Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Teater NO99 plánovaných 99 produkcí nevytvoří

  Estonský Teater NO99, držitel prestižní evropské Ceny divadelní reality (2017) a vítěz posledního ročníku Pražského Quadriennale (2015), vyhlásil ukončení činnosti. Letos poprvé uvedl svou inscenaci v Praze, a to 19. října na Palm Off Festu. Teater NO99 po 14 letech své existence ukončí svou činnost s koncem kalendářního roku 2018.

  Od ledna 2019, dříve než dosáhlo vytyčeného počtu premiér, bude estonské divadlo NO99 minulostí. Foto Miloš Skácel

  Teater NO99 vznikl před čtrnácti lety v estonském Tallinnu a od počátku si dal za úkol, že vytvoří devětadevadesát produkcí a až poté zakončí svou činnost. Jednotlivé inscenace proto byly doplňovány klesající číselnou řadou od 99 k 1. Poslední inscenace Je těžké být bohem s pořadovým číslem 29, jež měla premiéru naplánovanou na konec listopadu, se však už neuskuteční. Divadlo na své domovské scéně třikrát v listopadu zahraje inscenaci Loď bláznů, v prosinci pak vystoupí v Moskvě s inscenací Špína. Od ledna 2019, dříve než dosáhlo vytyčeného počtu premiér, bude estonské divadlo NO99 minulostí.

  Představení Revoluce jsme u nás mohli vidět před dvěma týdny na festivalu Palm Off. Foto Miloš Skácel

  Ukončení činnosti tallinnského divadla NO99 nás velice mrzí. České publikum bohužel nemělo mnoho příležitostí se s tímto oceňovaným estonským souborem setkat. Poprvé se u nás představil v rámci Pražského Quadriennale 2015, které s performancí Sjednocené Estonsko také vyhrál. První inscenaci divadla NO99 jsme u nás ale mohli vidět až před dvěma týdny na našem Palm Off Festu, kam jsme přivezli jejich rok starou Revoluci, dodává Jan Jiřík, dramaturg festivalu.

  Na Pražském Quadriennale 2015 získal Teater NO99 prestižní ocenění Zlatá Triga za projekt Sjednocené Estonsko (2010). Foto Teater NO99

  Na Pražském Quadriennale 2015 získal Teater NO99 prestižní ocenění Zlatá Triga za projekt Sjednocené Estonsko (2010). Projekt imitoval fiktivní předvolební kampaň nacionalistického hnutí. Když divadlo začalo kopírovat všechny mechanismy, které mají v repertoáru skuteční politici, rozdíly mezi realitou a fikcí se začaly smazávat. Celé Estonsko si dva měsíce myslelo, že Teater NO99 má skutečné politické ambice a průzkumy mu přisuzovaly 25% hlasů. Divadlo se ale voleb nikdy nezúčastnilo – projekt kulminoval sjezdem hnutí Sjednocené Estonsko dne 7. května 2010 a na vlastní oči ho sledovalo více jak 7000 diváků. Šlo tak o jednu z největších divadelních událostí v současné Evropě.

  Projekt Sjednocené Estonsko imitoval fiktivní předvolební kampaň nacionalistického hnutí. Foto Teater NO99

  Po 14 letech končí jeden z nejzajímavějších a nejodvážnějších divadelních souboru v Evropě. Existoval jen chvilku, ale odhalil nám politickou a estetickou sílu divadla, dodává dramaturgyně a bývalá umělecká ředitelka Pražského Quadriennale Sodja Zupanc Lotker.

  Celý text prohlášení divadla je k dispozici na no99.ee.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Teater NO99 plánovaných 99 produkcí nevytvoří

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,