejen mezi studenty, ale rovněž u odborné veřejnosti z oblasti současného umění, videoartu, teorie a filozofie nových médií nebo kurátorství a kulturní manažerské praxe. V březnu 2020 proběhnou následující přednášky: 11. 3. Helena Lukášová, 18. 3. Markéta Jonášová a 25. 3. Jakub Adamec.

  Druhá polovina zahajovací sezóny Terénu představí premiéry vlastních produkcí ve spolupráci s renomovanými režijními osobnostmi Petrou Tejnorovou a Andrejem Kalinkou. Kolektiv tvůrců pod vedením Petry Tejnorové uvede scénické dílo na motivy Melvillovy Bílé velryby vztahující se k výchozí látce jako k příběhu naší nemocné civilizace, jejímž důsledkem jsou nemocní lidé a nemocná planeta. Civilizace založené na drancování, vykořisťování a destrukci – bez ohledu na to, zda se jedná o populace kytovců, ekosystémy či jiné národy. Poslední inscenační projekt Terénu v sezóně 2019/2020 vzniká na pomezí performativního koncertu a výtvarné instalace v režii osobnosti slovenského progresivního scénického umění Andreje Kalinky v koprodukční spolupráci s brněnským Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity a Univerzitou Komenského v Bratislavě. Původní scénické dílo inspirované praxí vědeckého myšlení vychází ze zakladatelského díla genetiky Gregora Johanna Mendela.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. března 2020

  Komentáře k článku: Terén vstupuje do druhé poloviny sezóny!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,