Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  Sugar Man je v češtině Sněhulák

  Americký kultovní zpěvák Sixto Rodriguez, který nečekaně zesnul před několika dny ve věku 81 let, zanechal svůj otisk také na české hudební scéně. Nejenže se představil českému publiku na několika koncertech, ale jeho tvorba byla inspirací i pro české hudebníky. Legendární soulový zpěvák Jaromír Löffler mu složil na začátku roku poctu v podobě české verze jeho nejznámější skladby Sugar Man.

  Sixto Rodriguez (sedmdesátá léta). Foto archiv

  Pojil je oba podobný osud. Zatímco americký zpěvák s mexickými kořeny Sixto Rodriguez žil v domnění, že jeho hudba je odsouzena k neúspěchu kvůli nízkým prodejům, český soulman Jaromír Löffler přerušil svou hudební kariéru kvůli emigraci v roce 1968. Oba mohli za jiných okolností slavit hudební úspěchy. Rodriguez měl miliony fanoušků v Jihoafrické republice a nevěděl o tom. Löffler nahrával a koncertoval s kapelou Flamingo a na jeho koncerty chodili tisíce fanoušků.

  Místo hudby se však oba věnovali zcela jinému povolání. Zatímco Löffler se po studiu vydal na dráhu novináře, Rodriguez se celý život věnoval manuálním pracím. Oba také studovali filosofii na univerzitě – Löffler v Curychu a Rodriguez v Detroitu.

  Jaromír Löffler (šedesátá léta). Foto archiv

  Oba interprety spojila nejen životní osud, ale také hudební tvorba. Na albu s názvem Jaromír Löffler & Jeho Kapela, které vydalo na začátku tohoto roku pražské vydavatelství Memory Records Prague, se totiž objevila česká verze Rodriguezovy nejznámější skladby Sugar Man. Jedná se zřejmě o jedinou cizojazyčnou verzi této skladby vůbec. Song vyšel také jako samostatný singl na vinylu a fanoušci desek ho mohou najít v hudebních obchodech po celém světě.

  Když jsme se ptali Jaromíra, jaký song z nového alba má nejraději, zmiňoval nejčastěji Rodriguezův cover s českým názvem Sněhulák. Měl pocit, že Sixto je jeho člověk, i přesto, že se osobně nikdy nesetkali, uvádí Milan Dedera z vydavatelství Memory Records Prague.

  Album Jaromír Löffler & Jeho Kapela nahrál pětasedmdesátiletý Löffler žijící ve Švýcarsku na dálku se studiovou kapelou vydavatelství Memory Records Prague tvořenou mladými českými hudebníky. Na albu se vedle Rodriguezova coveru objevily české verze nahrávek Billa Witherse, Etty James, Gila Scott-Herona a jiných soulových legend.

  Praha, 11. 8. 2023

  Odkazy:
  LP Jaromír Löffler & Jeho Kapela na Spotify
  LP Jaromír Löffler & Jeho Kapela na Youtube
  Jaromír Löffler & Jeho Kapela – Sněhulák (Sugar Man) – YouTube

  ///

  Více na i-DN:

  Zemřel Sixto Rodriguez


  Komentáře k článku: Sugar Man je v češtině Sněhulák

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,