Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Teď když máme, co jsme chtěli

  Čtvrtý ročník festivalu Meeting Brno přinese od 29. 5. do 9. 6. 2019 opět pestrou skladbu diskuzních fór a kulturních akcí. Festival s mottem Teď když máme, co jsme chtěli odstartuje 29. května vernisáží audiovizuální výstavy Brno osvobozené!?, připravené ve spolupráci s Pamětí národa jako příspěvek ke třicátému výročí pádu komunistického režimu. Unikátní expozice, která nesoudí a nehodnotí, ale nechává hovořit svědky klíčových událostí 20. století, je hlavním projektem letošního festivalu. Velmi netradiční a pro veřejnost atraktivní je její umístění do podzemního prostoru poblíž pomníku Rudoarmějce na Moravském náměstí. Součástí bude také festivalová open-air kavárna.

  Festivalové dění nabízí různé programy pro všechny věkové kategorie a zajímavým způsobem zasahuje i do veřejného prostoru, jak vysvětluje ředitel festivalu Meeting Brno Petr Kalousek: Živý, zajímavý a tím pádem fungující veřejný prostor je charakteristickým znakem živého a fungujícího města. Zajímavé dění v ulicích a na náměstích dělá město městem. Proto v rámci Meeting Brno umísťujeme právě ve veřejném prostoru vybrané festivalové produkce připomínající třeba méně známou, ale důležitou historii. Také na vhodných místech instalujeme výstavní expozice, které se tak stávají novým a netradičním místem k setkávání. Z toho vychází konečně i název celého festivalu.

  Patronát nad letošním festivalem přijal Milan Uhde, jenž vystoupí jako host na jedné z klíčových festivalových debat – debatě věnované brněnskému disentu – společně s Annou Šabatovou, Petrem Fialou a Karlem Schwarzenbergem. Mluvit se bude také o pojetí svobody a o tom, co jsme vlastně před třiceti lety chtěli, zda to opravdu máme a co teď můžeme udělat pro svou budoucnost. Téma naší odpovědnosti ve svobodném státě otevře velvyslanec při NATO Jiří Šedivý a plzeňský biskup Tomáš Holub.

  Patronát nad letošním festivalem přijal Milan Uhde, jenž vystoupí jako host na jedné z klíčových festivalových debat – debatě věnované brněnskému disentu. Foto Meeting Brno

  Ve čtvrtek 30. května uvede Divadlo Feste premiéru představení Václav Havel: Anatomie nenávisti. Soubor vedený Jiřím Honzírkem obohatí letošní festivalový rezident, polský herec Marcin Zarzeczny. Kulisami se hercům stane prostor Římského náměstí. Ve veřejném prostoru se odehraje i taneční představení reflektující tragické brněnské události z 21. srpna roku 1969. V rámci festivalu chystají organizátoři také letní kino a cyklus autorských čtení spisovatelů ze zemí bývalého východního bloku. Hostem bude například maďarský spisovatel Viktor Horváth či česká autorka Petra Hůlová. V sobotu 1. června se němečtí hosté a širokoá veřejnost vydají na Pouť smíření. Festivalu se letos aktivně zúčastní také Daniel Löw-Beer, potomek významné brněnské rodiny. Představí svůj projekt obnovy areálu v nedalekém Brněnci, kde by měl vzniknout památník holocaustu a Oskara Schindlera.

  Celý program festivalu naleznete na webových stránkách www.meetingbrno.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. dubna 2019

  Komentáře k článku: Teď když máme, co jsme chtěli

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,