Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Svět divadla oplakává Luca Bondyho

  Béart, Huppert, Garrel… Svět divadla oplakává Luca Bondyho, stojí v titulku konzervativního listu Le Figaro. Zesnul jednoho krásného dne na konci prosluněného podzimu, krásného dne jako z Čechova, napsala kritička téhož listu Armelle Héliot v narážce na Ivanova, poslední hru, kterou Bondy režíroval na prknech svého Odéonu. Režisér Luc Bondy, ředitel pařížského Odéon-Théâtre de l´Europe, zemřel 28. listopadu ve věku 67 let.

  Bondy v hledišti pařížského Théate Odéon, svého posledního působiště ve funkci ředitele. FOTO archiv

  Luc Bondy v hledišti pařížského divadla Odéon, svého posledního působiště ve funkci ředitele. FOTO archiv

  Ozvali se politici (prezident François Hollande i premiér Manuel Valls, ministryně kultury Fleur Pellerin), Bondyho blízcí spolupracovníci (Richard Peduzzi – autor mnoha jeho scén) a samozřejmě herci (Emmanuelle Béart, Isabelle Huppert, Louis Garrel, Mischa Loscot a další). Prezident Hollande ve svém komuniké sděluje, že Bondy byl pro inkarnací Evropy kultury, spojením režiséra, spisovatele a filmaře, který dokázal přivést na divadelní scénu největší autory, od klasiků po ty nejsoučasnější. Premiér Valls vzdal čest Bondyho ohromnému talentu slovy: Luc Bondy (…) bude chybět evropské kultuře, evropskému živému umění.

  Isabelle Hupert v LES FAUSSES CONFIDENCES de Marivaux, Theatre de l'Odeon, prem. 16. ledna 2014. FOTO archiv Avec: Isabelle Huppert, Louis Garrel, Bulle Ogier, Manon Combes, Yves Jacques, Bernard Verley, Sylvain Levitte, Jean-Pierre Malo. (photo by Pascal Victor/ArtComArt)

  Isabelle Hupert ve Falešném našeptávání (Les Fausses Confidences) Pierre de Marivaux, Theatre de l’Odeon Paříž, prem. 16. ledna 2014. FOTO PASCAL VICTOR

  Pro někoho, jak napsal liberálně-levicový list Le Monde, byl Luc Bondy režisérem reálného života. Jiným otevíral dveře imaginace. Platilo to například pro herce Louise Garella, který v levicovém listu Libération reagoval na Bondyho smrt slovy: Byl geniální jako umělec i jako člověk. Setkal jsem se s ním, když mi bylo devatenáct. Otevřel mi dveře snění... Ve stejném listu herečka Isabelle Hupert vzpomíná, jaké to bylo s Bondym pracovat. Herečka, která se naposledy zaskvěla v jeho skvělé režii Marivauxe právě v Divadle Odéon (recenzi publikovaly internetové Divadelní noviny 29. března 2014 – viz Nevázaný zápisník Josefa Brože /No. 2/), míní, že spolupracovat s ním znamenalo svátek v každém okamžiku. Myslel neustále na tisíc věcí najednou, současně byl ale absolutně přítomný. Společně s ním jsme byli vrženi do Střední Evropy, na místo bez přesně definovaných hranic.

  Samuel Beckett: Čekání na Godota, Théâtre de l'Odéon Paříž, prem. 22. 9. 1999. FOTO LAURENCE MULLENDERS

  Samuel Beckett: Čekání na Godota, Théâtre de l’Odéon Paříž, prem. 22. 9. 1999. FOTO LAURENCE MULLENDERS

  Pro mladého herce Michu Lescota, jehož Bondy objevil divadelnímu světu v několika svých posledních inscenacích (titulní postavu Čechovova Ivanova hrál právě on), byl Bondy zjevením. Cokoli mi nabízel, měl jsem chuť to okamžitě dělat, svěřil se agentuře AFP.

  Emmanuelle Béart, s níž Bondy nastudoval Strindbergovu Hru s ohněm, o něm na svém twitterovém účtu napsala stručně a emotivně ve versálkách: LUC BONDY JE MRTEV. VELKÝ SMUTEK.

  Luc Bondy. FOTO archiv

  Luc Bondy zemřel ve věku 67 let. FOTO archiv

  /Celostránkový Bondyho nekrolog z pera Josefa Brože nazvaný Luc Bondy je mrtev. Velký smutek aneb Poslední rendez-vous věčného Fénixe vyjde v nejbližších tištěných Divadelních novinách 22/2015 toto úterý 22. 12. – pozn. red./

  ///

  Více na i-DN:

  Zemřel Luc Bondy


  Komentáře k článku: Svět divadla oplakává Luca Bondyho

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,