Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Street art ozdobí olomoucké divadlo

  Do letošních oslav Dnů evropského dědictví se Moravské divadlo zapojí nejen mimořádným open-air představením Sloup světla a zpřístupněním divadelního zákulisí, ale také významnou účastí v programu Street Art Festivalu. Na budově divadla vznikne během několika dnů rozměrná malba italského umělce Ozma. Práce na malbě již odstartovaly, dílo by mělo být hotové již zítra.

  Italský umělec Ozmo. Foto: archiv divadla

  Street Art je v Olomouci v poslední době poměrně živé téma a já jsem velmi ráda, že město díky umění v ulicích stále ožívá. Letos v rámci Dnů evropského dědictví dokonce uvidíme vznik jednoho takového díla doslova v přímém přenosu, upozornila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

  Velkoplošná malba na stěně neboli mural se na budově divadla měla objevit už vloni, vznik díla však zhatila pandemie covidu. Ředitel Moravského divadla David Gerneš přišel s nápadem, že by bylo skvělé oslavit sté výročí českého divadla v Olomouci muralovou malbou na zdi divadelní budovy a oslovit i mladší diváky prostřednictvím street artu. Tehdy jsme vycházeli z her s řeckou tématikou a měli už dokonce vybraného umělce. Bohužel kvůli covidu se tento nápad nakonec nepodařilo realizovat. Zájem na tomhle projektu ale přetrvával, takže jsme se rozhodli oslovit několik dalších umělců podle jejich portfolia a podle toho, aby jejich dílo pasovalo do veřejného prostoru i k tématu divadla a přitom si umělci zachovali volnost ve své tvorbě, uvedla za sdružení Street Art Festival Romana Junkerová.

  Italský umělec Ozmo. Foto: archiv divadla

  Organizátoři nakonec vybrali italského umělce vystupujícího pod jménem Ozmo. Věnuje se pouličnímu umění, ale zároveň má vystudovanou Akademii krásných umění ve Florencii. Ve své tvorbě čerpá z konzervativních, klasických maleb antického Řecka či období renesance. Často používá symboly ve formě tarokových karet, šachů. Jeho díla jsou pestrá, barevná, klasika se v nich střetává s modernou. Mural, který na budově Moravského divadla vytvoří, by měl odrážet klasické řecké pojetí divadla, tak jak jej známe z historie, bude ovšem doplněný o současné prvky či symboly tak, aby výsledek nebyl nudný a konzervativní, popsala Junkerová.

  Italský umělec Ozmo. Foto: archiv divadla

  S prací na malbě o výšce přibližně 20 metrů začne Ozmo v pondělí 6. září, a to přímo před zraky kolemjdoucích, kteří se budou procházet kolem služební budovy divadla na třídě Svobody. Dílo, jehož ústřední postavou je múza tragédie Melpomené, má být hotové v úterý 14. září. Malba bude probíhat kontinuálně, ale uvidíme, co na to počasí, podotkla Junkerová. Výtvarné a dramatické umění kráčí již po staletí ruku v ruce. Symbolicky se obě umění propojí v místě, kde měla stát další budova a místo prázdné zdi zde vznikne dílo, jež velebí oba typy umění, shrnul ředitel divadla Gerneš.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. září 2021

  Komentáře k článku: Street art ozdobí olomoucké divadlo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,