Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Tip: Tanec na ose Praha – Lipsko – Drážďany

  Dance-Logo-Dane-Transit

  Jak vypadá současná německá taneční tvorba, v čem se odlišuje od té české a co s ní má naopak společného? Čím se liší podmínky pro tvorbu a co české a německé tanečníky spojuje či může inspirovat? Srovnání lokálních scén nabídne přehlídka Dance transit.PRAHA.LEIPZIG.DRESDEN, jejíž česká část se uskuteční v divadlech Ponec a Archa 8.–12. února 2015.

  FOTO archiv Divadla Archa

  Dance transit je festival zaměřující se na prezentaci aktuální taneční tvorby na scénách v Praze, Drážďanech a Lipsku. FOTO archiv Divadla Archa

  Dance transit je festival zaměřující se na prezentaci aktuální taneční tvorby na scénách v Praze, Drážďanech a Lipsku. Tato tři města spojuje jak geografická blízkost a společná historie, tak prožitky a výzvy evropské současnosti. Praha – Drážďany – Lipsko tvoří trojúhelník, v němž odjakživa fungovala bohatá kulturní výměna a umělecká komunikace.

  Festival odstartuje 8. února v Praze, kde potrvá do 12. února. Českou část programu zahájí soubor 420People s novou choreografií Phrasing the Pain od Ann Van den Broek a lipský tanečník Hermann Heisig s Portugalcem Nuno Lucasem duetem Pongo Land. V divadle Ponec se 10. února mohou diváci seznámit s Wagnerem Moreirou a jeho produkcí Um(-)räumen!, kterou doplní Davide Sportelli s Vessels. Ve čtvrtek 12. února pak celou přehlídku zakončí Anna Till a její Flat Scream a český soubor Nanohach se svou nejnovější inscenací Move On.

  Přehlídka bude pokračovat 28. února v Lipsku a ve dnech 27. února – 6. března vyvrcholí v Drážďanech. V každé části festivalu se představí místní taneční scény – Drážďany budou zastoupeny soubory z nezávislého networku TanzNetzDresden, Prahu budou při hostování v Hellerau a divadle Lofft reprezentovat Spitfire Company, VerTeDance a Peter Šavel a Tereza Ondrová, říká Markéta Perroud, která je koordinátorkou festivalu za Tanec Praha. Dance transit přináší umělcům možnost prezentovat a konfrontovat svou práci na jiných scénách a zároveň prohlubuje spolupráci mezi tanečními divadly v Praze, Drážďanech a Lipsku, doplňuje ji Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa.

  Pongo Land. FOTO archiv Divadla Archa

  Pongo Land. FOTO THEO SOLNIK

  Divadla Ponec a Archa spolu s Hellerau – evropským centrem umění v Drážďanech a lipským divadlem Lofft pojí mnohé – inovativní dramaturgie, podpora původní tvorby, společenská angažovanost i strategie práce s publikem a komunitní přístup k jeho rozvoji. I proto bude na závěr celého festivalu odbornou porotou sestávající z Dietera Jaenickeho (Hellerau), Ulrike Melzwig (Schaubühne Lindenfels) a Markéty Perroud (Tanec Praha) udělena cena v podobě společného koprodukčního projektu.

  V česko-německé spolupráci bude Tanec Praha pokračovat i v rámci festivalu Tanec Praha 2015, který v červnu přiveze do Plzně a Prahy slavný německý soubor Sasha Waltz & Guests. Pod vedením Alexandry Karabelas a Michi Puruckera pak vzniknou německo-české projekty pro netradiční prostory. Evropským unikátem je také přeshraniční výměna diváků na ose Praha – Drážďany. Divadlo Archa vozí do Hellerau své diváky, aktuálně například na obnovenou premiéru choreografie Willama Forsytha Yes, we can´t.

  Fltascream. FOTO DAVID PINZER

  Anna Till: Flatscream. FOTO DAVID PINZER

  V rámci doprovodného programu festivalu Dance transit.PRAHA.LEIPZIG.DRESDEN se uskuteční i dva workshopy určené pro odbornou taneční veřejnost – organizátory, promotéry, manažery a výkonné performery. První na téma Networking, fundraising a rezidenční programy ve světě se bude konat v Praze v divadle Ponec, druhý na téma Řeč a pohyb v drážďanském Hellerau.

  ///

  DATA FESTIVALU

  PRAHA 8. – 12. 2. 2015
  LEIPZIG 28. 2. 2015
  DRESDEN 27. 2. – 6. 3. 2015

  ///

  Dance transit v Praze

  8.–9.2. 2015 / 20.00 / Divadlo Archa
  Hermann Heisig, Nuno Lucas: Pongo Land
  420PEOPLE & Ann Van den Broek: Phrasing the Pain

  9. 2. 2015 / 10.00–17.00 / PONEC
  Robert Bosch workshop

  10. 2. 2015 / 20.00 / PONEC
  Davide Sportelli: Vessels
  Wagner Moreira: Um(-)räumen!

  12. 2. 2015 / 20.00 / PONEC
  Anna Till: Flat Scream
  NANOHACH & Veronika Švábová: Move on

  ///

  ČEŠTÍ TANEČNÍCI V DRÁŽĎANECH A V LIPSKU:

  28. 2. | LOFT | Lipsko
  Tereza Ondrová & Peter Šavel: Boys Who Like to Play with Dolls

  1. 3. | HELLERAU | Drážďany
  Spitfire Company & Damúza: One Step Before the Fall

  1.–2. 3. | HELLERAU | Drážďany
  Tereza Ondrová & Peter Šavel: Boys Who Like to Play with Dolls

  3. 3. | HELLERAU | Drážďany
  VerTeDance: Korekce

  6. 3. | HELLERAU | Drážďany
  VerTeDance: Simulante Bande

  Festival finančně podpořil: Goethe institut, Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo kultury České republiky, Nadace Robert Bosch – Cultural Manager Network a Theatron Network

  • Autor:
  • Publikováno: 3. února 2015

  Komentáře k článku: Tip: Tanec na ose Praha – Lipsko – Drážďany

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,