Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zahraničí Zprávy

  Studentky a studenti řekli jasné NE

  V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se. Jaké přípravné práce a strategie používaly/i předtím, než vystoupily/i? Jak se staraly/i o sebe navzájem během nejtěžšíích období? Jaké jsou sociální, emoční a instituční pasti a nebezpečí, se kterými se setkaly/i? Sdílejí dobré praxe? Jaký obsah nesou následující slova s ohledem k jejich zkušenostem: důvěra, bezpečnost, péče, risk, experiment, svoboda, úsilí, zranitelnost, zodpovědnost. Může se kreativita rozvíjet v prostředí důvěry? Diskuze se zúčastní (bývalé) studentky divadelních akademií v Lublani, Varšavě, Praze a Reykjavíku. 

  Alice Koubová. Foto: archiv redakce

  Moderátorkou diskuze je Alice Koubová, vědecká pracovnice Filosofického ústavu Akademie věd ČR a přednášející na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jejími hostkami jsou (bývalé) studentky divadelních akademií v Praze (Marie-Luisa Purkrábková a Kateřina Císařová), Lublani (Mia Skrbinac), Varšavě (Agata Koszulińska a Pamela Leończyk) a Reykjavíku (Salvör Gullbrá).

  Cyklus realizuje PerformCzech/Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu jako součást programu Propagace českých scénických umění do zahraničí a ve spolupráci s partnery z evropského projektu Create to Connect -> Create to Impact, networku Performing Arts Central Europe (PACE.V4) a za podpory Mezinárodního visegrádského fondu (IVF). Webináře probíhají na platformě Zoom v anglickém jazyce s měsíční periodicitou. Během diskuzních setkání mají diváci možnost pokládat hostům otázky a jejich záznamy jsou zpětně dostupné na YouTube kanále PerformCzech. Shrnutí diskuzí ve formě audioesejí je dostupné v podcastu ShowOff, který si můžete poslechnout na tomto odkazu.

  Setkání se uskuteční 25. 10. 2021, 17.00–⁠19.00 na platformě ZOOM, není nutné si předem stahovat aplikaci. Po vyplnění registračního formuláře Vám přijde e-mail s odkazem na přístup do webináře. Registrujte se, pokud možno, 15 minut před začátkem akce, abyste se nezdrželi přihlašovací procedurou. Webinář se koná v anglickém jazyce.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. října 2021

  Komentáře k článku: Studentky a studenti řekli jasné NE

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,