Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Tanec Praha za vaše představy neručí

  27. ročník festivalu Tanec Praha právě dnes začíná prologem Tanec Praha dětem. Zdobí jej dvě světová jména: Sasha Waltz & Guests a Batsheva Dance Company Ohada Naharina. Tanec Praha tradičně po celý měsíc červen roztančí Prahu a dalších 15 měst a obcí v České republice.

  tanec prahaLetošní program opět sází na kvalitu a diverzitu. Sasha Waltz a Ohad Naharin se postarají o hlavní události sezony, středně velké soubory či osobnosti vysokého renomé jsou zastoupeny jmény Mossoux-Bonté, Liquid Loft a Olga de Soto. Nezbytnou součástí programu je představení mladých talentů, uváděná v rámci Evropských tanečních laboratoří, ale také společně s českými umělci v regionech. Pestrý je i doprovodný program ve veřejném prostoru VEN.ku  TANCI a akce pro děti.

  Letos v programu dominují dvě zásadní osobnosti: Sasha Waltz, která nechyběla na jednom z prvních festivalů Tanec Praha 94. Hlavní program v Praze zahájí 3. června dílem Impromptus z počátku milénia, kdy se od tanečního divadla přiklonila ke klasické hudbě a rozhodla se osobitě roztančit živě interpretovaného Franze Schuberta. V Plzni pak 15. června připomene dílo, které ji vyneslo na piedestal evropské scény: Travelogue I – Twenty to Eight.

  Impromptus_(c)Sebastian Bolesch_Y-310107-6068 (640x428)

  Snímek z inscenace Impromptus FOTO SEBASTIAN BOLESCH

  Velké oblibě se u českých diváků těší díla Ohada Naharina. Viděli je v podání Ženevského baletu již od počátku 90. let, ale i v podání juniorské skupiny Batsheva Ensemble v letech 1999 a 2004. Letos poprvé dorazí do Prahy Batsheva Dance Company, jedno z nejuznávanějších těles světa. Last Work je symbolický název díla, na jehož premiéru čekají desítky prezenterů, jen několik ho má šanci uvést hned v červnu, tj. těsně po izraelské premiéře.

  Cie Mossoux-Bonté rovněž není na festivalu poprvé. Osobitá poetika a stylizace pohybu této tvůrčí dvojice vždy inspiruje a překvapí. Naopak nově představíme vídeňského umělce Chrise Haringa s jeho vizuálně-fyzickými koncepty pro soubor Liquid Loft. Roztančená instalace v přímém filmovém přenosu poprvé v rámci akce vyzkouší prostor Studia Hrdinů.

  Tanec Praha studentům tentokrát analyzuje mistrovské dílo Kurta Joosse díky promyšlenému konceptu Olgy de Soto. Divácky atraktivní Evropské taneční laboratoře letos opět zaplnili umělci vybraní na platformě Aerowaves. Přijedou z Maďarska, Francie a Itálie. Další pak do regionů ze Slovenska.

  Tanec Praha myslí na domácí umělce nejen během roku, kdy je uvádí v Ponci, ale i na závěr sezony v rámci festivalu Tanec Praha, který jim umožňuje hostování v regionech a účast v mezinárodních koprodukcích. Tou hlavní je letos světová premiéra Terezy Ondrové a Petera Šavela – 21. června 2015  v Ponci, kteří se stali i tvářemi kampaně.

  TP_logo_modra_web_RGBŠpičkoví čeští umělci odehrají v regionech celkem 43 veřejných produkcí v patnácti městech a obcích ČR mimo Prahu. Přes 20 českých tanečníků je zapojeno do site-specific projektů mezinárodní spolupráce situovaných do netradičních prostor: kaváren, výkladních skříní, parků apod. Naši umělci spolupracují s německými (Micha Purucker, Alexandra Karabelas), japonskými (Yukio Suzuki) či holandskými (Studio Zijspan) kolegy.

  Podrobný program naleznete na www.tanecpraha.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 25. května 2015

  Komentáře k článku: Tanec Praha za vaše představy neručí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,